Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Role Británie v NATO by po Brexitu mohla být rozšířena

17. dubna 2019  16:21
Britská námořní pěchota na zimním cvičení v Norsku | foto: Forsvaret

Role Británie v NATO by po Brexitu mohla být rozšířena

Velká Británie může očekávat, že po odchodu z Evropské unie bude hrát větší roli v Severoatlantické alianci, uvedl zástupce vrchního velitele sil NATO v Evropě (DSACEUR) generál sir James Everard.

Spekulace, že by ostrovní království mohlo odchodem z EU prestižní post DSACEURa po téměř 70 letech ztratit, sir Everard odmítá. Pokud odejdeme z EU, zhruba 60 % bojové síly NATO budou tvořit státy mimo EU – čili, „Aliance coby základní kámen obranné politiky Velké Británie přetrvá a domnívám se, že náš význam vzroste,“ vyvrací spekulace muž zastávající nejvyšší britskou pozici v Alianci.

Kam dál?
Britské speciální síly možná nahradí Američany v Afghánistánu (6.3. 2019)

Zdroj: Forces (Velká Británie)

---

Trumpův tlak na NATO chválí maďarský ministr zahraničí

Tlak prezidenta Spojených států Donalda Trumpa na zvýšení výdajů spojenců v Severoatlantické alianci na obranu ocenil maďarský ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó.

„Od nástupu současné americké administrativy se naše vztahy zcela změnily, nyní jsou založeny na vzájemném respektu,“ prohlásil ministr a dodal, že přístup předchozí administrativy ke středoevropským zemím by se dal nejlépe popsat jako „poučování“.

Maďarsko podepsalo s USA novou Dohodu o obranné spolupráci (DCA), která zemi staví do „lepší pozice při překonávání současných a budoucích výzev ohrožujících stabilitu regionu a jeho okolí,“ uvedlo ministerstvo zahraničí USA.

Kam dál?
Pověst NATO se zlepšuje, Maďarsko si cení členství v něm, říká Orbán (11.3. 2019)

Zdroj: Fox News (USA)

---

Vrtulníky Apache nasazuje Británie do Estonska proti „velmi hodnověrné hrozbě“

Pět bojových helikoptér typu Apache vyslala Velká Británie do Estonska k zažehnání „velmi hodnověrné hrozby“ z Ruska, uvedl britský ministr obrany Gavin Williamson. Po příletu budou stroje podpořeny průzkumnými bojovými vrtulníky typu Wildcat a stanou se součástí předsunuté přítomnosti jednotek Severoatlantické aliance (EFP), jež jsou v oblasti rozmístěny pro odražení potenciální vojenské agrese Moskvy.

Po dobu tří měsíců se budou Apache účastnit cvičení napříč státy Pobaltí. Jejich nasazení je „velmi důležité“ dodal ministr.

Kam dál?
Rusko ukončilo všechnu spolupráci s NATO, oznámil ruský představitel (16.4. 2019)

Zdroj: Express (Velká Británie)

---

Německo: Ministryně obrany ocenila posádku vládního letounu po jeho nouzovém přistání

Podařilo se ovládnout „stroj za nanejvýše obtížných podmínek a bezpečně s ním přistát, čímž bylo zabráněno nejhoršímu,“ ocenila německá ministryně obrany Ursula von der Leyen práci posádky dopravního letounu německé luftwaffe, který nouzově přistál na berlínském letišti Schönefeld.

Přistávací dráha byla zablokována na několik hodin, letoun typu Global 5 000 se jen těsně vyhnul katastrofě. Příčina události dosud není zřejmá, letoun se krátce po startu musel vrátit kvůli hlášené závadě. Ve chvíli, kdy stroj dosedl, dotkla se obě křídla země.

Kam dál?
Zpráva: Většina vrtulníků bundeswehru není v operačním stavu (18.3. 2019)

Zdroj: Der Tagesspiegel (Německo)

---

NATO oceňuje přístup Turecka k syrským uprchlíkům

Tureckou pohostinnost při přijímání a ochraně obětí války a syrských uprchlíků ocenila předsedkyně Parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance Madeleine Moon.

„Úroveň pohostinnosti, jakou Turecko prokázalo uprchlíkům, je velkou lekcí lidskosti,“ prohlásila předsedkyně na závěr schůzky NATO v turecké Antalyi. V současnosti Ankara hostí téměř 4 miliony registrovaných uprchlíků, včetně 3,6 milionu Syřanů, což je více než jakákoliv jiná země na světě.

Kam dál?
NATO uznává klíčovou roli Turecka na Blízkém východě (16.4. 2019)

Zdroj: Hurriyet Daily News (Turecko)

voj;

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.