Riga se stala nejstřeženějším místem světa

28. listopadu 2006  18:58
Lotyšská metropole Riga je kvůli summitu NATO na krátkou dobu nejstřeženějším místem světa. Centrum města, kde začala jednání prezidentů, ministrů a diplomatů, je neprodyšně uzavřeno. Všechny přístupové cesty lemují kovové bariéry a kordóny policistů. Křižovatky přehradily obrněné transportéry.  
Prohlédni fotky

Nejpřísnější bezpečnostní opatření platí od dnešního odpoledne, kdy začaly do Rigy přijíždět hlavy členských států včetně amerického prezidenta George Bushe.

Ten přicestoval do Lotyšska ze sousedního Estonska po třetí hodině odpoledne. V doprovodu policejních eskort hned po příletu absolvoval oficiální přijetí u lotyšské prezidentky Vairy Vike-Freibergové.

Rozlehlé centrum města je od té doby naprosto uzavřené. Historické město působí jako území duchů. Běžný smrtelník má do něj vstup zapovězen. Prakticky všechny obchody a restaurace v nejstřeženější zóně mají od oběda zavřeno.

Okolí vládních budov i Národní opery střeží stovky policistů. Právě v Národní opeře oficiálně začíná samotný summit. Na pracovní večeři prezidenti členských států prodiskutují hlavní témata agendy.

Ulice jsou lemovány kovovými ploty a křižovatky u hotelů, kde jsou ubytování představitelé jednotlivých delegací, přehradili vojáci s obrněnými transportéry. Běžní obyvatelé sledují dění i projíždějící kolony s politiky a diplomaty. Město nepřetržitě ze vzduchu monitoruje několik helikoptér.

Organizátoři chtějí, aby historicky první vrcholná schůzka Aliance na území bývalého státu Sovětského svazu proběhla naprosto hladce.

Na setkání prezidentů, premiérů, ministrů a diplomatů z šestadvaceti členských zemí NATO dohlíží podle oficiálních informací sedm tisíc policistů a vojáků. Další dvě tisícovky vojáků jsou v záloze nebo střeží vzdušný prostor nad Lotyšskem a okolní moře. - více zde
icn natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.