natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Učíme se od Evropy, jak mírnit napětí, říká expertka z Tchaj-wanu

    7. prosince 2015  19:30
    Evropský integrační proces umožnil bezprecedentní sblížení evropských států, které díky vzájemné spolupráci kromě jiného snižují pravděpodobnost vzájemných konfliktů. Je možné použít vzorce tohoto procesu i v jihovýchodní Asii? Z evropské integrace se učíme, ale přenos zkušeností je obtížný, říká v rozhovoru pro natoaktual.cz bezpečnostní expertka Cho-Hsin Su z tchajwanské National Chengchi University.  

    Tchajwanské námořnictvo (ilustrační foto) | foto: 玄史生

    Možná se blýská se na lepší časy

    Zpráva

    I když v Asii funguje již od 60. let organizace Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), jeho členové až minulý týden založili formální společenství, které má vést k podpoře volného obchodu a pohybu kapitálu. V cestě integrace však zatím stojí komplikované vzájemné vztahy zemí v regionu, například tradičně mezi Čínou a Tchaj-wanem. Nicméně i tady došlo v listopadu k průlomu: poprvé od konce čínské občanské války se sešli prezidenti Číny a Tchaj-wanu. Jakkoliv měla jejich schůzka v Singapuru spíše symbolický význam, může přispět k uklidnění situace v regionu. Natoaktual.cz přináší rozhovor o tchajwanském pohledu na věc s bezpečnostní expertkou Cho-Hsin Su.

    Evropský integrační proces: Je možné jej přenést do Asie?

    natoaktual.cz: Existují nějaké vzorce evropské integrace, které by mohly být úspěšně využity i ve východní Asii?
    Cho-Hsin Su
    : Východoasijští političtí představitelé se z evropských zkušeností hodně učí, především co se týče vytváření institucionálních rámců, a zde mám na mysli zejména ASEAN. Nevidím ovšem žádné prvky budování regionů, které by byly podobné těm evropským. Podle mě neexistují nějaké vzorce evropských zkušeností, které by mohly být stoprocentně implementovány ve východní Asii. Ten region je příliš odlišný.

    Sdílí tedy ASEAN a EU nějaké podobnosti?
    ASEAN neustále posílá do Evropy výzkumné týmy, které se učí, jak budovat institucionální systém (Evropská komise, Rada EU) a vypořádat se s běžnými záležitostmi regionů, atp. Nicméně i když má ASEAN podobnou strukturu jako EU, úroveň integrace je mnohem nižší. Určitou podobnost ale lze najít ve finančním sektoru, i když ani v této oblasti nefunguje východní Asie stejně jako EU.

    Analýza

    Je na obzoru „asijské NATO?“

    Shingo Masunaga (natoaktual.cz, 9.2.2015)

    Pokud jde o regionální obrannou spolupráci, existuje podle vás šance, aby ve východní Asii fungovala organizace podobná NATO?
    Ohledně toho musím být velmi skeptická. Pokud nemáte vzájemnou důvěru, tak takovou organizaci nevybudujete. Východní Asie je velmi komplikovaná, svůj vliv se zde snaží uplatnit i USA, což věci nezjednodušuje. NATO začalo fungovat hned po konci druhé světové války, kdy se SSSR stal jasným nepřítelem. Jenže ve východní Asii přicházejí rizika ze všech stran. Ačkoliv japonský premiér Abe aktivně podporuje snahy Japonska o vlastní armádu, země dosud žádnou nemá. A prakticky vzato vlastní armádu mít ani nemohou. Myslím si, že organizace podobná Severoatlantické alianci by v tomto regionu fungovat nemohla.

    Zpráva

    Jsou vztahy mezi státy východní Asie skutečně natolik rezervované?
    Státy regionu se spolu snaží civilizovaně komunikovat, ale panují mezi nimi značně negativní pocity – kvůli historii, budoucnosti, ale i kvůli teritoriálním sporům, ke kterým často dochází. Nepřátelství mezi státy je skutečně tak obrovské, že si jej nedovedete ani představit.

    Je možné přirovnávat nepřátelství mezi východoasijskými státy k situaci na počátku evropského integračního procesu? Tehdy existovala myšlenka, že když propojíme státy ekonomicky, budou mezi sebou méně válčit. Mohl by tento princip fungovat ve východní Asii?
    Podle mě východní Asie nespěje k větší úrovni integrace, jako je tomu v Evropské unii. Ale s užšími ekonomickými vazbami asi může být pravděpodobnost války menší, protože ztráty by v takovém případě byly příliš velké. Ale podívejte se na vztah Číny a Japonska. Spory mezi nimi jsou ve východní Asii stále velmi zřetelné. Obě země jsou nyní ekonomickými giganty a jejich ekonomiky jsou silně propojené, ale i přesto si vyhrožují. Ten problém je podle mě spíš sentimentální a iracionální. Je jako mina, u které nikdy nevíme, kdy exploduje. A pokud se tento problém nevyřeší, ke skutečnému smíru nedojde.

    EU je efektivní hlavně při řešení finančních problémů

    English version

    Interview with Dr Cho-Hsin Su, National Chengchi University, Taiwan
    Can economic integration improve strained relations in Southeast Asia as it once did in Europe? (pdf)
    natoaktual.cz, December 3, 2015

    Jedním s výsledků integrace je možnost efektivního krizového managementu. Jako hodnotíte EU v tomto pohledu?
    Evropané dosud vyvinuli myslím největší úsilí při řešení dluhové krize. Z toho, co jsem od roku 2009 zaznamenala, hlavně v roce 2012, Evropané pořádali nesčetné množství schůzek zabývajících se opětovným vybudováním a rekonstrukcí ekonomického systému. Podle mě všechna tato opatření měla určité výsledky. Kromě unikátního případu řecké dluhové krize jsou nyní ostatní evropské ekonomiky víceméně stabilizovány. Myslím V tomto smyslu byl krizový management EU v rámci dluhové krize roku 2009 docela úspěšný.

    Dobře, to byly dluhové krize. Co soudíte o reakcích na současné dění – Ukrajina, problematika uprchlíků?
    Krizový management v ostatních případech, například tedy v rámci ukrajinské krize, nebyl podle mého názoru příliš úspěšnou ukázkou evropské spolupráce. V případě uprchlické krize je situace ještě komplikovanější. Odhaluje skutečné rozdíly a je do ní zahrnuto až příliš prvků. Líbí se mi citát Jeana Monneta, tedy že „tato Evropa bude ukována krizemi a stane se souhrnem řešení pro tyto krize“. V to skutečně věřím.

    V otázce migrace do Evropy se členské státy EU navzájem obviňují z nedostatečného zapojení do řešení krize a tvrdí, že tento problém může představovat slepou uličku pro evropskou integraci.
    Toho se obávám, protože celý evropský integrační proces je nesmírně cenný a jedná se o skvělou politickou myšlenku. Doufám, že se celá situace vyvine pro Evropu pozitivně. Tentokrát se ovšem problém dotýká základních hodnot členských zemí a pozoruji skutečně rozdílné vnímání napříč Evropou. Otázka uprchlíků je natolik složitá, že nejste schopni se racionálně domluvit.

    V čem konkrétně se nejednota projevuje?
    Například jeden maďarský profesor, se kterým jsem mluvila, se zaměřoval na rozlišování mezi válečnými uprchlíky a ekonomickými migranty. Čeští profesoři naopak mluví spíše o evropské tradici přijímání uprchlíků. Každý se soustředí na jiný rozměr jednoho společného problému. Nicméně si nadále myslím, že EU má v tomto směru integrace silnou tradici, a proto bych zachovala optimismus.

    Vnímání hrozeb a vztahy s pevninskou Čínou

    Dr. Cho-Hsin Su

    Cho-Hsin Su vystudovala mezinárodní vztahy na tchajwanské National Chengchi University a na francouzské University Paris II. Ve svém akademickém výzkumu se dlouhodobě věnuje problematice evropské integrace. Působila v UNESCO, Google, přednášela na Bostonské univerzitě v USA. Nyní je členkou Katedry diplomacie tchajwanské National Chengchi University.

    Cho-Hsin Su

    V říjnu 2015 navštívila ČR a vystoupila v Praze s přednáškou o bezpečnosti v jihovýchodní Asii pořádanou Katedrou asijských studií a Centrem indo-pacifických studií Metropolitní univerzity Praha.

    Pokud zůstaneme u tématu bezpečnosti a obrany, Evropané často kvůli svým problémům a vnímání hrozeb snadno opomínají vzdálené regiony. Je to ve východní Asii stejné? Můžete nám přiblížit, jaké hrozby nyní nejvíc vnímají lidé na Tchaj-wanu?
    Čínu. Je hrozbou od chvíle, kdy se Kuomintang, vláda Čínské republiky, přesunula na Tchaj-wan. Od té doby existuje konflikt mezi oběma stranami Tchajwanské úžiny, který formuluje veškerou naši politiku – bezpečnostní i ekonomickou, zkrátka je s ním spojeno vše. V Evropě jsou lidé ve smyslu politické orientace rozděleni na pravo-levé škále, na Tchaj-wanu se dělí podle názoru na Čínu. Nemluvíme o ničem jiném. Na politické úrovni řeší tuto otázku každá vláda a všichni státní představitelé. Zatím ovšem nenašli žádnou odpověď.

    Jaká je tedy role ekonomické spolupráce?
    Obzvláště ve světě volného trhu, ekonomické globalizace a dalších vlivů jsme natolik propojeni s Čínou, že to celou situaci ještě více komplikuje. Obchodníci spolu navazují velice úzkou spolupráci, zejména díky tomu, že obě strany hovoří mandarínsky a historie, kultura, zkrátka vše si je velmi blízké.

    Nakolik se to napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem projevuje v běžném životě?
    Co nyní zažíváme v běžném životě je velmi zajímavé. Došlo ke zrušení mnoha omezení, například dříve jsme nemohli volně cestovat do Číny, museli jsme žádat o víza a tak podobně, to nyní padlo. I v opačném směru, z Číny na Tchaj-wan, nyní přijíždí mnoho turistů, kteří mají co utrácet, nicméně jsou nadále přísně omezeni v oblasti pracovních víz, nemohou si zde kupovat domy a podobné věci. Poznáme jejich rozdílný přízvuk, když je slyšíme mluvit. Jinak jsou stejní jako jiní cizinci, vídáme je, mluvíme s nimi.

    Probíhá stejný proces i mezi představiteli obou států?
    Právě že na politické úrovni je to jiné. Nerozumíme jejich vládě, stále se jedná o komunistický režim jedné strany. V tomto ohledu nedošlo k velkému pokroku. Nicméně je vídáme, prodáváme jim věci, nebojujeme s nimi.

    Marek Vojtěch, Adéla Genserová; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media