natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Putin pohrozil a pak pogratuloval Obamovi

    4. ledna 2010  16:10
    Dva dny před koncem roku 2010 vyslalo Rusko další ze mnoha zmatených vzkazů vůči Západu, v tomto případě hlavně Spojeným státům. Poté, co ruský premiér Vladimír Putin slavnostně otevřel první ruský ropovod, který nasměroval sibiřskou ropu nikoli směrem k Evropě, ale nýbrž Číně a Japonsku, prohlásil na tiskové konferenci ve Vladivostoku, že Rusko bude vyvíjet "útočné zbraně".  

    To by samo o sobě nebylo nic nového, něco podobného řekl několik dní předtím i prezident Dmitrij Medveděv, když sděloval, že dohoda se Spojenými státy o omezení strategických jaderných zbraní je již téměř hotova. "Budeme rozvíjet naše strategické útočné jaderné síly. To je normální. Dělá to celý svět. Náš štít vždy bude účinný při ochraně našich národních zájmů," uvedl ruský prezident.

    To, co však bylo na Putinově vyjádření překvapující, byl dlouhé měsíce neslýchaný agresivní tón a konfrontační zdůvodnění tohoto kroku, tedy přesně to, čemu se Medveděv ve svém předchozím vystoupení vyhnul. "Musíme vyvíjet úderné útočné systémy, abychom zachovali strategickou rovnováhu s USA, které na rozdíl od Ruska vyvíjejí systém protiraketové obrany," citovala Putina agentura RIA Novosti. A dodal k tomu, že Spojené státy musí Rusku předávat veškeré informace o nově vyvíjeném protiraketovém systému s tím, že v tomto případě je Kreml ochoten předávat Washingtonu zprávy o vývoji svých útočných zbraní.

    Změna postoje?
    "Bez budování (ruské) protiraketové obrany vzniká nebezpečí, že naši partneři si vytvoří nad sebou takový deštník, budou se moci cítit plně bezpečni a dělat si, co se jim zlíbí, čímž naruší rovnováhu - a najednou vzroste agresivita jak v reálné politice, tak v ekonomice," tvrdil Putin. Současně Putin doplnil, že Rusko chce i nadále zachovávat strategickou paritu se Spojenými státy.

    Přitom když v polovině září Obama oznámil zásadní změny v koncepci protiraketového systému, znamenající v našem kontextu především zrušení plánů na základny v Česku a Polsku, označil prezident Medveděv americký krok za "zodpovědný" a i sám Putin prohlásil, že je to "správný a odvážný krok". Už tehdy ale západní komentátoři upozorňovali, že Moskva se k žádnému recipročnímu gestu nedohodlala.

    Související materiály na natoaktual.cz:
    Luboš Palata: USA představily "Obamův deštník". Proti Rusku nechrání
    Julianne Smith: V čem se liší přístup Obamy a Bushe k radaru
    Petr Suchý: Česká participace na protiraketové obraně: nová příležitost?
    Andor Šándor: Prohra či výhra?

    V době mezi Vánocemi a Novým rokem, kdy si drtivá většina státníků západního světa, včetně amerického prezidenta, vzala dovolenou a trávila svátky se svými rodinami, se Putinovo vyjádření dostalo na titulní strany a do čela zpravodajských vysílání nejen v Evropě a USA, ale dokonce i v asijských zemích.

    Výklad, co svým vyjádřením Putin sledoval, se však velice různil. Deník The New York Times se tázal, zda jde o zcela novou ruskou pozici, nebo zda je to jen taktický krok před předpokládaným lednovým finálním jednáním o nové odzbrojovací dohodě s USA, která má nahradit na konci roku vypršelou dohodu START.

    Britské The Times naopak zasadily Putinovo vyjádření do ruského vnitropolitického kontextu. Putin a Medveděv totiž více či méně otevřeně začali "boj" o to, kdo bude v příštím období ruským prezidentem.

    Putinovo vyjádření bylo autoritativním zásahem do ruské zahraniční politiky, která je podle ústavy dominantním polem pro prezidenta, tedy Medveděva. Navíc je podle Timesů snahou naklonit si na svoji stranu "jestřáby" v ruské generalitě.

    Podobného názoru je i Fjodor Lukjanov, šéfredaktor měsíčníku "Rusko v globální politice". "Mnoho lidí v Moskvě si myslí, že to Putin udělal proto, aby připomenul, že je to on, kdo vládne v Rusku a rozhoduje o vztazích se Západem," uvedl Lukjanov.

    Polská Gazeta Wyborcza připomínala, že nový americký systém protiraketové obrany, jehož budování oznámil Barack Obama, je proti tomu předchozímu, jež počítal se základnami v Polsku a Česku, určen proti raketám krátkého a středního doletu. Obama, stejně jako předtím Bush ubezpečil Moskvu, že tento systém není v žádném případě zaměřen proti Moskvě, ale proti hrozbám z Íránu. "Putin znovu dává Washingtonu podmínky, zkouší, kolik může při rozhovorech o START získat," cituje Gazeta Wyborcza Davida Kramera, bývalého člena prezidentské úřadu Národní bezpečnosti USA. "Putin vyvolává dojem, že USA musí za dohodu něco zaplatit. Znepokojující je ale hlavně to, že se Putin vrací k tónu hrozeb, který Rusko používalo, když strašilo Polsko rozmístěním raket Iskander v Kaliningradu," dodává Kramer.

    Další materiály autora Luboše Palaty pro natoaktual.cz:

    Kramer a další experti přitom poznamenávají, že je to Rusko, kdo je při těchto vyjednáváních v pozici "slabšího hráče".

    Ruské konvenční síly nejsou dnes pro Evropu žádnou reálnou hrozbou, na rozvoj strategických sil může věnovat Moskva jen zlomek prostředků oproti USA či NATO jako celku a Rusko jako země je celkově nikoli na vzestupné, ale sestupné fázi vývoje.

    Kdo nyní v Rusku vládne?
    Odpověď Washingtonu na Putinovo vystoupení byla stejně klidná jako jasně odmítavá. Spojené státy ústy mluvčího ministerstva zahraničí prohlásili, že se neobávají nějakých nových komplikací při dokončení rozhovorů o omezení jaderných zbraní a že věří, že se ruská a americká delegace setkají v Ženevě podle původních plánů v polovině ledna. A mluvčí dodal, že dohoda o strategických zbraních a protiraketová obrana jsou dvě různé věci, které nelze spojovat.

    Ještě před začátkem desetidenních ruských svátků, které začínají Novým rokem a končí pravoslavnými Vánocemi, Putin změnil tón.

    V silvestrovském projevu ocenil snahy Obamy "resetovat vztahy" mezi USA a Ruskem, poblahopřál americkému prezidentovi k udělení Nobelovy ceny míru a dodal: "Upřímně doufám, že tento pozitivní přístup nám dovolí najít nejlepší řešení velmi složitých problémů na bilaterální úrovni."

    Pak odjel, už tradičně, lyžovat s Medveděvem do horského střediska "Krásná Poljana". K povzdechu amerického měsíčníku Foreing Policy, že Washington neví, s kým v Moskvě v současnosti vlastně jednat, lze dodat ještě další – kterého Putina je třeba brát vážně a kterého přecházet mlčením?

    Luboš Palata
    autor je redaktorem Lidových novin

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media