natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Riga čeká představitele NATO, přijedou na pár hodin

    27. listopadu 2006  9:43
    Už jen hodiny zbývají do začátku jednoho z nejkratších summitů v novodobé historii NATO. Sotva jeden den potrvá v Lotyšsku za přítomnosti prezidentů a šéfů vlád vrcholná alianční schůzka, která má zhodnotit operace a transformaci NATO a potvrdit odhodlání členů čelit výzvám nového století.  

    Nejvyšší představitelé zemí NATO přijedou do Rigy jen na necelých dvacet čtyři hodin a sejdou se jen na dvou jednáních: na pracovní večeři v úterý večer a na řádném zasedání ve středu dopoledne. Diplomaty tedy čeká celkem zhruba šest hodin jednání.

    Základní otázky, jimž se musí i během tak krátké doby aliance věnovat, jsou tři a v každé tkví problém, jehož řešení zatím není na dosah.

    Hlavní téma: Afghánistán
    První okruh témat summitu budou tvořit operace NATO. A je co hodnotit: za posledních 18 měsíců nasadilo NATO na 50 000 vojáků na čtyřech kontinentech. Z hlediska budoucnosti NATO je nyní pro alianci nejdůležitější operací ta v Afghánistánu. "Tématem číslo jedna pro nás bude Afghánistán," potvrdil minulý týden náměstek americké ministryně zahraničí Nicholas Burns.

    V Afghánistánu je pod aliančním velením již přes 30 000 vojáků, ale kromě toho, že toto číslo stále není dostatečné, protože chybí zhruba 2 500 vojáků a žádná země je nechce poskytnout, je největším problémem afghánské operace fakt, že některé země omezují mandáty svých vojáků, čímž dochází k nerovnoměrnému zatížení aliančních jednotek.

    Nejtěžší operace na jihu země tak provádějí jen Američané, Britové, Kanaďané a Nizozemci, kteří nepřímo obviňují jiné, že se nasazení na jihu vyhýbají. Shoda nepanuje ano účelu mise: mají vojáci provádět i rekonstrukci země, nebo spíše zasahovat v bojových operacích?

    Transformace: Postupuje, ale pomalu
    Druhým důležitým tématem bude zhodnocení transformace této již skoro šedesátileté aliance, a to zejména schopností reagovat na současné bezpečnostní výzvy. Alianční lídři se podívají například na Síly rychlé reakce NATO (NRF), budování protiraketové obrany či schopností strategické přepravy.

    Že nepůjde o pohled příliš radostný naznačují prohlášení vrchního velitele sil NATO Jamese Jonese. Ten již několikrát upozornil jednak na fakt, že NRF nejsou hotovy a že vyhlášení plných operačních schopností, které se mělo odehrát právě v Rize, se nemusí uskutečnit.

    Američané se také chystají, stejně jako na dvou předchozích summitech,  připomenout výrazné většině členů NATO, že neplní svůj závazek vydávat na svou obranu aspoň dvě procenta HDP.

    Nová partnerství?
    Třetím a posledním okruhem, jemuž se bude summit věnovat, je posilování vztahů aliance s partnery a vyslání pozitivního signálu zemím, které o členství v NATO usilují. Toho se nejspíše dočkají Albánie, Makedonie a Chorvatsko, nicméně s tím, že s pozvánkou nemohou počítat dříve než v roce 2008. Bližší spolupráci NATO s Ukrajinou a Gruzií podle analytiků nejspíše také čekat nelze vzhledem k značné neoblibě aliance na Ukrajině a napjatým vztahům Tbilisi a Moskvy.

    Američané nicméně chtějí nabídnout užší spolupráci globálním partnerům NATO – například Austrálii, Švédsku či Novému Zélandu.

    Co může summit přinést?
    Zásadním poselstvím, které na summitu zazní, je potvrzení odhodlání všech členů této aliance k řešení stávajících i nových bezpečnostních problémů, které před NATO stojí, jimiž jsou například terorismus či šíření zbraní hromadného ničení, jak už ostatně naznačují neoficiální citace ze zatím utajovaného politického rámce vývoje NATO v dalších patnáct let, který má být v Rize schválen.

    I když se asi nepodaří vyřešit otázky nasazení vojáků v Afghánistánu, aliance může potvrdit svůj závazek vůči Afghánistánu a potažmo řešení problému i své bezpečnosti, ohrožené terorismem. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer nicméně bude usilovat o zrušení omezení jednotek aspoň v krizových případech.

    I přes nedostatek odhodlanosti financovat transformaci NATO se aliance úspěšně modernizuje. Na konečné slovo ohledně NRF si musíme sice počkat do středy, ale už teď je jasné že aliance dnes v Rize připomene svůj závazek koupit přepravní letouny C-17 a podepíše další smlouvu pro získání protiraketové obrany bojiště.

    Posilování partnerství s dalšími zeměmi je pro NATO klíčové. Alianci se v posledních letech podařilo se úspěšně rozšířit o několik členů, a dobře tak funguje jako motor vytváření interoperability a hlavně reforem východoevropských armád. Úspěch amerického plánu na vytvoření globálního partnerství se zeměmi jako Austrálie ale podle analytiků čekat nelze.

    Scheffer nicméně věří, že summit nakonec přinese výsledky i v zatím problematických oblastech a že členové aliance dosáhnou kompromisu. "NATO se těší dobrému zdraví," řekl Scheffer v pátek v Bruselu.

    Petr Zlatohlávek natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media