Co psala světová média o Severoatlantické alianci

‘Rusko nikdy vojáky do Afghánistánu nevyšle’

5. ledna 2010  16:41

‘Rusko nikdy vojáky do Afghánistánu nevyšle’
Severoatlantická aliance a Spojené státy se za stavu, kdy situace v Afghánistánu nejeví žádné známky zlepšení, stále více obrací s žádostmi o pomoc k Rusku. Náměstek ruského ministra zahraničí Alexej Borodavkin na toto téma uvedl, že Moskva se snaží přispět k nalezení řešení afghánských problémů – v první řadě terorismu a pašování drog.

"Nové dějiny Afghánistánu, jež začaly v roce 2001, jsou také novým počátkem našich vzájemných vztahů," uvedl v rozhovoru pro ruskou státní televizi Russia Today Borodavkin. Ruská federace by podle něj ráda podpořila obnovu afghánské ekonomiky, tak aby se vytvořila nová pracovní místa, zejména pro mladé lidi. Touto cestou prý lze vytvořit podmínky pro poklidný život, jenž by lidem umožnil pracovat, vydělávat peníze, starat se o rodinu a odmítnout starou ničivou kulturu války.

I když prý ruské ministerstvo zahraničí užívá slovo "nikdy" v diplomatické praxi jen zřídka, v případě vyslání ruských vojáků do Afghánistánu je to prý na místě.

Čtěte také:
Šéf NATO žádal Rusy o pomoc v Afghánistánu

Zdroj: Russia Today (Rusko)

---

ISAF potřebuje v čele také civilistu, tvrdí OSN
Mise Severoatlantické aliance v Afghánistánu ISAF by měla mít vrcholného představitele v civilu, který by operaci koordinoval politicky a rozvojově, tvrdí ve zprávě generální tajemník OSN Pan Ki-Mun. Podle něj by ve válkou zkoušené zemi měly být posíleny pilíře mezinárodní spolupráce, a to pod patronací OSN.

Zatímco odcházející zvláštní vyslanec OSN v Afghánistánu Kai Eide z Norska si ponechá celkovou odpovědnost za koordinaci mezinárodních nevojenských aktivit, mise OSN v zemi UNAMA potřebuje více zkušeného personálu, který by byl schopný komunikovat s klíčovými dárci a jejich ambasádami v Kábulu.

Panova zpráva jasně stanovuje, že úspěch mezinárodních snah v Afghánistánu závisí na vhodném propojení s místní vládou. Podle generálního tajemníka je třeba "změnit myšlení" mezinárodního společenství a vlády v Kábulu.

Eide, jenž byl vystaven kritice po konání afghánských voleb poznamenaných rozsáhlými podvody, odstoupí po skončení své mise v březnu tohoto roku. Tento týden má předložit zprávu o aktivitě OSN v Afghánistánu Radě bezpečnosti.

Čtěte také:
OSN kvůli bezpečnosti stěhuje své lidi v Afghánistánu
OSN o rok prodloužilo mandát jednotek ISAF

Zdroj: AFP (Francie) 

---

Americký generál: Naši špioni v Afghánistánu hrají druhé housle
I když válka v Afghánistánu zuří již osmým rokem, americké zpravodajské služby hrají při boji s Talibanem jen "okrajovou roli", napsal v nedávno zveřejněné zprávě amerického think-tanku příslušník zpravodajské komunity. Stalo se tak jen pár dní poté, co v Afghánistánu během bombového útoku zahynulo sedm agentů CIA.

Autorem ostré kritiky práce amerických zpravodajců v Afghánistánu je americký generálmajor Michael Flynn, velitel aliančních zpravodajských služeb v Afghánistánu. Ten ve své zprávě uvádí, že "američtí zpravodajci a analytici mohou na požadavky vysoce postavených nadřízených na rozhodovacích postech, kteří potřebují znalosti, analýzy a informace pro vedení protipovstaleckých operací, pouze pokrčit rameny."

Zpráva na šestadvaceti stranách doporučuje provést rozsáhlé změny tak, aby se pozornost zpravodajských služeb místo na nepřítele soustředila na obyčejné Afghánce. Kvůli přílišnému důrazu na zkoumání činnosti povstaleckých skupin chybí informace pro vojáky v poli. Zpravodajci se také prý vůbec nevěnují místní ekonomice, vlastníkům pozemků a mají jen mlhavou představu o zákulisních vyjednavačích, kteří rozhodují o mocenských poměrech.

Čtěte také:
Afghánistán: Čtyři Američané zabiti při výbuchu
"Aliance má rok na to, aby zvítězila v Afghánistánu"

Zdroj: ABC News (USA)

---

Zpravodajce USA v Afghánistánu čeká reorganizace
Nová strategie by měla jít za pouhé hledání extremistů a soustředit se na shromažďování informací o místních problémech, lidech a vedoucích osobnostech tak, aby o přínosu zahraničních vojáků byli přesvědčeni obyčejní Afghánci a povstalci byli zatlačeni na okraj.

Zásadní změna organizace práce zpravodajských služeb je odpovědí na nedostatky objevené při rozsáhlé revizi celkové protipovstalecké strategie, kterou Bílý dům provedl minulý rok. Reorganizaci nařídil generálmajor Michael Flynn, vedoucí zpravodajského oddělení velitelství amerických sil v Afghánistánu.

Agenti výzvědných služeb by se napříště měli soustředit na informace od Afghánců znalých místních poměrů, setkání rad kmenových vůdců, radiové vysílání a podobné zdroje. Tento veřejně přístupný okruh informací sice neobsahuje žádné indicie o pohybu a činnosti povstalců, zato však nabízí návod, jak získat místní obyvatelstvo na svou stranu a marginalizovat povstalce. Zprávy výzvědných služeb by také měly být dostupné spojencům a nevládním organizacím.

Zdroj: Los Angeles Times (USA)

---

EADS chce prý opustit projekt A400M
Zbrojařská firma EADS se údajně připravuje na ukončení programu vývoje vojenského transportního letounu A400M. Důvodem je nejistota ohledně podpory ze strany potenciálních kupců z řad členských států Severoatlantické aliance. Informace přinesl deník Financial Times Deutschland.

Podle zdrojů z firmy vnímá výkonný ředitel Thomas Enders možnost dohody se skupinou sedmi aliančních zákazníků o dodatečných platbách ve výši 5,3 miliard euro velmi skepticky. Pravděpodobnost dosažení dohody je podle interního zdroje 50 %. Enders prý také vysoce postaveným manažerům na konci minulého roku řekl, že nevěří v "úspěšné pokračování programu".

První let A400M proběhl minulý měsíc, tedy o dva roky později, než se plánovalo. Firma požádala kupce, aby pokryli dodatečné náklady, avšak Německo takové ústupky vyloučilo.

Čtěte také:
Airbus A400M má za sebou zkušební let

Zdroj: Reuters (Velká Británie)


vtr natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.