natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Rumunsko čelí špionážnímu skandálu s tajnými materiály NATO

    6. března 2009  9:37
    Důstojník rumunské armády čelí obvinění, že prodával tajné materiály NATO. Do špionážního skandálu je zapleten ještě bulharský občan. Materiály měly obsahovat mapy, vojenská technická data a podrobnosti o radarech.  

    Dva lidé byli zatčeni za špionáž a vlastizradu, když údajně prodávali utajované informace na Ukrajinu, potvrdily agentuře AP rumunské úřady. Ukrajinské ministerstvo zahraničí se k případu zatím nevyjádřilo.

    Důstojník rumunské armády Floricel Achim a bulharský občan Petar Zikulov podle prokuratury prodávali utajované informace NATO v letech 2002 až 2007.

    Achim měl materiály brát zcela náhodně z počítače na ministerstvu obrany. Úřady neuvedly Achimovu hodnost ani jeho armádní zařazení, ale podle prohlášení prokuratory měl přístup k utajovaným informacím a pracoval v archivním oddělení.

    Tajné informace měla dvojice předávat ukrajinským zástupcům v Bukurešti a na různých místech si za to vyzvedávat peníze. Za každou předávku zhruba tisíc amerických dolarů, tvrdí prokurátor.

    Achim prý předával materiály na přenosném paměťovém zařízení hlavně kvůli své "nejisté finanční situaci". Zikulov měl v rumunské metropoli konzultantskou firmu. Předtím pracoval na bulharském velvyslanectví v Bukurešti.

    O tajné materiály NATO je zájem
    Během posledních měsíců jde o několikátý špionážní skandál v zemích NATO. Koncem února se ke špionáži přiznal bývalý šéf bezpečnostní sekce estonského ministerstva obrany Herman Simm.

    Soud jej poslal do vězení na 12 a půl roku. Jako odškodné estonskému ministerstvu obrany má Simm zaplatit v přepočtu 1,7 milionu dolarů. Jméno země, pro níž výzvědnou činnost vykonával, přímo označeno nebylo. Vyšetřovatelé ale tvrdí, že předal téměř 3 000 dokumentů Rusku, za což měl obdržet více než 100 tisíc amerických dolarů. Kreml jakoukoliv spojitost s případem popřel. Severoatlantická aliance záležitost odmítla komentovat.

    Podle vyšetřovatelů Simm od roku 1995, kdy nastoupil na estonské ministerstvo obrany, dodával tajné informace ruské kontrarozvědce. V roce 2000 se na témže ministerstvu stal šéfem bezpečnostní sekce a měl přístup k utajovaným dokumentům, jež se týkaly komunikačních a pozorovacích systémů NATO.

    Podle šéfa bezpečnostního výboru estonského parlamentu Jaanuse Rahumagiho si Simm účast v "takové velké hře" užíval. "Měl rád tajnůstkářství a špionážní prostředí".

    Předtím loni na podzim dostal deset let vězení bývalý pobočník velitele jednotek NATO v Afghánistánu. Desátníka britské armády Daniela Jamese soud usvědčil ze špionáže. Jako jeden z nejbližších spolupracovníků britského generála Davida Richardse měl během jeho velení mezinárodním jednotkám v Afghánistánu předávat citlivé vojenské informace Íránu. - Britský voják dostal 10 let vězení za špionáž

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media