natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Velký návrat. Do Ostravy po čtvrtstoletí opět přiletí sovětský MiG-21

    6. srpna 2016  6:53
    Po takřka čtvrtstoletí se na mošnovském letišti znovu objeví sovětská stíhačka MiG-21. Letoun rumunských vzdušných sil v modernizované verzi LanceR se poprvé předvede divákům ve vzduchu i na zemi během zářijových Dnů NATO v Ostravě.  

    Letoun MiG-21 LanceR rumunských vzdušných sil | foto: Fortele Aeriene Romane

    „Ukázka je díky proslulosti tohoto stroje velmi žádaná na všech leteckých akcích a nyní ji díky Rumunsku, které ji reálně jako jediné může v současnosti nabídnout, poprvé uvidíme i na Mošnově,“ uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, které největší armádně-bezpečnostní show na ostravském letišti pořádá.

    Dny NATO v Ostravě

    Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky proběhne 17. a 18. září. Účast dosud potvrdilo 19 zemí. Vstup na akci je zdarma.

    Je to ojedinělá nekomerční přehlídka, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. V posledních dvou letech byl vyrovnán rekord v návštěvnosti - 225 tisíc diváků.

    Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

    Navíc vzhledem k tomu, že se Rumunsko chystá letouny MiG-21 vyřadit z výzbroje a nahradit je americkými stroji F-16, půjde patrně také o jednu z posledních příležitostí stroj v Česku ještě spatřit. Návštěvníci Dnů NATO budou mít možnost vidět stroj nejen na statické, ale také v letové ukázce.

    Organizátoři měli přitom účast MiGu přislíbenou už pro loňský ročník, Rumunsko však nakonec všechna vystoupení zrušilo.

    Mošnovské letiště je s letouny MiG-21 nerozlučně spjato. Od šedesátých let minulého století byl Mošnov jejich domovskou základnou. Až do září 1993, kdy odsud startovaly letouny MiG-21 ve verzi MF tehdy už českého letectva. Dva stroje stejného typu pak byly součástí zahajovacího průletu na Dni NATO v roce 2004.

    Přesto bude rumunská účast pro akci i mošnovské letiště premiérová. Rumunsko totiž představí modernizované stroje s označením LanceR, které jsou mimo jiné schopné nést jak ruskou, tak západní výzbroj.

    Letouny MiG-21 kromě Rumunska stále slouží ještě v jedné zemi Severoatlantické aliance, a to v Chorvatsku. Letos na jaře byly stroje vyřazeny z výzbroje bulharského letectva.

    MiG-21 patří mezi legendární nadzvukové stíhačky s charakteristickým delta křídlem, může dosáhnout až rychlosti Mach 2. Je to letoun určený především pro vzdušný boj, některé verze však byly upraveny pro útoky na pozemní cíle. Navzdory některým nedostatkům v ovladatelnosti patřil do standardní výzbroje zemí východního bloku a i díky tomu je dosud nejvíce vyráběným nadzvukovým letounem.

    V rozmezí let 1959 až 1985 bylo vyrobeno přes 11 tisíc kusů. Licenčně se vyráběly v průběhu let 1963-1972 také ve firmě Aero Vodochody. Stroje byly ve výzbroji československého a později českého letectva až do roku 2005, kdy je nahradily letouny JAS-39 Gripen. Vzhledem ke svému rozšíření prošel letoun mnoha bojovými nasazeními - od Vietnamu přes konflikty na Blízkém východě až po válku v Jugoslávii.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media