Rigu střeží tisíce policistů i válečné lodě

28. listopadu 2006  9:33
Tisíce policistů a vojáků v ulicích, speciální letouny s výstražným systémem AWACS, helikoptéry nad městem a válečné lodě v přístavu a okolních vodách. Tak vypadají podle očekávání přísná bezpečnostní opatření v lotyšské Rize, která tento týden hostí summit NATO.  

Organizátoři chtějí, aby historicky první vrcholná schůzka Aliance na území bývalého státu Sovětského svazu, proběhla naprosto hladce.

Na setkání prezidentů, premiérů, ministrů a diplomatů z 26 členských zemí dohlíží podle oficiálních informací 7 tisíc policistů a vojáků. Další dvě tisícovky vojáků jsou v záloze nebo střeží vzdušný prostor nad Lotyšskem a okolní moře.

Kromě speciálních letounů včasné výstrahy AWACS u od soboty nad městem přelétávají helikoptéry. V přístavu pak kotví několik válečných lodí včetně americké USS Monterey a britské HMS York.

Nedaleko centra a míst jednání je rozmístěno několik specializovaných vojenských jednotek, včetně skupiny českých chemiků. Ti mají po zkušenostech ze summitu v tureckém Istanbulu nebo olympiády v řecku na starost ochranu účastníků summitu a vojenské jednotky, které se na zajištění summitu podílejí. - více zde

Mezi hosty summitu nebudou chybět například americký prezident George Bush nebo britský premiér Tony Blair. Vrcholné schůzky se v úterý a ve středu účastní všichni nejvyšší představitelé 26 členských států Aliance. Z České republiky jedou do Rigy prezident Václav Klaus, premiér Mirek Topolánek, ministr zahraničí Alexandr Vondra a ministr obrany Jiří Šedivý.

Summit NATO přilákal do lotyšského hlavního města největší počet novinářů v historii této pobaltské země. Do Rigy dorazilo nebo v úterý dorazí až 1700 akreditovaných žurnalistů ze 60 zemí.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.