Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Rozpočet německé armády bude významně navýšen

6. listopadu 2018  16:45
Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen během návštěvy u speciální horské brigády v Bad Reichenhall | foto: Bundeswehr

Rozpočet německé armády bude významně navýšen

Bundeswehr získal v upraveném rozpočtovém plánu pro období po roce 2020 silnou finanční injekci poté, co předchozí návrh ministryně obrany Ursula von der Leyen odmítla podepsat. Přidat do plánovaného vojenského rozpočtu 5,7 miliardy eur na nákup plavidel, stíhacích letounů a dalších zbraní v příštích letech navrhl ministr financí Olaf Scholz. Pro příští rok je přislíbeno navýšení o skromnějších 323 milionů eur.

Kam dál?
Německo mění svůj přístup k otázkám bezpečnosti (18.10. 2018)

Zdroj: Business Insider (USA)

---

Předseda Vojenského výboru NATO ocenil Portugalsko

Při návštěvě Portugalska se předseda Vojenského výboru Severoatlantické aliance maršál letectva Sir Stuart Peach setkal s ministrem obrany Joãem Gomes Cravinhem a náčelníkem generálního štábu admirálem Antóniem Silva Ribeirem. Služební cesta zahrnovala návštěvy společného centra NATO pro analýzu a zkušenosti, námořních úderných a podpůrných sil Aliance (STRIKFORNATO) a společného velitelství vojenských operací.

„Vaše pozemní jednotky slouží v mnohonárodnostní brigádě NATO v Rumunsku, stíhačky se staraly o bezpečnost letového prostoru v regionu Černého moře, na moři vaše plavidla posílila námořní síly NATO a pro kyberprostor se buduje alianční akademie právě zde v Portugalsku,“ ocenil Portugalce předseda Peach.

Kam dál?
Vojenský výbor podpořil zahraniční mise i modernizaci Aliance (1.10. 2018)

Zdroj: NATO

---

Ruské vojenské letouny provokují při cvičení NATO

„Nebezpečný“ průlet ruské stíhačky v blízkosti letounu Spojených států a přítomnost výzvědného letounu Kremlu v průběhu největšího cvičení Severoatlantické aliance od skončení studené války zvýrazňuje pokračující napětí mezi státy Aliance a vládou Vladimira Putina.

„Nejde o studenou válku,“ uvedl dříve generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a dodal, že účelem aliančních manévrů je „čistě prevence, nikoliv provokace.“ „Setkání bylo vyhodnoceno jako nebezpečné, protože letoun Su-27 provedl průlet ve vysoké rychlosti přímo před naším letounem, což vystavilo piloty i posádku nebezpečí,“ uvedli představitelé USA v prohlášení.

Kam dál?
Letectvo USA v Evropě dostalo největší dodávku zbraní za posledních dvacet let (31.10. 2018)

Zdroj: Fox News (USA)

---

Armáda USA odmítla stavět zařízení pro zadržování migrantů

Žádost o výstavbu obydlí pro zadržené migranty, kterou obdržela od ministerstva pro vnitřní bezpečnost, armáda Spojených států odmítá. Vznesením námitky Pentagon ujistil, že jeho posláním je pouze podpora vládních činitelů na hranicích. Při úvodních diskusích nepadla ani zmínka o budování ubytovacích kapacit, říkají představitelé Pentagonu.

V proslovu z Bílého domu pak minulý týden prezident Donald Trump oznámil plán na stavbu „obrovských stanových měst“ pro zadržené migranty, zatímco budou posuzovány jejich žádosti o azyl.

Kam dál?
Armáda USA vyšle k hranicím 5 200 vojáků, vrtulníky a těžkou techniku (30.10. 2018)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Afghánský pilot poslal kondolenci rodině zabitého Američana

Rodině majora Brenta Taylora, starosty města North Ogden ve státě Utah, který byl o víkendu zabit při své misi s národní gardou v Afghánistánu, napsal emotivní dopis major Abdul Rahmání, afghánský pilot a Taylorův kolega.

Řekněte dětem, že život jejich otce nebyl jen významný, ale také inspirativní, apeluje Rahmání. „Zemřel na naší půdě, ale zamřel pro úspěch svobody a demokracie obou našich zemí,“ připomíná major Rahmání.

Kam dál?
Při útoku v Afghánistánu byl zabit americký voják (5.11. 2018)

Zdroj: CNN (USA)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.