Rumsfeld zpíval novinářům před Pentagonem

31. října 2005  7:39
V tom slunečném, ale chladném ránu před Pentagonem čekáme s ostatními novináři na českého ministra obrany Karla Kühnla. Do jeho příjezdu zbývá ještě několik minut. Ze dveří největší administrativní budovy světa najedou vychází americký ministr obrany Donald Rumsfeld.  

Po schodech k přistavené limuzíně vyprovází jiného diplomata. Pár zdvořilostí a rozloučení. Všichni čekáme, že pak znovu zamíří do budovy. "Vy jste z České republiky? Umíte československy?" překvapivě míří k našemu hloučku.

Ochranka jednoho z nejmocnějších mužů Bushovy administrativy zpozorní.

"Aj lúčka, lúčka široká, roste na ní tráva..." zpívá Rumsfeld perfektní češtinou a nechává si od nás přeložit slova lidové písničky do angličtiny. V očividně dobré náladě hned vysvětluje, že jako malý kluk vyrůstal v padesátých letech v Chicagu, kde dosud žije velmi početná česká komunita.

"Jezdili jsme autobusem na fotbal a na zápasy a mnoho lidí v zápasnickém týmu pocházelo z Československa," konstatoval Rumsfeld. Dlouhé cesty si krátili zpěvem a tehdy se prý některé písničky naučil. "Kdo byl v Chicagu, je v Československu jako doma," dodal třiasedmdesátiletý politik.

Fakt, že se má za okamžik setkat s českým ministrem obrany, šel v tu chvíli stranou. Rumsfeld k nelibosti svého mluvčího začal vzpomínat, že Silvestra v roce 1973 prožil s rodinou právě v tehdejším Československu. To ještě působil jako americký ambasador při NATO v Bruselu.

"Dovolili mi přijet. Byli jsme v Plzni, jestli se dobře pamatuji. Češi jsou báječní. Je to krásná země," vzpomněl Rumsfeld.

Čestná stráž v uniformách na schodech je v pozoru. Kolona s ministrem Kühnlem je tady. Rumsfeld zvážní, otáčí se a jde jej přivítat. Nečekané zpívání a rozhovor na schodech Pentagonu rázem končí.

Lubomír Světnička natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.