natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Rose Gottemoeller se stala první ženou na postu náměstka generálního tajemníka NATO

    18. října 2016  16:54

    Nová náměstkyně šéfa NATO Rose Gottemoellerová | foto: U.S. State Department

    Rose Gottemoeller se stala první ženou na postu náměstka generálního tajemníka NATO

    Rose Gottemoeller nahradila ve funkci Alexandera Vershbowa, a stala se tak novou náměstkyní generálního tajemníka Severoatlantické aliance. Je zároveň první ženou v této pozici. Gottemoeller donedávna pracovala jako tajemnice pro kontrolu zbraní a mezinárodní bezpečnost na americkém ministerstvu zahraničí a radila americkému ministru zahraničí v otázkách kontroly zbrojení, nešíření zbraní a v politicko-vojenských záležitostech.

    Gottemoeller má bohaté zkušenosti z mezinárodní bezpečnostní politiky. Za americkou stranu například vyjednávala s Ruskou federací Novou dohodu START (New START) o snížení počtu strategických zbraní, která vstoupila v platnost v únoru 2011. Zastávala také významné pozice na Ministerstvu energetiky Spojených států amerických a vedoucí funkce v think-tanku Carnegie Center v Moskvě a v International Institute for Strategic Studies v Londýně.

    Kam dál?
    Novou náměstkyní generálního tajemníka NATO bude Rose Gottemoeller (28.6. 2016)

    Zdroj: NATO

    ---

    Polsko a Ukrajina jednají o společné výrobě vojenských vrtulníků

    Polsko a Ukrajina jednají o plánech na společnou výrobu vrtulníků, které by mohly používat armády středoevropských a východoevropských spojenců, uvedl polský ministr obrany Antoni Macierewicz. „Jednalo by se o kompletně nový model založený na průmyslovém potenciálu obou zemí,“ prohlásil Macierewicz.

    Ukrajina by s největší pravděpodobností dodávala motory. Podle slov polského ministra obrany vyrábí Ukrajinci, konkrétně firma Motor Sich, skvělé motory. Motor Sich sídlící v Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny vyrábí nejen motory do letounů, ale také například převodovky a další komponenty. Poláci by zase mohli dodávat kompozitní „těla“ vrtulníků.

    Kam dál?
    Polsko znovu otevře tendr na helikoptéry, chce si udobřit Airbus (14.10. 2016)
    Do armádního tendru pustilo Polsko jen domácí výrobce (20.9.2016)

    Zdroj: Defense News (USA)

    ---

    Německo je připraveno rozšířit svou vojenskou roli v Evropě, tvrdí von der Leyen

    Německo je připraveno hrát větší vojenskou roli v rámci evropské obranné spolupráce, prohlásila německá ministryně obrany Ursula von der Leyen. „Změna je nutná. Izolace a blokády nevyřeší problémy, kterým čelíme jak ve světě, tak v Evropě nebo přímo v naší zemi,“ uvedla von der Leyen. „Německo je připravené se zapojit a vzít na sebe více zodpovědnosti,“ dodala německá ministryně obrany. Ministerstvo financí již souhlasilo s navýšením německého obranného rozpočtu o deset miliard euro do roku 2020, nicméně je třeba ještě schválení tohoto návrhu parlamentem.

    Poté, co se Velká Británie vyslovila pro odchod z Evropské unie, tlačí Německo a Francie na posílení evropské obranné spolupráce. Přesto, že se Německo několik desetiletí zdráhalo zapojovat do velkých vojenských operací, hraje nyní větší roli například v Američany vedené koalici, která bojuje proti organizaci Islámský stát v Iráku. Němci tam provádí nejen průzkumné lety, ale dodávají zbraně i kurdským jednotkám pešmergů.

    Kam dál?
    Německo chce výrazně posílit armádní rozpočet (17.10. 2016)

    Zdroj: EurActiv (Belgie)

    ---

    Bitva o Mosul: Irácké jednotky jsou oproti svému plánu napřed

    Irácké jednotky usilující druhým dnem o znovudobytí Mosulu, který má pod kontrolou organizace Islámský stát (IS), jsou napřed oproti plánu, uvedl Pentagon. Operace se i přesto mohou protáhnout, vše bude záviset na tom, zdali se bojovníci IS rozhodnou zůstat a bojovat, varoval mluvčí Pentagonu Peter Cook. „Zatím lze usuzovat, že irácké síly splnily své cíle a že jsou napřed oproti plánu pro první den,“ konstatoval Cook.

    Na dobytí Mosulu se podílí asi 30 000 iráckých vojáků, kurdští bojovníci, arabské sunnitské kmeny a šíitské paramilitární jednotky. Kurdové se zmocnili několika vesnic již během prvních hodin operace. Večer pak oznámili, že se jim během 24 hodin povedlo obsadit 200 km2 a dobýt devět vesnic. Zajistili také významný úsek silnice z kurdského města Irbíl do Mosulu.

    Kam dál?
    Před útokem na Mosul přijdou do Iráku další američtí vojáci (29.9. 2016)

    Zdroj: BBC (Velká Británie)

    ---

    Američané podnikli nálety na pozice IS v libyjské Syrtě

    Americké letouny poslední dny intenzivně bombardují pozice organizace Islámský stát (IS) v libyjské Syrtě, čímž pomáhají provládním jednotkám získat město zpět, uvedla armáda USA. Libyjské jednotky jsou už jen kousek od ukončení šestiměsíční kampaně za osvobození Syrty, kterou mají již rok pod kontrolou bojovníci IS.

    Libyjští vojáci již získali městskou oblast Cambo a připravují se na postup do dalšího distriktu. V postupu jim pomáhají svými nálety právě Spojené státy, které cílí především na bojové pozice nepřítele. Ztráta Syrty by pro IS znamenala ztrátu hlavního útočiště v severní Africe a zároveň jejich jediné základny mimo Irák a Sýrii.

    Kam dál?
    Američané stupňují bombardování proti IS v Libyi (12.10. 2016)

    Zdroj: Reuters (USA)

    kko; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media