natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Rusko a Evropa jsou v „hybridní válce“, upozorňuje bývalý šéf NATO

    16. dubna 2015  15:36

    Anders Fogh Rasmussen | foto: NATO

    Rusko a Evropa jsou v „hybridní válce“, upozorňuje bývalý šéf NATO

    Nepředvídatelné Rusko je v „hybridní válce“ s Evropou a usiluje o destabilizaci evropských států zevnitř. V rozhovoru pro magazín Newsweek to uvedl bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen. „Rusko si osvojilo strategii, jejíž součástí je běžně známé použití konvenčního boje stejně jako nová mnohem sofistikovanější kampaň propagandy a dezinformací. Součástí toho je také snaha Ruska ovlivnit veřejné mínění skrze napojení na politické strany uvnitř NATO a angažmá v neziskových organizacích,“ upozornil Rasmussen na nebezpečí číhající v podobě nacionalistických a ultralevicových stran v Evropě, které svůj kladný vztah k politice Kremlu neskrývají. 

    Rusko je také podle Rasmussena nebezpečnější než za dob studené války, protože otevřeně mluví o použití jaderných zbraní. „Dokonce i za časů Sovětského svazu se zdráhali mluvit o jaderném konfliktu. Dnes jsme svědky otevřené debaty.“

    Kam dál?
    Rusko pohrozilo jadernými zbraněmi kvůli Krymu a Pobaltí (3.4. 2015)
    ANALÝZA: Ruské informační operace: velká výzva pro Západ (2.3. 2015)

    Zdroj: Newsweek (Velká Británie)

    ---

    Stoltenberg ocenil reformu zákonů v Černé Hoře

    Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg ocenil reformu černohorské legislativy. Šéf NATO tak učinil po setkání s premiérem Černé Hory Milo Djukanovičem. Podgorica se tímto krokem „významné přiblížila ke členství v NATO“, komentoval šéf NATO. Stoltenberg navíc označil zemi za „šampióna spolupráce v regionu“ a dodal, že opakovaně dokázala, že sdílí alianční hodnoty.

    Na reformu reagoval také unijní eurokomisař pro politiku sousedství Johannes Hahn. Ten vyzval Černou Horu, aby neprodleně začala s implementací schválených zákonů. Podgorica podle Hahna musí ukázat konkrétní a udržitelný vývoj, aby se přiblížila ke členství v EU i NATO.

    Kam dál?
    Hollande by pozastavil rozšiřování NATO (5.3. 2015)

    Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (USA/ČR)

    ---

    Řecko jedná o nákupu ruských raket

    Atény jednají s Moskvou o nákupu raket pro svůj protiraketový systém S-300 a jeho údržbě. Uvedl to řecký ministr obrany Panos Kammenos poté, co navštívil Moskvu. „Omezujeme se na nahrazení raket,“ ujistil Kammenos. „Existující programy obranné spolupráce budou nadále pokračovat,“ dodalo v prohlášení řecké ministerstvo obrany. Řecko v Moskvě nicméně neuspělo při hledání finanční pomoci.

    Atény disponují vlastním systémem protivzdušné obrany S-300 vyrobeným v Rusku od konce 90. let minulého století.

    Kam dál?
    Řecko by nemělo padnout do spárů Ruska (9.4. 2015)

    Zdroj: Reuters (USA)

    ---

    Čínská armáda je připravena na moderní válku

    Po několikaletém rozvoji čínské armády její vedení hlásí, že je připraveno vést moderní válku proti Japonsku - za podmínky, že se do konfliktu nezapojí USA. „Celkově čínská lidová armáda zlepšila své schopnosti tak, že je schopna plnit konkrétní mise. To se týká také schopností, které mají zamezit americké vojenské intervenci v případě krize či konfliktu v regionu,“ uvádí RAND Corporation ve své zprávě z letošního roku. Celá řada odborníků však o reálných schopnostech čínské armády stále pochybuje.

    Někteří z nich zmiňují nedostatečný výcvik nebo zkušenosti s vedením války. Čína však tvrdí, že jen málo států má takové zkušenosti jako mají Spojené státy. Příkladem může být třeba největší rival Číny v regionu Japonsko, kterému Čína ve vojenských otázkách již zdatně sekunduje.

    Kam dál?
    ANALÝZA: Závody ve zbrojení a konflikt o Jihočínské moře, část I. (13.4. 2015)
    Čína dá na armádu o deset procent více než loni (5.3. 2015)

    Zdroj: International Business Times (USA)

    ---

    Litva chce koupit německá děla

    Německo by mohlo prodat dvanáct samohybných houfnic PzH 2000 Litvě. Oznámila to německá ministryně obrany Ursula von der Leyen. Cena není známa, nicméně v případě, že se obě strany dohodnou, Německo cenu děl upraví v duchu solidarity. Podle německých médií byla technika používána v Afghánistánu a její nynější cenu odhadují na 15 milionů eur. Litva má zájem nákup co nejvíce urychlit.

    Kromě vozidel PzH 2000 Litva podle plukovníka Romualdase Petkeviciuse zvažuje také nákup německých ozbrojených vozidel typu Boxer.

    Kam dál?
    Německo ujistilo Estonsko o podpoře NATO (15.4. 2015)
    Litva spoléhá na ochranu NATO (11.3. 2015)

    Zdroj: The Local (Německo)

    koc; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media