Průzkumníci dostali medaile za misi v Afghánistánu

27. října 2006  7:26,  aktualizováno  11:46
Premiér Mirek Topolánek a nejvyšší armádní představitelé vyznamenali v Prostějově stovku českých vojáků, kteří se vrátili z půlroční mise v Afghánistánu. Ve Fayzabádu na hornatém severovýchodě země chránili tamní provinční rekonstrukční tým, který se podílí na obnově země.  

"Československo stálo na prvních veteránech, československých legionářích. Jste nástupci těch největších hrdinů tohoto národa," řekl vojákům premiér Mirek Topolánek.

Premiér a nejvyšší armádní představitelé vojákům předali medaile Za službu v zahraničí.

Vojáci ze 102. průzkumného praporu z Prostějova působí v Afghánistánu od loňského března. Do afghánských hor v odlehlé provincii Badakšan nedávno zamířil v pořadí již čtvrtý kontingent.

"Během šesti měsíců zaútočili rebelové dvakrát raketami na základnu. Ani jedna raketa naštěstí nezasáhla přímo základnu," vzpomněl na misi velitel 3. kontingentu Tibor Budík. V paměti mu podle jeho slov asi nejvíce utkvělo prostředí afghánských hor a život místních lidí. "Nikdy nezapomenu na oči místních obyvatel, když jim člověk dává lahev s vodou," řekl Budík.

Jeho vojáci měli během šestiměsíční mise nově na starost dlouhodobé, až pětidenní patroly v nepřístupném terénu odlehlé provincie. Vyjížděli až sto kilometrů daleko a nocovali v horách ve výšce 3000 metrů nad mořem.

"Afghánská mise je nebezpečná, sever je však relativně klidnější. Obyvatelstvo je nám celkem nakloněno, útoky proti vojákům ISAF mají na svědomí povstalci, kteří do oblasti přicházejí z jihu Afghánistánu a Pákistánu," konstatoval Budík.

Vyznamenání dostalo i 18 armádních specialistů, kteří působili přímo v metropoli Kábulu. Podíleli se na odminování a provozu tamního letiště.

Od začátku roku čeští pyrotechnici v Kábulu zlikvidovali 55 tisíc kusů munice. Podle jejich velitele Zdeňka Hejpetra byla mise klidná, jeho vojáci se nedostali do žádného velkého nebezpečí.

Vzpomíná si přitom na situaci, kdy naposledy zasahovali u podezřelého balíčku přímo na základně. "Použili jsme robota a museli jsme být opatrní. Nakonec se zjistilo, že v balíčku bylo pivo," uvedl Hejpetr.

V mezinárodních silách ISAF pod velením NATO operuje 80 českých průzkumníků. Spolu s dánskými vojáky a příslušníky Bundeswehru chrání tamější provinční rekonstrukční tým, který se podílí na obnově válkou zničené země. - více zde

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.