Okřídlený lev znovu ožil. Lidé uctili památku československých letců

14. srpna 2019  19:39
Stovky lidí si u pomníku Okřídleného lva na pražském Klárově ve středu připomněly památku československých letců sloužících za druhé světové války v britském Královském letectvu. Na den přesně 14. srpna se v roce 1945 vrátili českoslovenští letci z Británie domů.  
Vzpomínka na československé letce ve službách RAF u památníku Okřídleného lva na pražském Klárově | foto: Best Communications

„Měl jsem štěstí, protože jsem válku přežil a mohl poté žít dlouhý a šťastný život. Mnoho z mých kamarádů takové štěstí nemělo. Jsem velice rád, že je jejich patriotismus a služba oceněna tímto památníkem. Myslím, že by se jim líbil,“ řekl veterán z 311. bombardovací perutě Tomáš Lom.

V britském Královském letectvu za války sloužilo 2 508 Čechů a Slováků. Památník Okřídleného lva byl navržen a postaven britskou komunitou v Praze jako pocta hrdinství československým vojákům a vojákyním, kteří sloužili v RAF během 2. světové války a bojovali v bitvě o Británii.

Oficiálně byl odhalen před pěti za účasti Sira Nicholase Soamese, vnuka britského premiéra Winstona Churchilla. Jeho finální podobu navrhl britský sochař Colin Spofforth.

„Za britskou komunitu musím říct, že Okřídlený lev pro nás znamená opravdu hodně. Je to symbol toho, co se stane, když se země spojí proti tyranii. Vzhledem k tomu, kolik lidí památník navštěvuje, řekl bych, že je důležitý i pro mnoho ostatních,“ uvedl Euan Edworthy, iniciátor vzniku památníku.

Památník financovala právě britská komunita žijící v Česku a na Slovensku, která přispěla dary ve výši 3,3 milionu korun. Finanční příspěvky poskytli také Češi a řada soukromých firem.

Letos začala česká Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu s výběrem příspěvků pro rozšíření a úpravu památníku. Podařilo se vybrat milion korun na instalaci laviček, informačních panelů, odznaků letek a vydláždění okolí.

Podle velitele Vzdušných sil Petra Hromka by po osmdesáti letech bylo snadné zapomenout na hrdinství a sebeobětování Čechů a Slováků. „Památník Okřídleného lva zajistí, že jejich jména a činy budou žít věčně,“ prohlásil.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.