Putin se na schůzce s NATO vyhnul konfrontaci, radar ani nezmínil

4. dubna 2008  13:55
Schůzka ruského prezidenta Vladimira Putina s šéfy států NATO na summitu v Bukurešti nevyostřila vzájemné vztahy. "Setkání dominovala slova jako přátelství a zdůrazňovalo se, že už nežijeme v době studené války," řekl po jednání prezident Václav Klaus.  

POSLECHNĚTE SI AUDIONAHRÁVKU

I když na stole bylo hned několik konfliktních bodů, prezident Putin se podle všeho konfrontačnímu tónu vyhnul. "Neříkám, že ve všem panuje shoda, ale rozhodně nelze jednání popsat jako konfrontaci," uvedl generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

Vladimir Putin po schůzce sám řekl, že má z jednání dobrý pocit. Připomněl nicméně, že Rusko by rozšiřování NATO dále na východ vnímalo jako přímou hrozbu. "Pokračující rozšiřování NATO je vážnou překážkou vzájemné spolupráci," řekl na tiskové konferenci.

Rozšiřování východním směrem je vedle protiraketového systému hlavní třecí plochou mezi Ruskem a západními zeměmi. Na bukurešťském summitu se jednalo o přijetí Ukrajiny a Gruzie, ale výsledek byl z ruského hlediska pozitivní. Aliance se neshodla na žádném přístupovém plánu obou zemí.

O radaru se na schůzce mlčelo
Čekalo se, jestli během zasedání Rady prezident Putin zmíní otázku rozšiřování protiraketové obrany USA, kterou v poslední době ruští představitelé často kritizovali.

"Českou veřejnost by mohlo zajímat, že v poměrně dlouhém, dvacetiminutovém projevu prezidenta Putina nezaznělo slovo radar ani protiraketová obrana," komentoval výsledky schůzky Klaus, podle něhož byl Putin zdrženlivý i v dalších bodech, například v otázce Kosova.

Ruský prezident se nicméně vyjádřil k radaru na tiskové konferenci. Jeho postoj byl opět smířlivý. "Je pozitivní, že je ruským výhradám k americkému protiraketovému štítu nasloucháno. Dialog bude pokračovat," prohlásil.

Na jednání o protiraketové obraně padla i slova o aliančním projektu na protiraketovou obranu bojiště.

"V rámci Rady NATO - Rusko jednáme o vzájemné spolupráci na protiraketové obraně jednotek. Předpokládám, že americké protiraketové obraně se bude prezident Putin věnovat až na své schůzce s prezidentem Bushem v neděli v Soči," uvedl pouze Scheffer.

Čtěte také:
Speciální příloha Summit NATO 2008


pet, iDNES.cz natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.