natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Průzkum: Většina Finů nechce členství v NATO

    13. srpna 2018  23:20

    Finští vojáci během zimního cvičení Cold Response v Norsku | foto: Forsvaret

    Průzkum: Většina Finů nechce členství v NATO

    Většina Finů nechce, aby se Finsko připojilo k Severoatlantické alianci, přestože finský prezident doporučil občanům takový krok podpořit. V novém průzkumu zpravodajské agentury vyšlo najevo, že vstup do Aliance by získal podporu 35 % obyvatelstva, a to za podmínky, že by bylo přistoupení veřejně podpořeno prezidentem. Bez vyjádření prezidenta by pro vstup do NATO bylo pouze 20 % finského obyvatelstva. Polovina Finů zůstává proti přistoupení.

    Finští podporovatelé členství v NATO dlouhodobě tvrdí, že pro přistoupení k NATO by bylo větší množství finských občanů, pokud by přistoupení prosazoval prezident. Podle finských analytiků to ovšem vypadá, že dokonce ani oblíbený prezident nedokáže získat dostatečnou podporu ve všech záležitostech souvisejících s přistoupením k Alianci. Samotný finský prezident Sauli Niinisto říká, že NATO je „otevřená možnost“, ale vyžadovalo by referendum.

    Kam dál?
    Ruský ministr hrozí odpovědí v případě vstupu Finska a Švédska do NATO (25.7. 2018)

    Zdroj: Xinhua (Čína)

    ---

    Lodě NATO budou čistit norské pobřeží od min

    Jedna z námořních jednotek Severoatlantické aliance připlula do norského Trondheimu, odkud se vydá hledat námořní miny z druhé světové války. Operace má učinit norské moře bezpečnější pro rybáře a lodní dopravu. Všechny údaje zjištěné během operace budou za účelem zlepšení bezpečnosti předány norským úřadům.

    NATO disponuje čtyřmi námořními jednotkami, které jsou tvořeny loděmi z různých členských států, což je ukázkou alianční solidarity. Tato plavidla jsou stále k dispozici pro provádění různorodých úkolů od cvičení po operace. V letošním roce už odstraňovaly miny na pobřeží Francie, Velké Británie a v Baltském moři.

    Zdroj: NATO

    ---

    USA pozastavují program vojenských školení pro Pákistánce

    Spojené státy americké začaly snižovat počty pákistánských vojáků ve vzdělávacích a výcvikových programech. Tento krok následoval jen několik dní poté, co Pákistán uzavřel s Ruskem dohodu o výcviku pákistánských vojáků v ruských vojenských institucích.

    Pákistáncům se vojenského výcviku od USA dostává už od začátku 60. let s přestávkou od 90. let do 11. září 2001, kdy byl program opět obnoven. Nynější přerušení pakistánské účasti ve výcvikových programech potvrdilo americké ministerstvo zahraničí, které současně dodalo, že USA budou i „nadále poskytovat civilní pomoc Pákistánu v souladu s americkými národními zájmy.“

    Kam dál?
    Pákistánští vojáci získají výcvik v ruských vojenských zařízeních (8.8. 2018)

    Zdroj: Hurriyet Daily News (Turecko)

    ---

    Japonsko zvýší věkový limit pro nové rekruty

    Japonsko se chystá zvýšit věkový limit pro vstup nových rekrutů do armády. Japonské plány jsou odrazem snižujícího se počtu potenciálních zájemců o vstup do armády kvůli snižující se porodnosti a rychlému stárnutí obyvatelstva. Věkový limit bude zvýšen z 26 na 32 let. Podle japonského ministra obrany to zajistí „stabilní přísun vojenského personálu v době snižujícího se počtu rekrutů kvůli snižující se porodnosti.“

    Počet Japonců, kterým je mezi 18 a 26 lety – což je věk pro nabírání rekrutů v současnosti – má do roku 2046 klesnout z 11 milionů na pouhých 8 milionů. Snižující se počty spolu s konkurencí, kterou představuje soukromý sektor, znamenají, že japonská armáda nebyla v posledních pěti letech schopná naplnit kvóty pro nábor rekrutů.

    Zdroj: Reuters (USA)

    ---

    Proč posílají Británie a USA více vojáků do Afghánistánu?

    Britská premiérka Theresa May oznámila, že misi NATO v Afghánistánu posílí dalších více než 440 britských vojáků. Tito vojáci budou v Afghánistánu dopravovat mezinárodní poradce bezpečně po Kábulu ve vozidlech Foxhound, které jsou označovány jako „obrněné ubery“, a to v rámci mise NATO s cílem cvičit, radit a pomáhat afghánských bezpečnostním složkám.

    Pro britské vojáky a většinu jednotek NATO už nejde o bojovou misi. Jsou to téměř čtyři roky od doby, kdy britští vojáci opustili provincii Helmand, kde jich řada ztratila život. Před dvěma lety se do provincie vrátili Američané v čele s velitelem generálem Benem Watsonem. Ten rozhodnutí opustit Helmand v roce 2014 označil za „předčasné“. Pokud by se Američané do této oblasti nevrátili, „Helmand by byl nyní nejspíše pod kontrolou Tálibánu,“ tvrdí Watson.

    Kam dál?
    Velká Británie plánuje zdvojnásobit počet vojáků v Afghánistánu (11.7. 2018)

    Zdroj: BBC (Velká Británie)

    abo; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media