natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Půlrok německého předsednictví ESDP: český pohled z Berlína

    28. června 2007  10:15
    Co přineslo prvních šest měsíců letošního roku v oblasti Evropské bezpečnostní a obranné politiky (ESDP), kdy Evropskou unii vedl náš soused a spojenec Německo? Agendě stanovené Berlínem obecně dominovala především otázka pokračování revize smluvních dokumentů Unie, společné energetické politiky či ochrany klimatu a z tohoto hlediska ESDP nepředstavovala hlavní prioritu.  

    Zhoršující se krize na Blízkém východě, úkol stabilizace a budování státních struktur v Afghánistánu a Kosovu však intenzivně zaměstnávala jednání unijních výborů i Rady ministrů. Ve všech zmíněných oblastech je EU intenzivně zaangažována prostřednictvím již probíhajících či plánovaných misí a tento trend byl během německého předsednictví výrazně posílen.

    Další institucionální vývoj struktur Evropské bezpečností a obranné politiky je v současnosti do značné míry svázán s nevyjasněnou otázkou nového smluvního dokumentu EU, o jehož zachování v pokud možno co nejpůvodnějším znění Německo usiluje. Další rozvoj ESDP bude nepochybně ovlivněn i jeho konečným zněním. Priority německého předsednictví tak byly vzhledem k vnímané potřebě posílení přímé angažovanosti EU v krizových oblastech (Kosovo, Afghánistán) od počátku soustředěny spíše na operativní plánování jednotlivých misí.

    Zaměření Berlína a celé EU zejména na operace krizového managementu je zcela pochopitelné s ohledem na skutečnost, že mise v Kosovu má být zdaleka největší unijní civilní operací ESDP v její krátké ale bohatě naplněné historii od roku 1999. Německé předsednictví se úkolu plánování této mise ujalo velmi zodpovědně s vědomím, že pečlivá příprava a koordinace úzké spolupráce s dalšími aktéry (KFOR, OBSE) je základním předpokladem úspěchu v nelehkém terénu. Její zahájení je však bohužel stále zdržováno neukončeným politickým jednáním v RB OSN o budoucím statusu Kosova, což při dlouhodobějším zdržení může mít negativní důsledky pro stabilitu regionu kvůli pokračujícímu útlumu přítomnosti OSN (UNMIK).

    Evropská Unie v půli června také zahájila policejní misi „EUPOL Afghanistan“ v geograficky zcela nové oblasti působení. V jejím rámci bude 160 policistů z celkem 21 zemí napomáhat při budování  profesionálních a efektivně fungujících afghánských policejních sil, bez nichž si úspěch při rekonstrukci země a budování fungujících státních struktur nelze dost dobře ani představit. Tato mise vznikla právě z iniciativy Německa, které se v oblasti výcviku afghánské policie profiluje jako tzv. vedoucí země již od roku 2002. Vedle posílení dosavadních snah je jejím hlavním cílem i lepší koordinace příspěvků jednotlivých zemí EU a také USA.

    V politické oblasti Německo již tradičně kladlo silně důraz na zlepšení politického dialogu mezi NATO a EU, jež stále stagnuje z důvodu nevyřešených bilaterálních otázek ve vztazích Turecka a Kypru. Překonání těchto hlubších problémů asi nikdo od německého předsednictví nemohl očekávat. Naše diplomacie si je vědoma důležitosti rozvýjení spolupráce NATO-EU a chce mu během českého předsednictví EU také věnovat náležitou pozornost. Počet (post)krizových oblastí, kde obě organizace společně působí stále narůstá a praktická spolupráce v terénu je hodnocena pozitivně.

    Ve vojenské oblasti je bilance německého předsednictví rovněž pozitivní, i když zde aktivity EU v uplynulém půlroce nebyly ani zdaleka tak intenzivní. Na neformálním zasedání ministrů obrany EU ve Wiesbadenu (1.-2. března) bylo s ohledem na stabilizovanou bezpečnostní situaci v Bosně a Hercegovině rozhodnuto o transformaci  a redukci vojenské mise Althea, výhledově ze současných 6000 až na 2500 osob. Příslušné unijní výbory se věnovaly vyhodnocování zkušeností již v uplynulém roce ukončené operace EUFOR v Demokratické republice Kongo a obecněji reflexi spolupráce s OSN v krizových oblastech a mírových misích. Evropská unie za tímto účelem přijala společnou deklaraci s OSN o spolupráci, jež zavádí pravidelné konzultace mezi aparáty obou organizací.

    Při bilancování německého předsednictví EU bych také neměl opomenout, že od 1. ledna 2007 jsou plně operabilní nové bojové skupiny rychlého nasazení EU (tzv. Battle Groups), jež mají být schopny rozmístnění během 5 dnů kdekoliv v krizové oblasti. Německo společně s Nizozemím a Finskem v uplynulém půlroce vytvořilo jednu ze dvou nasaditelných Battle Group, jejichž schopnosti naštěstí nemusely být otestovány v praxi.

    Cenné, byť zatím spíše teoretické a tréninkové, zkušenosti německého Bundeswehru s tímto novým konceptem jsou pro nás bezesporu zajímavé a aktuální, protože již za rok a půl se Česká republika společně se Slovenskem ujme stejného úkolu, shodou okolností také v průběhu našeho předsednictví EU. Za doklad velmi dobré česko-německé spolupráce a intenzivních vztahů ve vojenské oblasti považuji mimo jiné skutečnost, že štáb česko-slovenské Battle Group EU bude umístěn v operačním velitelství (OHQ) Bundeswehru v Postupimi, které k tomu účelu slouží i nyní. Doufejme jen, že tato spolupráce nebude vystavena  nejtěžší možné zkoušce skutečného nasazení v bojové misi a české předsednictví ESDP bude stejně jako to německé spíše ve znamení civilních misí a případných politických témat.

    Rudolf Jindrák
    Velvyslanec České republiky ve Spolkové republice Německo

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media