natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • První český pilot se chystá do kokpitu speciálního letounu AWACS

    4. září 2009  7:44
    První český voják se brzy stanem členem mezinárodní posádky jednoho ze speciálních aliančních průzkumných letounů včasného varování AWACS. Po přeškolení bude Milan Vojáček usedat do kokpitu jako pilot. Čeští letci přitom doposud nikdy v historii takto v aliančních službách nepůsobili.  

    Od začátku srpna působí Milan Vojáček na mateřské základně flotily speciálních letounů v německém Geilenkirchenu. "S přeškolením na letoun AWACS by měl začít v říjnu," potvrdila Jana Růžičková z Generálního štábu. Jak dodala, v alianční jednotce by měl sloužit čtyři roky.

    Vojáček předtím působil na 24. základně dopravního letectva v Praze-Kbelích. Létal na strojích L-29, L-39 a s transportním letounem An-26, jejichž životnost u armády prakticky skončila a armáda je nahradí novými vrtulovými stroji C-295 CASA.

    Pilot neskrývá, že přeškolení na zcela jiný typ, jímž letoun AWACS na bázi dopravního Boeingu 707 je, bude náročné. "Podle vyjádření zkušených pilotů je letoun AWACS velmi náročný na pilotáž, zejména pak na přistání. Předpokládám, že výcvik bude těžký, ale udělám vše proto, abych ho úspěšně absolvoval," řekl pro natoaktual.cz Vojáček.

    Letouny AWACS
    Speciální letouny systému AWACS jsou upravená dopravní letadla Boeing 707 vybavená radary a rádiovými stanicemi, které umožňují sledovat cíle ve vzduchu a navádět na ně prostředky protivzdušné obrany, řídit letecké souboje i odposlouchávat nepřátelské spoje. Vyznačují se kruhovou radarovou anténou na hřbetě. V disku je radarový systém, který umožňuje obsáhnout prostor od zemského povrchu po stratosféru. Radar má dosah přes 300 kilometrů pro nízko letící cíle a ještě větší pro objekty ve větších výškách. Radar může detekovat a identifikovat jakýkoli přátelský nebo nepřátelský letoun. Informace předává letadlům i pozemním střediskům. Domovskou a hlavní základnou flotily 17 letounů Boeing E-3A je německý Geilenkirchen.

    Na internetových stránkách leteckých nadšenců se už objevily zmínky o tom, že průzkumný letoun AWACS, který se objevil tento týden v Česku, už pilotoval jeden z českých letců. Na webu je dokonce fotografie letounu, který údajně řídil. Informace se ale později ukázala jako nepřesná.

    "Byl na palubě, ale nepilotoval. Letoun bude tento týden k vidění na letecké přehlídce v Hradci Králové a posádka si chtěla ověřit terén. Náš pilot tam působil jako takový styčný důstojník, protože zdejší prostředí a podmínky dokonale zná," konstatovala Růžičková.

    Česká republika počátkem letošního roku ukončila vyjednávání o vstupu do zvláštního programu agentury NATO, která řídí právě systém včasné výstrahy a řízení a provozuje flotilu speciálních průzkumných letounů AWACS. V budoucnu by tak mělo na palubách letounů sloužit několik českých pilotů a navigátorů.

    Program vzdušného systému včasné výstrahy a řízení (NAEW&C) vznikl v sedmdesátých letech minulého století. Vojenští stratégové Aliance tehdy původně přišli s konceptem vytvoření zvláštní letky speciálních letounů včasné výstrahy AWACS, která by posílila obranu vzdušného prostoru NATO před státy Varšavské smlouvy.

    Dnes kromě operací NATO alianční letouny AWACS zajišťují ochranu vzdušného prostoru například během významných událostí včetně návštěv významných státníků nebo světových sportovních klání.

    Lubomír Světnička natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media