Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Raketový štít je pro Japonsko priorita

9. července 2007  14:08

Raketový štít je pro Japonsko priorita
Japonsko chce vybudovat protiraketovou obranu nejdříve, jak to bude možné. Obává se totiž vyvíjených zbraňových systémů Severní Koreje, mezi něž patří i rakety s dlouhým doletem, jež mohou zasáhnou nejen Japonsko a celou východní Asii, ale i Austrálii nebo Aljašku. Uvádí to výroční zpráva japonského ministerstva obrany.

K vývoji a budování raketového štítu se Japonsko a USA rozhodly právě po testech severokorejských raket v roce 1998. Další šok znamenal první test atomové bomby loni v říjnu. Přestože se nyní zdá, že by Severní Korea mohla zmrazit svůj atomový program, vývoj raket bude pravděpodobně pokračovat. Japonsko proto letos dá na budování štítu 1,3 miliard dolarů.

V březnu rozmístilo Japonsko na letecké základně Iruma u Tokia dva americké systémy Patriot, kterými chce do roku 2011 ochránit 11 vojenských základen.

SPECIÁL: Vše o systému raketové obrany

Zdroj: Defense News (USA)

---

NATO slučuje přepravní centra, šetří peníze
Členské státy Severoatlantické aliance hledají způsob, jak snížit enormní výdaje na přepravu materiálu pro operace v Iráku a Afghánistánu. Jednou ze zkoušených možností je pronájem lodí, které by pravidelně z Evropy odplouvaly do obou misí.

Každý stát by si v nich mohl koupit potřebný prostor a nahradit drahou leteckou přepravu tou námořní. Nyní totiž jeden let z alianční základny v Německu do Afghánistánu stojí až 400 tisíc dolarů.

Přepravu má na starosti nově otevřené Evropské koordinační středisko přesunů (Movement Coordination Centre, Europe - MCCE) v Eindhovenu, které vzniklo sloučením Evropského centra letecké přepravy a Námořního koordinačního centra.

Podle jeho ředitele Gunnara Borcha je použití lodí výhodnější, protože je to mnohem levnější. Jedna loď uveze náklad, na který by bylo potřeba 500 letadel C-130. Umožní to též státům lépe plánovat přepravu, protože dopředu přesně vědí, kolik je na lodích místa k dispozici.

Čtěte také:
Nové centrum bude koordinovat přepravu armád

Zdroj: Defense News (USA)

---

NATO: Civilní oběti v Afghánistánu nadsazeny
Počty civilistů zabitých při vojenských operacích jednotek Severoatlantické aliance v Afghánistánu (ISAF) jsou někdy přehnané. Prohlásil to velitel sil ISAF generál Dan McNeill, když byly zveřejněny nová tvrzení o těžkých ztrátách na životech civilistů.

ISAF zavedly všechna "rozumná opatření", aby se civilním obětem vyhnuly. Někdy dokonce neútočily na vysoce ceněné cíle. "Některá čísla jsou podle mě z různých důvodů nadsazena. Moje zkušenost je ta, že když afghánskému úředníkovi zavolá místní obyvatel, že se cosi stalo, přijme to bez dalšího pátrání a oznámí to médiím. My jsme byli schopni dokázat, že některá tato čísla určitě nejsou pravdivá," uvedl generál Mc Neill.

Jednotky ISAF připouštějí, že někdy k zabití civilistů dojde, nesouhlasí však s počty obětí udávanými okamžitě po incidentu místními obyvateli a úředníky. Někdy je též sporné, zda mrtví jsou povstalci nebo obyčejní vesničané.

Čtěte také:
USA zpochybňují počet zabitých civilistů

Zdroj: Daily Times (Pákistán)

---

Lodě NATO připluly do Oděsy na cvičení
Sedm vojenských lodí Severoatlantické aliance dorazilo do námořní základny u ukrajinské Oděsy. Zúčastní se zde mezinárodního cvičení Sea Breeze 2007, které potrvá do 22. července. Tohoto cvičení se v rámci programu Partnerství pro mír zúčastní na 2 500 vojáků z 13 členských a partnerských zemí NATO, 22 lodí, 5 letadel a 7 vrtulníků.

Čtěte také:
Jednotky NATO po protestech opouští Krym

Zdroj: Itar-Tass (Rusko)

---

Generál Craddock navštívil Bulharsko
Jednotky Severoatlantické aliance v Kosovu (KFOR) musí ručit za bezpečnost v této srbské provincii během rozhovorů o jejím budoucím statusu i po konečném rozhodnutí. Shodli se na tom na společném setkání v Sofii bulharský ministr obrany Vesselin Bliznakov a vrchní velitel aliančních sil generál John Craddock.

Bliznakov připomněl, že Bulharsko zvýšilo počet svých vojáků v Afghánistánu. To generál Craddock ocenil s tím, že pro úspěch afghánské mise je důležitý komplexní přístup celé Aliance.

Označil též bulharské důstojníky za skvělé profesionály. Generál Craddock se setkal i s bulharským náčelníkem generálního štábu generálem Zlatanem Stojkovem, na jehož pozvání přijel.

Čtěte také:
Snižte počet posádek, radí Česku Aliance (Craddock v ČR)

Zdroj: Novinite (Bulhasko)

 

 

 

 


 

ivn natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.