Roboti, 3D velení i automatické sledování cílů, IDET představí výzkum

21. dubna 2011  18:10
Blížící se veletrh obranných a bezpečnostních technologií IDET v Brně představí špičkové české technologické výzkumné a vývojové projekty. Experimentální roboty, speciální 3D počítačové systémy pro velení nebo automatický systém sledování pohyblivých cílů.  


Hned několik zajímavých projektů na brněnském výstavišti v květnu představí Univerzita obrany. Půjde například o experimentálního robota pro automatickou navigaci.

Mobilní zařízení vybavené řadou senzorů a řízené speciálním softwarem vyvinutým experty z Katedry vojenského managementu a taktiky, se umí zcela autonomně pohybovat v prostředí, kde je vysazeno. Dovede se vyhnout všem překážkám a najít ideální cestu k určenému cíli, pokud existuje. Robot navíc dokáže mapovat 3D model prostředí, ve kterém se pohybuje, a sám určit nejlepší trasu pohybu podle taktických kritérií.

Spolu s Masarykovou univerzitou v Brně pak armáda vyvijí 3D vizualizační systém pro velitele a štáby. Počítačový systém umožňuje veliteli přehledně v trojrozměrném režimu v reálném čase sledovat situaci na bojišti a podle toho reagovat.

Velitelům by v budoucnu také mohl sloužit unikátní software, který dovede řešit nejrůznější taktické úkoly - například vybrat v terénu podle typu operace nejlepší pozorovací a střelecká stanoviště nebo v trojrozměrné vizualizaci například přesně naplánovat léčku na nepřítele včetně nejlepšího místa a rozestavění střelců.

V expozici Univerzity obrany bude rovněž k vidění pasivní systém automatického sledování pohyblivých cílů. Plně funkční zbraňový systém, který už úspěšně prošel i ostrými střelbami, umožňuje zcela automaticky sledovat a ničit vybrané cíle.

Základem je kulomet 7,62 mm vybavený naváděcími mechanismy s motory, pasivním dálkoměrem, digitálními kamerami s vysokým rozlišením a řídícím počítačem. Operátor vyhledá a označí cíle, které vidí na obrazovce řídícího počítače. Systém pak automaticky sleduje cíle již bez dalšího zásahu operátora, sám cíl rozpozná v terénu a určuje jeho úhlovou polohu vůči zbrani. Balistický počítač pak průběžně vypočítává střelbu a zbraň automaticky zaměřuje na cíl.

Mezi unikátní zařízení bude na výstavišti patřit také mobilní pracoviště krizového štábu, které by se v budoucnu mohlo osvědčit při zvládání přírodních katastrof nebo průmyslových havárií. Nafukovací stan je vybaven počítači a velkoplošnou projekcí. Zvlášní pylon a speciální vzducholoď pak tvoří antény pro vytvoření bezdrátového spojení.

V Brně bude zařízení navíc představeno ve spojení z takzvanou adaptivní kamufláží, tedy systémem, který díky projektorům a projekčním plochám dovede měnit maskování objektů nebo vytvářet klamné cíle.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.