natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Reakce na americký úder: podpora spojenců, kritika od protivníků

    7. dubna 2017  17:40
    Reakce světových lídrů na překvapivý americký úder na syrskou leteckou základnu Šajrát jsou pozitivní. Jasné poselství, že osud Sýrie není americkému prezidentovi lhostejný, shodují se. Vojenskou akci Washingtonu jako odvetu za použití chemických zbraní kritizovalo prakticky jen Rusko a Írán.  

    Satelitní snímek letecké základny Al-Šajrát v Sýrii | foto: DigitalGlobe

    Ostře americký útok odsoudila Moskva. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v reakci na americký útok uvedl, že „poškodí rusko-americké vztahy“. Sýrie podle jeho slov chemické zbraně nemá. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina je americká akce překážkou vytvoření koalice proti terorismu.

    „Syrská armáda nedisponuje zásobami chemických zbraní,“ prohlásil Peskov a připomněl, že zničení všech syrských chemických zbraní potvrdila Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). „Naprosté ignorování faktů o použití chemických zbraní teroristy podle Putinova názoru jen podstatně zhoršuje situaci,“ dodal.

    Podle ruského prezidenta se prý Spojené státy akcí snaží odvést pozornost od mnoha civilních obětí v Iráku.

    Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov pak úder přirovnal k invazi do Iráku. „Připomíná to situaci v roce 2003, kdy Spojené státy a Británie spolu se svými spojenci vtrhly do Iráku bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN,“ řekl. „Jsem zarmoucen, že to zhoršuje už tak poškozené vztahy mezi Ruskem a USA, ale doufám, že tyto provokace nezpůsobí nezvratné následky,“ řekl.

    Podobně se k akci vyjádřil další spojenec syrského prezidenta Bašára Asada Írán. Teherán označil úder USA v Sýrii za „destruktivní a nebezpečný“. Ačkoliv Írán odsuzuje používání chemické zbraně, zásah byl podle něj „porušením mezinárodního práva“.

    Plná podpora Západu i Izraele

    Plnou podporu americké akci vyjádřil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. „Izrael zcela podporuje rozhodnutí prezidenta Trumpa a doufá, že tomuto poselství o odhodlanosti tváří v tvář odporným činům režimu Bašára Asada porozumí nejen v Damašku, ale i v Teheránu, Pchjongjangu a jinde,“ uvádí se v oficiálním prohlášení. Akce podle Netanjahua vyslala silné a jasné poselství, že užití a šíření chemických zbraní „nebude tolerováno“.

    Podobně se vyjádřil také francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault. Americký úder v Sýrii byl podle jeho slov varováním zločinnému režimu. „Budoucnost Sýrie není s Asadem,“ prohlásil.

    Za „přiměřený a vyvážený“ označil úder australský premiér Malcolm Turnbull. Ten rovněž vyzval Rusko, aby „sehrálo svou roli“ při zajištění míru v Sýrii.

    Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş konstatoval, že právě americká operace by mohla k dosažení míru přispět a celý proces by se tak mohl urychlit. Britský ministr obrany Michael Fallon připomněl, že americká akce byla pečlivě naplánovaná, aby nebyl zasažen ruský personál na syrské základně.

    „Syrský režim nese plnou odpovědnost za tento vývoj. Jakékoli použití chemických zbraní je nepřijatelné, nemůže zůstat bez odpovědi a viníci se musí zodpovídat. NATO považuje používání chemických zbraní za hrozbu pro mezinárodní mír a bezpečnost,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

    Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska ukazuje americký úder „potřebnou rozhodnost proti barbarským chemickým útokům“. Evropská unie podle jeho slov bude s USA spolupracovat na ukončení brutality v Sýrii.

    Jako úder do zubů

    Česká politická scéna se shoduje v podpoře americké akce. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) jde o snahu ukázat, že nikomu neprojde použití zbraní hromadného ničení. „Připustit, že se budou používat zbraně chemické, biologické nebo nedej bůh jaderné, je strašná představa. Rozumím tomu, že je jasná snaha dát najevo, že tohle je něco, co se bude trestat,“ řekl Zaorálek. Úder střelami Tomahawk přirovnal k „úderu do zubů“.

    Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil použití chemických zbraní za nepřijatelný zločin. „Doufejme, že rychlá reakce prezidenta Trumpa pomůže k tomu,aby se už v Sýrii chemické útoky neopakovaly,“ uvedl.

    Útok USA v Sýrii byl podle prezidenta Miloše Zemana oprávněný, pokud z napadeného místa byl veden chemický útok. Zda tomu tak bylo, by podle něj měla posoudit nezávislá komise.

    „Donald Trump trestá Asada za chemický útok v Sýrii. Má můj respekt. Na takové zločiny by vždy měla přijít rychlá a tvrdá odpověď,“ uvedl Miroslav Kalousek (TOP09). Za dobrou zprávu, že se Spojené státy rozhodly v Sýrii jednat, označil noční akci šéf ODS Petr Fiala. „Bez odhodlání a také připravenosti k vojenským akcím ze strany USA a jejich spojenců není situace v Sýrii řešitelná,“ konstatoval Fiala.

    Raketový útok kritizovali komunisté. Útok považují za „jednostranný akt vojenské agrese proti suverénnímu členskému státu OSN a porušení mezinárodního práva a který ohrožuje mír a bezpečnost v celém regionu“.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media