Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Rasmussen ocenil reformní snahy Černé Hory

17. října 2013  14:25
Prezident Černé Hory Filip Vujanović (vlevo) a generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. | foto: NATO Photos

Rasmussen ocenil reformní snahy Černé Hory

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen vyzdvihl na schůzce s černohorským prezidentem Filipem Vujanovičem aktivity jeho země v oblasti reforem přibližující zemi k euroatlantické integraci. "Je nezbytné udržet proreformní kurz, i v časech hospodářského útlumu," podpořil Rasmussen snahy Černé Hory, která je momentálně součástí aliančního Akčního plánu členství. "Podporujte vládu práva, bojujte s korupcí a organizovaným zločinem, hledejte zdroje k modernizaci vašich ozbrojených sil a vysvětlujte veřejnosti význam euroatlantické integrace," zdůraznil Rasmussen nejdůležitější oblasti aktivity.

Šéf NATO na schůzce také poděkoval Vujanovičovi za černohorskou účast na misích v Afghánistánu i na západním Balkáně. "Jsme vděční za váš významný přínos v Afghánistánu i za váš slib pomoct afghánským bezpečnostním silám jak finančně, tak prostřednictvím výcvikové mise," kvitoval s potěšením černohorské aktivity Rasmussen. "Vidíme vaši budoucnost v euroatlantické rodině a jsme odhodláni vám pomoct na cestě do ní," zakončil na schůzce svá pochvalná slova Rasmussen.

Kam dál?
Nejžhavějším kandidátem na členství v NATO je Černá Hora (4.10. 2013)

Zdroj: RTT News (Rusko)

---

Tálibán zaútočil na největší spojeneckou základnu

Bojovníci Tálibánu podnikli útok na největší základnu zahraničních jednotek v Afghánistánu, letiště v Bagramu. Po útoku, při němž přišel údajně o život jeden povstalecký bojovník, nicméně nepanuje shoda o úspěšnosti samotného útoku. Podle vyjádření mise ISAF byl útok ze strany ozbrojenců "neefektivní a nezpůsobil žádné materiální škody ani ztráty na životech". Jednotky chránící základnu prý útok odrazily, přičemž zabily jednoho útočníka, upřesnil průběh incidentu mluvčí mise ISAF Peter Bedean.

Opačný výsledek akce popsal mluvčí Tálibánu Zabihullah Mujahid, jenž ve zprávě pro média uvedl, že se při útoku podařilo zničit jeden letoun, další elektronické zařízení i jinak poškodit leteckou základnu. K útoku došlo pouze den poté, co zemi opustil po své neohlášené návštěvě ministr zahraničí USA John Kerry, který se v zemi setkal s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím.

Kam dál?
V Afghánistánu bylo zabito dalších pět vojáků NATO (7.10. 2013)

Zdroj: Tasnim News Agency (Írán)

---

Při útoku v Afghánistánu byl zabit provinční guvernér

Při bombovém útoku na východě Afghánistánu v provincii Logár byl zabit guvernér této oblasti Arsallah Jamal, který se tak stal jednou z nejvýše postavených politických postav zabitých v Afghánistánu za poslední měsíce. Jamal byl mimo jiné i blízkým spolupracovníkem a poradcem afghánského prezidenta Hamída Karzáího, jenž atentát provedený při Jamalově proslovu v mešitě odsoudil jako útok proti islámu. "Teroristé a Tálibán operující ve jménu islámu provádí útoky, jež končí smrtí nevinných muslimů. Jistě to nebyl čin muslimů, ale lidí, kteří byli najati, aby zabíjeli muslimy," odkázal nepřímo Karzáí na Pákistán, na jehož území se skrývá velké množství bojovníků Tálibánu.

K útoku, při němž bylo kromě zabitého Jamala zraněno dalších 15 lidí, se doposud nikdo nepřihlásil, výběr cíle nicméně svědčí o pravděpodobném zapojení Tálibánu, neboť právě vysocí vládní představitelé se v posledním roce stali hlavním terčem jejich bojové kampaně. Naposledy Tálibán provedl podobný útok na šéfa afghánských zpravodajských služeb Asadullaha Khalida loni v prosinci.

Kam dál?
Tálibán bude bojovat proti vládní dohodě s USA (14.10. 2013)

Zdroj: Times-Gazette (USA)

---

Rada NATO-Rusko se na své schůzi zaměří na Afghánistán

Zástupci Ruska a Severoatlantické aliance proberou na nadcházející schůzi Rady NATO-Rusko témata související s Afghánistánem. Mezi ně by měl patřit například výcvik expertů pro boj s pašováním drog z Afghánistánu nebo plánovaný nákup ruských helikoptér pro afghánské letectvo. I další společné vojenské a vojensko-technologické projekty by však měly být součástí agendy jednání Rady, jež se uskuteční za týden.

Za Rusko se jí poprvé zúčastní nový ministr obrany Ruska Sergej Shoigu, který doposud vedl ministerstvo pro mimořádné události. Z této pozice se také účastnil několika společných rusko-aliančních cvičení.

Kam dál?
Stahování jednotek z NATO zvyšuje pašování heroinu (11.10. 2013)

Zdroj: Voice of Russia (Rusko)

---

Afghánská armáda špatně spravuje své vybavení

Náhradní díly a součástky za téměř 230 milionů dolarů pro afghánskou armádu nebyla schopna loni v Afghánistánu dohledat mezinárodní mise ISAF a objednala tak náhradní díly za 138 milionů dolarů, které afghánská armáda vlastně vůbec nemusela potřebovat, stojí ve zprávě Zvláštního generálního inspektora pro rekonstrukci Afghánistánu (SIGAR). Zpráva zároveň vyzdvihla aktivity Kombinovaného velení pro bezpečnostní přeměnu v Afghánistánu, jež se snaží proces zásobování afghánské armády náhradními díly vylepšit. "Dokud nebude afghánská armáda vést zprávy o inventářích přesně, (…) nebude americká vláda schopna vybavit afghánskou armádu správným množstvím a typem náhradních dílů," vysvětlila zpráva problém spojený se špatným vedením inventářů.

Nejzásadnějším problémem nicméně zůstává hrozba, že by chybně vedené seznamy náhradních dílů mohly usnadnit ztrátu, ukradení nebo zpronevěru dílů. Ačkoliv musí afghánská armáda provádět každý rok 100% revizi svých inventářů, některá logistická centra nebyla vloni schopna dohledat ani 80 % dodaných součástek.

Kam dál?
Spojené státy darovaly Afghánistánu dva nákladní letouny (10.10. 2013)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

dun; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.