Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Řečtí zákonodárci potvrdili nový název Severní Makedonie

28. ledna 2019  14:30
Řecký premiér Alexis Tsipras po hlasování v parlamentu o přejmenování sousední Makedonie | foto: gov.gr

Řečtí zákonodárci potvrdili nový název Severní Makedonie

Poslanci řeckého parlamentu ratifikovali smlouvu, která mění jméno sousedního státu na Severní Makedonie. Tím ukončili tři desítky let trvající spor a otevřeli zemi cestu do Severoatlantické aliance a Evropské unie. „Řecko hlídá důležitou část své historie, dědictví starověké řecké Makedonie. Dnes píšeme novou stránku Balkánu,“ uvedl řecký premiér Alexis Tsipras. Rozhodnutí však provázela kritika z řad řecké opozice i společnosti.

Makedonská vláda po tomto rozhodnutí gratulovala lidem obou zemí. Stejně pozitivně se k výsledku postavili i představitelé EU a NATO. „Těším se, až se budoucí Republika Severní Makedonie přidá k NATO,“ napsal na Twitteru generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

Kam dál?
Makedonie se blíží k hlasování, které jí má otevřít dveře do NATO (9.1. 2018)

Zdroj: Defense News (USA)

---

NATO zvýší výdaje na obranu o 100 miliard dolarů, díky Trumpovi

Členové Severoatlantické aliance zvýší výdaje na obranu celkem o 100 miliard dolarů v reakci na připomínky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil, že Aliance slyší Trumpovy požadavky a spojenci zvyšují své úsilí. Donald Trump si opakovaně stěžoval, že ostatní členové NATO nedávají dostatek finance na obranu, a označil je za „neplatiče“.

„Vidíme reálné peníze a výsledky. Vidíme, že jasný vzkaz prezidenta Trumpa má dopad,“ chválil Stoltenberg „tvrdou linii“ amerického prezidenta. Podle tajemníka Trumpův postoj pomáhá Alianci se adaptovat a vysílá jasnou zprávu Rusku.

Kam dál?
Nyní se mi NATO líbí, říká po příslibu výdajů spojenci Trump (15.10. 2018)

Zdroj: Telegraph (Velká Británie)

---

NATO investuje 50 milionů eur do albánské letecké základny

Severoatlantická aliance začala s výstavbou nové letecké základny v albánském Kuçovë, oznámilo albánské ministerstvo obrany. Půjde o společnou základnu albánského letectva a NATO.

Jedná se o první základnu aliančních vzdušných sil na západním Balkáně a NATO do ní v první fázi modernizace investuje více než 50 milionů eur. „Letecká základna Kuçovë má jedinečné rysy a současná dráha má vhodnou geografickou pozici,“ uvedl alianční velitel generál Tod Wolters.

Kam dál?
Vladimir Putin míří na Balkán, aby zdejší země odradil od vstupu do NATO (17.1. 2019)

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

---

NATO přizvalo Nový Zéland k zapojení do mise v Iráku

Severoatlantická aliance požádala Nový Zéland, aby se připojil k její nové výcvikové misi v Iráku. „Samozřejmě přivítáme zapojení Nového Zélandu do této výcvikové mise,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po setkání s novozélandskou premiérkou Jacindou Ardern.

Premiérka poté prohlásila, že se k ničemu nezavázala a musí tento krok prodiskutovat s členy vlády. Nový Zéland původně plánoval snížení počtu vojáků, kteří jsou nyní v Iráku nasazeni v rámci globální koalice proti ISIS. Vláda se však chce tímto krokem znovu zabývat.

Země také nasadila několik vojáků v Afghánistánu, kde trénují afghánské důstojníky. „Velmi si ceníme zapojení Nového Zélandu. Personál z Nového Zélandu je velmi oddaný. Hrají klíčovou roli při vzdělávání a budování národní obranné akademie,“ ocenil Stoltenberg.

Kam dál?
Alianční výcviková mise bude v Iráku dlouhodobě (15.11. 2018)

Zdroj: NZ Herald (Nový Zéland)

---

USA: V rozhovorech s Tálibánem jsme udělali značný pokrok

Spojené státy a afghánské hnutí Tálibán udělaly „značný pokrok“ v rozhovorech, které mají ukončit sedmnáct let trvající konflikt v Afghánistánu. Uvedl to americký vyslanec Zalmaj Chalilzad účastnící se rozhovorů v Kataru, kde se jedná o podobě budoucí dohody. Podle zdrojů by měla obsahovat datum stažení zahraničních jednotek ze země a také příslib Tálibánu, že al-Kajdá či ISIS nebudou využívat Afghánistán jako základnu.

Také mluvčí Tálibánu uvedl, že došlo ve vyjednáváních k pokroku. Přesto podle něj stále existují „nevyřešené záležitosti“. Tálibán odmítá mluvit s afghánskou vládou, kterou označuje za „loutky“.

Kam dál?
Tálibán se chystá na setkání s představiteli USA (17.12. 2018)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.