Průzkumníci jsou připraveni odletět do Afghánistánu

22. září 2006  6:39,  aktualizováno  11:31
Vojáci 102. průzkumného praporu jsou připraveni odletět na svou misi v Afghánistánu. Dopoledne se rozloučili slavnostním nástupem v prostějovských kasárnách. Ve Fayzabádu na severovýchodě země nahradí své kolegy, kteří v horách chrání tamní provinční rekonstrukční tým.  

"Irák a Afghánistán jsou nejnebezpečnější mise, situace je tam navíc zhoršená. Sever Afghánistánu je o něco stabilnější, ale nedá se hovořit o klidném regionu. Nosit a používat zbraň tam patří k výchově od útlého věku," uvedl náčelník generálního štábu Pavel Štefka, který se slavnostního nástupu zúčastnil.

Do afghánských hor v odlehlé provincii Badakšan zamíří zhruba 80 vojáků. V mezinárodních silách ISAF pod velením NATO budou spolu s dánskými vojáky a příslušníky Bundeswehru stejně jako jejich předchůdci chránit provinční rekonstrukční tým, který se podílí na obnově válkou zničené země. - více zde

Dalších zhruba dvacet armádních specialistů působí přímo v Kábulu, kde se podílejí na odminování a provozu tamějšího letiště.

"Prožijete půl roku v oblasti, kam se jen pomalu vrací bezpečnost a pořádek. Zákon, právo a spravedlnost mají ještě často příchuť zakázaného ovoce," řekl vojáků první náměstek ministra obrany Martin Barták. Jak dodal, čeští vojáci v zahraničí vytvářejí České republice a armádě tu nejlepší pověst a jsou v pravém slova smyslu prodlouženou rukou české zahraniční politiky.

Střídání jednotek je naplánováno na přelom září a října. Je to v pořadí čtvrtý kontingent prostějovských průzkumníků v Afghánistánu, kde čeští vojáci působí od loňského března.

První část jednotky odlétá do Afghánistánu 26. září, zbytek pak 10. října. "Naším úkolem bude především chránit pracovníky rekonstrukčního týmu a VIP osob a patrolování na svěřeném území," konstatoval velitel nového kontingentu Peter Salák.

Většinu kontingentu tvoří vojáci ze 102. průzkumného praporu v Prostějově a 311. praporu radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci.

"Budu se starat o to, aby se všichni moji lidi vrátili zpátky," uvedl jeden z vojáků kontingentu. Jako velitel speciální jednotky hloubkového průzkumu nesmí zveřejnit své jméno. Do Afghánistánu odjíždí už potřetí a jako průzkumníka jej opět čekají patroly v nepřístupném terénu pohoří Hindukúš.

V prosinci armáda vyšle do Afghánistánu dalších 50 vojáků, kteří budou působit na letišti v Kábulu. Česká republika totiž bude od prosince do dubna mezinárodnímu letišti KAIA velet a řídit jeho provoz.

icn natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.