natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Česko je pro samotářské teroristy cenným cílem, tvrdí izraelský expert

    11. června 2014  5:16
    Radikalizovaní islamističtí bojovníci z Evropy se po splnění svých úkolů v Sýrii vrátí domů a Česká republika pro takové "vlky samotáře" může představovat cenný cíl, říká v rozhovoru pro natoaktual.cz přední izraelský odborník na boj proti terorismu Boaz Ganor.  

    Protiteroristická jednotka policie. Ilustrační snímek | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

    Co říkáte na vyjádření USA, že jsou připraveny spolupracovat s novou palestinskou vládou, jejímiž členy jsou i představitelé hnutí Hamas? To je přitom Evropskou unií i Spojenými státy považováno za teroristickou organizaci.
    Podle mě lze za teroristickou aktivitu označit jakékoli záměrné užití násilí proti civilistům k dosažení politických cílů. Lidé se mohou například ztotožnit s hodnotami nebo cíli, jakých chtějí dosáhnout Palestinci, ale nemohou souhlasit s prostředky, jaké k tomu používají. Hamas je teroristická organizace, která se stává problémem pro svět ve chvíli, kdy používá násilí proti civilistům.

    Boaz Ganor

    Výkonný ředitel Mezinárodního institutu pro boj proti terorismu (ICT) v Izraeli.

    Kromě toho působí jako expert v několika poradních bezpečnostních institucích v zahraničí. Byl rovněž protiteroristickým poradcem izraelské vlády.

    Publikoval řadu odborných článků o terorismu a je také autorem knih "The Counter-Terrorism Puzzle: A Guide for Decision Makers" a "Hypermedia Seduction for Terrorist Recruiting".

    Do ČR přijel na pozvání CEVRO Institutu, aby vystoupil na konferenci "Contemporary Issues in Terrorism and Counter-Terrorism".

    V posledních letech jsme viděli nárůst fenoménu, jemuž říkáme hybridní teroristické organizace. Jde vlastně o regulérní teroristické organizace, které ale podnikají jednu nebo dvě pseudolegitimní aktivity, kterými na svoji stranu získávají příznivce z řad veřejnosti. Může jít například o duchovní nebo politickou činnost. Taková organizace pak může kandidovat ve volbách a dostat se do parlamentu nebo vlády. Nejlepším příkladem je samozřejmě hnutí Hizballáh nebo i Hamas. Svět by ale měl jednoznačně říci, že takové organizace nebude legitimizovat.

    Proto jsem frustrován ze současného postoje USA. Kdyby se Hamas odzbrojil a oznámil, že upouští od teroristických aktivit a soustředí se pouze na politiku, pak by byl legitimním aktérem. Nemusel by dokonce ani souhlasit s existencí Izraele a mohl by mít další extremistické názory. Pouze výhra ve volbách však nezajišťuje status legitimního aktéra.

    Současný český prezident Miloš Zeman před pěti lety uvedl, že Izrael by se měl stát členskou zemí NATO. Aliance by tím podle něj demonstrovala svoje odhodlání bojovat proti terorismu. Myslíte si, že je tato myšlenka stále relevantní?
    Upřímně, myslím si, že je přirozené, aby se Izrael stal členem NATO. Izrael by byl velkým přínosem pro NATO a izraelské členství v Alianci by bylo přínosem pro Blízký východ. Uvedu to na příkladu. Prezident Palestiny Mahmúd Abbás nyní nesouhlasí s tím, aby izraelské síly operovaly v Jordánském údolí a bránily zde teroristickým organizacím infiltrovat se na Západní břeh a odtud do Izraele. Pokud by Izrael byl v NATO, mohl by v Jordánském údolí být izraelský kontingent pod evropským velitelem, pod velením NATO, ne pod izraelským velením, což by vyřešilo celý problém.

    NATO bylo vytvořeno proti sovětské hrozbě. Nechci podceňovat hrozby pocházející ze současného Ruska, ale Rusko není supervelmoc, která ohrožuje Evropu, jakou bylo po druhé světové válce. Írán je větší hrozbou než Rusko a NATO by se na něj mělo více soustředit. Ještě lepší by však bylo vytvoření nového NATO na základech toho dnešního. Jeho členy by mělo být více zemí včetně Izraele a arabských států. Toto nové NATO by mělo přijmout novou doktrínu. Jako za studené války mělo NATO doktrínu vzájemného zaručeného zničení (MAD), nyní by to měla být doktrína IAD – íránské zaručené zničení. Kdyby Írán proti komukoli chtěl použít jadernou zbraň, druhé NATO by mělo jaderný deštník, který by ho od takového úmyslu odradil. Tento deštník by fungoval i proti snahám dalších zemí na Blízkém východě o vyvinutí jaderných zbraní.

    Co si myslíte o spolupráci České republiky a Izraele v oblasti boje proti terorismu?
    Obecně si myslím, že spolupráce Izraele a České republiky je dobrá. Díky bohu Česká republika nezažila teroristický útok. Kdybych však byl českým politikem, byl bych velmi znepokojen posledními trendy v oblasti teroristických útoků. Svět je nyní znepokojen fenoménem zahraničních bojovníků v Sýrii. Jedná se o evropské občany, kteří znají naši společnost a po splnění své mise v Sýrii se vrátí domů.

    Budou zkušenější a ještě více radikalizovaní, než když se rozhodli tam odjet a bojovat. Budou plni nenávisti proti všemu, co není islamistické, džihádistické, budou nenávidět nevěřící, křesťany, židy a umírněné muslimy. Útok v Bruselu, který se odehrál před pár dny, je výsledkem přesně tohoto fenoménu. V Bruselu útočil muslimský občan Francie, který se radikalizoval poté, co byl uvězněn. Pak odjel do Sýrie, kde se radikalizoval ještě víc a po návratu si zřejmě byl vědom toho, že je v hledáčku francouzských bezpečnostních úřadů, a proto odjel do sousední Belgie a zaútočil tam.

    Tímto bych byl jako český politik velice znepokojen. Česká republika je pro takové lidi cenným cílem – je to západní země s velkou tradicí židovské komunity a s židovskými památkami plnými turistů. Útok v Bruselu byl proti židovskému muzeu. Takže i když Česká republika nemá velkou radikálně islamistickou komunitu, takoví lidé mohou do ČR přijet a zaútočit zde.

    Myslíte si tedy, že v budoucnu budeme vídat více takových jednotlivých útočníků?
    Zajímavá otázka. Okamžitým důsledkem konfliktů v zemích arabského jara je vznik území, v nichž panuje bezvládí (ungoverned territories). Takové oblasti vznikly například v Libyi, Egyptě, Sýrii, Jemenu. Nyní jsou tam aktivní radikální skupiny, které chtějí tato území získat pod svoji kontrolu. Pomáhají jim v tom právě i zahraniční bojovníci, kteří pak ohrožují Evropu svými osamocenými útoky. Proto se pro ně vžilo označení vlci samotáři.

    Myslím si, že v budoucnu uvidíme více takovýchto osamocených útoků. A až tito radikálové uspějí v těchto oblastech, budou se ohlížet po nových výzvách, po nových, jak oni tomu říkají, bojištích džihádu. Budou hledat tzv. vzdáleného nepřítele, kterým pro ně je západní společnost.

    V jedné ze svých knih píšete o protiteroristické alianci. Můžete koncept blíže představit?
    Terorismus je hrozba, která spojuje všechny moderní civilizace. Největším problémem současného terorismu je, že jde o globální síť. A my bychom tuto síť měli porazit mezinárodní protiteroristickou sítí. Po útocích z 11. září je mezinárodní spolupráce v boji proti terorismu mnohem lepší, ale ještě zdaleka není ideální. Potřebujeme se především shodnout na jedné všemi akceptované definici terorismu.

    A musíme také pochopit, že se nejedná o problém s islámem, ale o problém v islámu, ve kterém se určité frakce islamistů a džihádistů snaží o převzetí islámu a pak zbytku světa. Zbytek muslimů a světa se jim proto musí společně postavit. Oni se snaží ukradnout islám muslimům. Nesmíme dělat, jakože neexistuje problém v islámu.

    Politická korektnost, která říká, že terorismus nemá co dělat s islámem, je chybná. Zítra může být stejný problém v judaismu, ale nyní existuje v islámu. Tahle válka nebude vyhraná, dokud se neprobudí muslimové a nepovstanou proti těmto radikálům. Pokud se jim nepostavíme společně. 

    Eliška Prchlíková natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media