natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Ruský zbrojní export: globální expanze

    19. března 2007  10:49
    Ruský zbrojní průmysl v loňském roce exportoval vojenskou techniku za víc než 6,4 miliardy dolarů. Upevnil tak svou druhou pozici na světovém žebříčku vývozů zbraní a znovu poněkud stáhnul náskok Spojených států. Rusko proniká i na nové trhy, především v Latinské Americe, a v dalších letech hodlá zaútočit na první pozici žebříčku vývozců zbraní.  

    Široká nabídka zbraní
    Pořadí na prvních pěti místech světového seznamu vývozců vojenské techniky zůstává stejné jako v roce 2005. Stále jej jasně vedou USA následované Ruskem, Velkou Británií, Francií a Izraelem. Od začátku 21. století však lze pozorovat evidentní trend poklesu náskoku USA, na kterém má hlavní podíl expanze ruského zbrojního průmyslu, jehož podíl naopak zjevně roste. Zmíněné pořadí je však dáno finanční hodnotou vyvezené techniky. Podstatně méně známý je žebříček podle počtu vyvezených kusů zbraní. V něm patří Ruské federaci první místo už od roku 2002. Rusko paradoxně doplácí na fakt, že jeho zbraně jsou běžně o čtvrtinu až polovinu levnější než jejich americká či evropská konkurence.

    Rusko s úspěchem nabízí velice široké spektrum zbraní. Mezi pozemní technikou slaví velké úspěchy zejména bojová vozidla pěchoty řady BMP a kolové obrněné transportéry série BTR, různá terénní a nákladní vozidla, protitankové řízené střely Metis a Kornet, pancéřovky RPG a automatické zbraně legendární značky Kalašnikov. Ze vzdušné techniky jsou nejúspěšnější bojové letouny firem MiG a Suchoj (zejména víceúčelový Su-30MK), vojenské vrtulníky Mil (např. bitevní Mi-35 a univerzální Mi-17) a v neposlední řadě letecké motory.

    Mimořádně důležitou část nabídky tvoří protivzdušná obrana, v níž Rusko patří jednoznačně ke světové špičce. Důkazem jsou mobilní protiletadlové raketové komplety jako S-300PMU2 a Tor-M1, přenosné protiletadlové střely Igla a samohybné hybridní (tj. kombinující rakety a kanony na jednom podvozku) systémy Tunguska a Pancir-S1. A konečně z námořní techniky se nejvíce daří vznášedlům (např. gigantickému výsadkovému typu Zubr), dieselelektrickým ponorkám a protilodním střelám.

    Tradiční zákazníci
    Nejvíce ruských zbraní tradičně směřuje do dvou velkých asijských států, Indie a Číny. Jejich podíl na ruském vývozu však v posledních letech klesá s tím, jak Rusko proniká na nové trhy. Ještě v roce 2003 mířilo do Indie a Číny téměř 90 % ruského exportu, ale v roce 2006 to bylo méně než 80 %. V obou zemích se rozvíjí domácí zbrojní průmysl, jež chce samozřejmě také získat místo na světovém trhu; např. v Africe už čínský zbrojní průmysl tomu ruskému přímo konkuruje, nezřídka pomocí vlastních kopií ruských zbraní.

    Dalšími tradičními odběrateli ruského průmyslu jsou islámské a arabské země. Ruský podíl na jejich vyzbrojování značně vzrostl a ruské zbraně najdeme i ve státech , které jsou jinak jasně prozápadní, např. Spojené arabské emiráty a Kuvajt. Mnoho ruských zbraní pochopitelně míří do protiamericky orientovaných zemí, zejména Íránu a Sýrie. Významným zákazníkem Ruska je také Jemen. Ruští zbrojaři slaví i triumfální návrat do severní Afriky, reprezentovaný kontraktem pro Alžírsko v hodnotě 7,5 miliardy dolarů; dodávky v jeho rámci už začaly.

    K dalším africkým zákazníkům Ruska se řadí Maroko, Čad, Kongo, Súdán, Etiopie, Uganda nebo Zimbabwe. Od Moskvy kupuje techniku i mnoho států jihovýchodní Asie, mj. Vietnam, Thajsko, Bangladéš, Indonésie a Malajsie. Stojí za zmínku, že ve všech pěti uvedených létají či brzy budou létat stíhačky Su-27 (a)nebo Su-30. A ruská technika směřuje i do dvojice zemí Evropské unie, a to Řecka a Kypru.

    Nový trh: Latinská Amerika
    Ale snad nejpozoruhodnějším trendem v ruském exportu je systematický průnik na zbrojní trh v Latinské Americe, který byl mnoho let doménou USA a Evropy. Hlavními uživateli ruských zbraní v tomto regionu byly Kuba, Peru a Nikaragua, avšak od konce studené války se začaly přidávat další a další země. Mimořádné úspěchy slaví v Latinské Americe vrtulníky Mil, které létají v barvách nejméně devíti tamních států. Za skutečně zlomový však lze označit rok 2005, kdy Venezuela objednala 100 000 ruských pušek AK-103. V létě 2006 následoval kontrakt na 24 bojových letounů Su-30MK2 a 53 vojenských vrtulníků Mil za víc než tři miliardy dolarů. První čtyři Su-30MK2 dorazily do Venezuely ještě v prosinci 2006.

    Dokonce i tak proamerická země, jakou je Kolumbie, zakoupila ruské transportéry BTR-80, a dokonce už spustila jejich licenční produkci. Mexiko koupí letouny Su-27, zatímco Brazílie a Argentina platí za vážné zájemce o Su-30MK či Su-35. Venezuela chce získat možná až devět ruských ponorek a protiletadlové komplety Tor-M1. V roce 2006 vyvezlo Rusko do Latinské Ameriky vojenskou techniku za více než miliardu dolarů a netají se úmyslem stát se hlavním dodavatelem zbraní pro tuto oblast.

    Cílem Ruska v letošním roce je vyvézt zbraně za 7,5 miliardy dolarů. Na plnění tohoto úkolu bude dohlížet Sergej Ivanov, který od roku 2001 působil jako ministr obrany Ruské federace. 15. února jej prezident Putin jmenoval vicepremiérem a do jeho práce patří i správa zbrojního průmyslu a vývozu. Tato změna samozřejmě potvrzuje význam zbrojního exportu pro dnešní Rusko a podporuje úvahy, že právě Ivanova si Putin vybral za svého nástupce.

    Lukáš Visingr
    Autor je spolupracovníkem redakce Armádního technického magazínu.

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media