Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Pusťte delegaci mezinárodního soudu na svobodu, vyzývá Libyjce šéf NATO

14. června 2012  16:07
Anders Fogh Rasmussen | foto: NATO

Pusťte delegaci mezinárodního soudu na svobodu, vyzývá Libyjce šéf NATO

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen se přidal k hlasům volajícím po propuštění členů delegace Mezinárodního trestního soudu (ICC), kteří jsou zadržováni v libyjském Zintánu.

„Velice lituji toho, že určité skupiny v Libyi zatkly představitele Mezinárodního trestního soudu. Vyzývám je, aby zadržované co nejdřív propustili,“ prohlásil Rasmussen. Delegace Mezinárodního trestního soudu vedená australskou právničkou Melindou Taylor a v Libanonu narozenou překladatelkou Helene Assaf byla minulý týden zadržena spolu se dvěma mužskými kolegy během návštěvy Sajfa Isláma, syna svrženého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího.  

Členové delegace Mezinárodního trestního soudu by měli mít diplomatickou ochranu, nicméně ti, kteří je zadržují, nejsou pod kontrolou tripoliské vlády a chtějí je zadržovat ještě nejméně 45 dní.

Zdroj: Reuters (Velká Británie) 

---

Panetta navrhuje přehodnotit americkou pomoc Pákistánu

Spojené státy americké by měly přezkoumat podmínky, za kterých poskytují pomoc Pákistánu, neměly by ji však zcela zastavit, prohlásil americký ministr obrany Leon Panetta.

Podle Panetty stojí pákistánské uzavření zásobovacích tras do Afghánistánu americké daňové poplatníky miliony dolarů měsíčně, protože alternativní zásobovací trasy vedoucí přes středoasijské země jsou delší, a tudíž se prodraží.

Panetta napíše dopis americkému Kongresu, ve kterém nastíní, jak by postupoval v otázce dalšího poskytování finanční pomoci Pákistánu.

Kam dál?
USA ztrácejí trpělivost s Pákistánem, tvrdí Panetta

Zdroj: PakTribune (Pákistán) 

---

Země ze „srdce Asie“ se sešly v Kábulu, jednají o společných problémech

Sousední státy Afghánistánu a regionální mocnosti se sešly v Kábulu, aby spolu jednaly o společných problémech a hrozbách. Bojová mise NATO v Afghánistánu skončí v roce 2014, a země regionu jsou proto vyzývány, aby společnými silami pomohly stabilizovat Afghánistán tím, že budou řešit regionální problémy, jako jsou terorismus, extremismus, obchod s drogami a špatná koordinace ekonomických záležitostí.

Podle afghánského prezidenta Hamída Karzáího jsou jedním z klíčových prvků pro stabilitu regionu úspěšné mírové rozhovory s Talibanem. Karzáí poděkoval Saúdské Arábii za snahu o nalezení politického řešení situace v Afghánistánu a k tomu samému vyzval i sousední Pákistán. Karzáí dále přesvědčoval země účastnící se konference k investicím do ekonomických projektů v Afghánistánu.

Kábulská schůzka zemí tzv. srdce Asie je již jejich druhým setkáním. První proběhlo loni v listopadu v Istanbulu. 

Zdroj: The Miami Herald (USA) 

---

Nizozemí ocenilo Slováky za službu v misi ISAF

Nizozemští důstojníci ocenili profesionalitu a zodpovědnost pěti slovenských vojáků, kterým veleli v operaci ISAF v Afghánistánu. Nizozemská velvyslankyně na Slovensku Daphne Bergsma jim předala pamětní medaile.

„Slovenští vojáci si umí poradit v každé situaci,“ tlumočila slova nizozemských důstojníků velvyslankyně Bergsma a vyzdvihla fakt, že Slováci si v Afghánistánu dokázali vybudovat dobré vztahy s místními obyvateli. 

Vyznamenaní vojáci působili v roce 2010 ve společném slovensko-nizozemském výcvikovém týmu OMLT v afghánské provincii Uruzgan.

Zdroj: Ministerstvo obrany SR

---

USA objednaly pro Afghánistán dalších 12 ruských vrtulníků

Pentagon informoval americký Kongres, že si od Ruska objednal dalších dvanáct vrtulníků Mi-17V-5 pro afghánské letectvo.

Dva z objednaných strojů již byly do Spojených států doručeny začátkem letošního roku. Celková cena vrtulníků včetně nákladů na jejich údržbu je 217,7 milionu dolarů.

Kam dál?
Afghánistán má obavy o své letectvo

Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

epl;

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.