Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Řecko značně seškrtá armádní rozpočet

3. května 2010  15:28

Řecko značně seškrtá armádní rozpočet
Řecký ministr obrany Evangelos Venizelos slíbil "kolosální" škrty v rozpočtu svého ministerstva, aby tak pomohl svojí těžce zadlužené zemi dostat se z finanční krize a urychlil plány na modernizaci ozbrojených sil.

Venizelos chce letos snížit armádní operační výdaje až o 25 % oproti roku 2009. Původně se plánovaly škrty ve výši 12,6 %. "Jedná se o obrovskou částku, která je na pokraji našich operačních možností," prohlásil Venizelos, který trvá na tom, že škrty v rozpočtu ministerstva obrany nejsou přímo způsobeny řeckou zadlužeností, ani nenaruší strategickou rovnováhu mezi Řeckem a jeho historickým rivalem Tureckem.

Ministr Venizelos neuvedl, kde v rozpočtu se bude škrtat, ale oznámil, že výsledky velké inspekce řeckých ozbrojených sil budou zveřejněny za několik týdnů.

Zdroj: AP (USA)

---

Na základně AWACS zruší 400 pracovních míst
Na základně NATO v německém Geilenkirchenu bude od 1. srpna letošního roku zrušeno 415 z 2 488 pracovních míst. Těmito slovy uvedl mluvčí Aliance na pravou míru zprávy o tom, že by mohlo dojít ke zrušení až 900 pracovních míst, nicméně připustil, že nyní není možné říct, kolika zaměstnanců cizích firem se rušení míst v Geilenkirchenu dotkne.

V současné době pracuje na letišti v Geilenkirchenu 2 960 lidí. Ztrátou zaměstnání budou postiženi například lidé pracující v kuchyni. Celkové náklady na platy zaměstnanců alianční základny v Geilenkirchenu v roce 2007 dosáhly výše 144,7 milionů eur.

Zdroj: Rheinische Post (Německo)

---

Maďaři budou učit Afghánce obsluhovat vrtulníky
Maďarští instruktoři leteckého a pozemního personálu z vrtulníkové základny Szolnok budou cvičit zvětšující se posádku vrtulníkové základny Afghánské národní armády v Kábulu. Maďaři se připojí k instruktorům ze Spojených států, Kanady a České republiky.

"Přijeli jsme do Afghánistánu, abychom Afghánce naučili správně obsluhovat stroje Mi-24, protože doma používáme stejný typ vrtulníků," vysvětlil major Bela Lazar s tím, že Maďarsko souhlasilo s ročním pobytem instruktorů v Afghánistánu. V zemi by měly působit tři maďarské týmy po deseti instruktorech střídající se každé čtyři měsíce.

Maďaři se chtějí poučit z dosavadních zkušeností českých a amerických instruktorů a na výcvikovou misi se velmi těší, protože se jedná o jejich první zahraniční operaci.

Čtěte také:
USA zaplňují mezery v počtu instruktorů NATO v Afghánistánu
Rasmussen žádá členy NATO o další instruktory pro Afghánistán

Zdroj: DVIDS (USA)

---

USA mají téměř všechny bezpilotní letouny v Afghánistánu
Americká armáda poslala příliš mnoho ze svých 6 500 bezpilotních letounů (UAV) do oblasti Blízkého východu, a tak se jí těchto strojů nedostává jinde. Generál Glenn Walters z Pentagonu uvedl, že velitelství amerických sil v Tichomoří, jižní velitelství a velitelství pro Afriku požadovaly více bezpilotních letounů, musejí ale čekat, dokud nebudou uspokojeny požadavky centrálního velitelství.

Bezpilotní letouny jsou používány od Jemenu po Pákistán, největší počet žádostí ale přichází z Afghánistánu. Generál Walters prohlásil, že než budou požadavky ostatních velitelství moci být uspokojeny, mohou se jejich posádky alespoň naučit bezpilotní letouny používat.

Podle Walterse armáda bude muset vymyslet, co s bezpilotními letouny dělat, až se uklidní situace v Iráku a Afghánistánu. Jednou z možností je jejich využití v civilním leteckém prostoru.

Čtěte také:
V Afghánistánu spadl americký letoun

Zdroj: Defense News (USA)

---

Opilí dánští vojáci staženi z libanonské mise OSN
Čtyři příslušníci dánských vzdušných sil byli posláni domů z mise OSN v Libanonu kvůli nadměrné opilosti. Podle pravidel mohou vojáci vypít dva alkoholické nápoje ve dvou dnech v týdnu, většinou v pátek a v sobotu. Když se však zmínění vojáci setkali se svým velitelem, byli údajně silně opilí.

Ačkoli byli opilí ve svém volném čase, nezmírní to následky této události, prohlásil mluvčí velitelství taktických vzdušných sil Lars Skjoldan. Vojákům by mohla být uložena pokuta až do výše 2 000 dánských korun.

V Libanonu nyní slouží asi 150 Dánů, kteří zabezpečují dopravu pro misi OSN.

Zdroj: The Copenhagen Post (Dánsko) 


epl natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.