Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Rusko modernizuje své jaderné ponorky

27. prosince 2018  13:51
Ruská jaderná ponorka Dmitrij Donský ve Finském zálivu | foto: Merivoimat

Rusko modernizuje své jaderné ponorky

Jednou z priorit ruského námořnictva v roce 2019 bude vybudovat víceúčelové jaderné a nejaderné ponorky, oznámil velitel ruského námořnictva Vladimir Korolev. „Základem námořních strategických sil budou raketové ponorky strategického významu. Nová generace, která bude mít bojové schopnosti útočného i obranného potenciálu,“ uvedl Korolev a dodal, že ponorky by měly být schopné řešit různé úkoly kdekoliv na světě.

Důvodem pro zbrojení je to, že Rusko „bere na vědomí výrazné zvýšení intenzity operačních a bojových cvičení Spojených států a Severoatlantické aliance v blízkosti hranic Ruské federace,“ prohlásil Korolev. Rusko znepokojuje i možné vybudování americké základny v Polsku.

Kam dál?
NATO obviňuje Rusko z porušení dohody INF (5.12. 2018)

Zdroj: International Business Times (USA)

---

Turecko prodloužilo nasazení svých vojáků v Afghánistánu

Turecký parlament ratifikoval návrh na prodloužení účasti tureckých vojáků na misi v Afghánistánu o další dva roky. Vojáci v Afghánistánu působí v rámci mise Severoatlantické aliance Resolute Support. V Turecku také platí od roku 2015 legislativa, podle které uděluje vláda povolení příslušníkům cizí armády přesouvat se přes Turecko do Afghánistánu nebo z něj.

Výcviková a poradní mise NATO v Afghánistánu má za cíl podpořit vznikající afghánské bezpečnostní síly. Mise se účastní okolo 12 tisíc vojáků ze zemí NATO a partnerských států.

Kam dál?
NATO zůstává odhodláno bojovat v Afghánistánu (6.12. 2018)

Zdroj: Hurriyet Daily News (Turecko)

---

Srbský prezident: NATO chce překroutit dohodu o Kosovu

Severoatlantická aliance chce překroutit dohodu týkající se přítomnosti kosovských jednotek v severním Kosovu, tvrdí srbský prezident Aleksandar Vučić. Podle takzvané Bruselské dohody z roku 2013 mohou kosovské jednotky vstoupit na území severního Kosova jen za dvou podmínek: za souhlasu NATO a za souhlasu srbské komunity. Právě v severní části Kosova se nacházejí srbské obce, které s nezávislostí země nesouhlasí.

Podle Vučiće se NATO snaží „zapomenout na druhou část dohody“, která však stále platí. „Tohle je pravda. Kdokoliv říká něco jiného, je lhář,“ prohlásil prezident. Nejasnosti panují ohledně jednotek kosovsko-albánské policie (ROSU), na kterou se podle Vučiće vztahují stejné podmínky jako na kosovské bezpečnostní složky.

Kam dál?
Kosovo odhlasovalo vznik armády navzdory NATO a Srbsku (17.12. 2018)

Zdroj: TASS (Rusko)

---

Porošenko žádá parlament, aby „ukotvil Ukrajinu v NATO“

Ukrajinský prezident Petro Porošenko trvá na tom, aby bylo v ústavě zaneseno strategické směřování země k plnému členství v Evropské unii a Severoatlantické alianci. „Zakotvit Ukrajinu v přístavu NATO je jedinou cestou, jak odradit Kreml od provokování eskalace na Ukrajině jednou provždy,“ prohlásil Porošenko. Prezidentský návrh na změnu ústavy prošel prvním čtením v ukrajinském parlamentu a čeká na hlasování, které proběhne v únoru.

Kam dál?
Ukrajinský průmysl začne přistupovat na standardy NATO (21.12. 2018)

Zdroj: Ukrinform (Ukrajina)

---

Dezinformace mají v Lotyšsku snížit důvěru ve spojence

V Lotyšsku často kolují negativní zprávy, jejichž účelem je snížit důvěru ve spojenecké jednotky nasazené v zemi, uvedlo lotyšské ministerstvo obrany. Tyto zprávy obvykle využívají částečně pravdivé, ale zmanipulované informace, které cílí na veřejnost. Ministerstvo uvedlo, že „v dnešní informační válce není kladen důraz na fakta, ale na emoce“ a pokud se zprávě podaří vyvolat strach či hněv, dosáhla svého cíle.

V Lotyšsku je nasazeno bojové uskupení Severoatlantické aliance o 1400 vojácích z různých národů pod vedením Kanady. Ministerstvo zdůraznilo, že vojáci se účastní mnoha veřejných událostí a charitativních akcí. O Vánocích například navštívili dětskou nemocnici.

Kam dál?
Němečtí vojáci v Litvě čelí ruským hybridním útokům, říká Merkel (17.9. 2018)

Zdroj: The Baltic Times (Lotyšsko)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.