Riga i Lisabon chtějí pořádat summit

11. května 2004  11:57
Lotyšská Riga a portugalský Lisabon budou soupeřit o pořádání dalšího summitu NATO, který se uskuteční po vrcholné červnové schůzce aliance v Istanbulu. Tuto informaci se podařilo zjistit z diplomatických kruhů. Zatím se neví, kdy přesně se bude další summit konat.  

Česká republika by podle zdroje portálu Natoaktual mohla podpořit ambice Rigy, aby tak vyšla vstříc jednomu z nových členů Aliance. Praha však považuje za zajímavou i kandidaturu Lisabonu, která nepostrádá symboliku – summit by se konal na břehu Atlantského oceánu, který spojuje Ameriku s Evropou.

Jan Michal z bruselské delegace České republiky při NATO potvrdil, že některé země již potvrdily zájem ujmout se pořadatelství dalšího setkání na nejvyšší úrovni. Aliance však o tom ještě nejednala. „Zatím není rozhodnuto, zda se další summit uskuteční a kdy a kde by to mělo být,“ řekl Michal.

Na rozdíl od summitů Evropské unie, které mají své pravidelné místo v kalendáři, se státníci členských zemí NATO scházejí podle potřeby. Istanbulský summit se bude konat poměrně brzy po pražské vrcholné schůzce v listopadu 2002. V Alianci se bude mluvit o tom, zda je potřebné, aby se nejvyšší představitelé po Istanbulu opět v brzké době sjeli na další summit.

V Atlantické alianci je totiž možné rozhodovat na úrovni velvyslanců, kteří mají příslušný mandát, připomíná Jan Michal. Dodává však, že politické závazky ze summitů mají vysokou legitimitu.

Členové Aliance se nyní nicméně soustředí především na přípravu červnového summitu v Istanbulu. Ten by měl mimo jiné přinést novou iniciativu pro spolupráci NATO se zeměmi Blízkého východu. Stabilizace tohoto regionu je považována za klíčový bezpečnostní cíl v současné době.

 

Jan Žižka, týdeník EURO

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.