natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Proč nechcete naše tajfuny? zlobí se Británie na svou bývalou kolonii

    17. února 2012  11:02
    Británie se snaží zvrátit rozhodnutí Indie nakoupit francouzské stíhačky Rafale místo strojů Eurofighter Typhoon. Britské stroje byly přitom jasným favoritem obřího tendru na nákup 126 nadzvukových letounů pro indické letectvo za více než 10 miliard dolarů.  

    Eurofighter Typhoon F2 britského Královského letectva | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

    Londýn doufá, že se ještě podaří indickou vládu přesvědčit, aby nakonec koupila britské letouny. Do své bývalé kolonie, považované za privilegovaného obchodního partnera, vyslali Britové zvláštní vyjednávací tým vedený ministrem pro mezinárodní bezpečnostní strategii Geraldem Howarthem.

    Indie před týdnem oznámila, že obří tendr za více než 10 miliard dolarů (v přepočtu bezmála 200 miliard korun) na dodávku 126 letounů dostane francouzský výrobce Dassault Aviation se stroji Rafale. Hlavním kritériem prý byly náklady a také skutečnost, že indické letectvo už má zkušenosti s francouzskými letouny. Favoritem tendru však byl od počátku stroj Eurofighter Typhoon konsorcia firem BAE Systems, Alenia Aeronautica a EADS.

    Překvapivé rozhodnutí vyvolalo v Británii rozhořčení a vlnu kritiky padající na hlavu britského premiéra Davida Camerona. Ten v reakci uvedl, že "by Indie měla svoje rozhodnutí ještě zvážit, neboť Typhoony jsou oproti francouzským Rafale lepší letadla s levnější údržbou".

    Indové žádali povolení licenční výroby

    Britský výrobce BAE Systems oznámil, že i přes rozhodnutí bude nadále s Indií vyjednávat. "Zkoumáme všechny možnosti, včetně slevy na letouny," prohlásil generální ředitel Ian King. A podle analytiků mají tajfuny ještě šanci se do hry vrátit. Hlavní otázkou totiž zůstává, co Paříž Indii slíbila a "zda to může skutečně splnit".

    "Vítězství Rafale v Indii představuje skutečný zlom, protože je to první exportní objednávka pro tento letoun. Již v minulosti se několikrát zdálo, že první export je na dosah, ale vždycky to z různých důvodů nakonec nevyšlo," konstatoval vojenský expert a publicista Lukáš Visingr.

    Za vítězstvím francouzských strojů v Indii podle něj stojí změna postoje Francie k transferu technologií, respektive k povolení licenční výroby. "V minulosti se tomu Paříž spíše bránila, avšak Indie to striktně požadovala, konsorcium Eurofighter s letounem Typhoon jí vyšlo vstříc, a proto i Francie musela reagovat," dodal Visingr.

    Připomněl, že francouzský výrobce se s podporou vlády v minulosti snažil letouny Rafale "udat" do mnoha zemí. Zřejmě nejkurióznější byl plán z roku 2009 prodat letouny do Libye - tedy do země, proti které o dva roky později francouzské Rafale útočily.

    "Úspěch Rafale v Indii může přinést také průlom v tom, že povzbudí další případné zájemce o tento letoun. V první řadě by to mohla být Brazílie a dále malé arabské monarchie jako Spojené arabské emiráty, Katar a Kuvajt," uvedl Visingr.

    Nákup 126 stíhaček pro indické letectvo je největší armádní zakázkou v historii této země. Smlouva sice ještě nebyla podepsána, Paříž však věří, že by definitivní podoba kontraktu mohla být dojednána do půl roku. Akcie francouzské firmy zatím v reakci na indické rozhodnutí okamžitě stouply o čtvrtinu.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media