Rumunsko slíbilo posily pro Afghánistán

19. září 2006  11:36
Rumunsko je po Polsku druhou zemí, která slíbila vyslat další vojenské posily do mise NATO v Afghánistánu. Do jednotek ISAF vyšle rumunská armáda dalších 190 vojáků.  
Musíme splnit naše závazky," citovala agentura AP rumunského viceadmirála Gheorghe Marina z generálního štábu.

V Afghánistánu v současnosti operuje zhruba 600 rumunských vojáků. V říjnu chce rumunská armáda vyslat do strategických rezerv NATO pro afghánskou misi dalších 190 mužů.

NATO v srpnu rozšířilo svou misi v Afghánistánu z metropole Kábulu, severu a západu země i na neklidný afghánský jih. Tam vojáci NATO čelí každodenním útokům ze strany povstalců bývalého vládního hnutí Taliban. - více zde

Představitelé aliance vyzvali členské země, aby urgentně afghánskou misi posílily. Jednotky ISAF potřebují v Afghánistánu především další vrtulníky, transportní letadla a několik set vojáků speciálních sil, nastínil po své návštěvě oblasti vrchní velitel sil NATO James Jones. - více zde

Zároveň připustil, že odpor ozbrojenců Talibanu a skupin banditů jednotky NATO poněkud překvapil. V Afghánistánu nyní operuje zhruba 18 tisíc vojáků NATO. Vojenští velitelé předpokládají, že by aliance měla do oblasti vyslat dalších 2500 vojáků.

Posily už minulý týden slíbilo Polsko. Až 900 vojáků mechanizovaného praporu by mělo působit v oblasti Bagramu, kde už operuje stočlenný polský kontingent. - více zde

Jednotky ISAF ukončily operaci Medúza
Jednotky ISAF v Afghánistánu po dvou týdnech ukončily rozsáhlou operaci Medúza, namířenou proti povstalcům Talibanu a teroristům v provincii Kandahár na jihu země.

Velení ISAF oznámilo, že od zahájení operace Medúza přišlo o život nejméně 500 ozbrojenců Talibanu a alianční jednotky zničily i několik povstaleckých základen.

"Jasně jsme ukázali, že se NATO nebude vyhýbat nutným bojovým akcím," řekl vrchní velitel aliančních sil James Jones s tím, že se úkoly ISAF tímto nijak neposunuly jen směrem k bojovým akcím, operace Medúza byla jen součástí celé mise.

Jen několik hodin po oznámení o ukončení ofenzívy zaútočili rebelové na vojáky NATO ve vesnici Kafir Band v provincii Kandahár. Sebevražedný útočník na jízdním kole se odpálil ve chvíli, kdy kolem něj procházela vojenská patrola. Při výbuchu zahynuli čtyři kanadští vojáci ISAF, zraněny byly desítky civilistů.

"Tato akce byla útokem jak na afgánské obyvatele tak na jednotky ISAF," řekl velitel aliančních jednotek v Afghánistánu, britský generál Dave Richards.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.