natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Proč letectva V4 navrhují sloučit svá cvičení

    12. října 2010  10:06
    Společná cvičení leteckých sil, jimiž by se dosáhlo větší efektivity výcviku a zároveň snížení nákladů, je jedním z opatření, které nově navrhují velitelé letectev zemí Visegrádské čtyřky. Před blížícím se summitem NATO v Lisabonu tak přicházejí letectva Česka, Maďarska, Polska a Slovenska s memorandem o spolupráci, kterým chtějí vyjít vstříc i chystané nové Strategické koncepci NATO.  

    V zemích, které nemají námořnictvo, jako většina zemí Visegrádské čtyřky, patří provoz vojenského letectva k nejnákladnějším částem obranného rozpočtu. Vzhledem k současnému ekonomickému klimatu jsou navíc všichni nuceni snižovat náklady, ale zároveň i zvyšovat svou efektivitu.

    A právě způsoby jak toho dosáhnout, rovněž v souvislosti s nadcházejícím summitem NATO a jeho novou strategickou koncepcí, se rozhodli projednat velitelé letectev V4 na svém výročním zasedání, které proběhlo minulý měsíc během Dnů NATO v Ostravě 2010 a Dnů vzdušných sil Armády České republiky. Na čem se tedy dohodli?

    Nyní, tedy zhruba měsíc a půl před zveřejněním nové Strategické koncepce NATO, už lze odhadnout, co se v ní objeví a na co bude Aliance klást důraz. Základním kamenem zůstane princip kolektivní obrany a schopnost zajistit teritoriální integritu aliančních zemí. I když závazek zůstává ve své podstatě neměnný, požadavky na jeho splnění se ve své formě změnily. Jak připomíná zpráva expertů NATO k nové koncepci, pouhá existence jednotek již nestačí, k odrazení agrese je nutné, aby NATO tyto jednotky bylo schopné reálně použít, aby mohlo zaručit svou připravenost v praxi. Jenže to se neobejde minimálně bez lepšího obranného plánování a odpovídajících vojenských cvičení.

    Plné znění memoranda velitelů vzdušných sil zemí Visegrádské čtyřky

    Jedním z nejrychlejších, nejsnazších a nejefektivnějších způsobů, jak tohoto cíle dosáhnout, by právě bylo vytváření neformálních dohod o společném využívání prostředků (pooling arrangements), což by se ideálně týkalo přepravy, ale nejen jí. Podobným směrem se vydali zmiňovaní velitelé letectev V4, kteří se rozhodli v rámci svých polí působnosti usilovat o nastavení vzájemné spolupráce tak, aby vedla ke zvýšení schopností všech zainteresovaných stran, a zároveň k lepšímu využití prostředků, popřípadě snížení nákladů.

    To by bylo možné zejména ve třech oblastech, které memorandum podepsané v Ostravě zmiňuje:

    1. Výcvik - Každá země disponuje například svými cvičišti či výcvikovými simulátory. Pokud by to technické možnosti dovolovaly, některá taková zařízení by mohly státy vzájemně sdílet. Pro začátek memorandum navrhuje identifikovat v každé zemi takové prostory/zařízení, které by bylo možné nabídnout jiným zemím V4 k využití. 
    2. Crossbordering (spolupráce letectev při letech přes hraniční území, přes vzdušné prostory jiné země, a přeshraniční řízení letového provozu) - užší crossborderingová spolupráce mezi zeměmi V4 by jednoznačně umožnila letectvům lepší možnosti výcviku a vzájemné spolupráce, které jsou v době mnohonárodních zahraničních misí nutností. Vzhledem k velikosti (geografické malosti - nadzvukový letoun Česko přeletí během několika minut) zemí V4, tedy kromě Polska, by propojení výcvikových prostor letcům poskytlo lepší možnosti přípravy (například pro střely typu BVR).
    3. Cvičení - Země V4 by se také díky své geografické blízkosti mohly domlouvat na spojení několika národních cvičení do jednoho nadnárodního, čímž by vzniklo jedno velké cvičení, které může více odpovídat reálným podmínkám nasazení v operaci. To by zefektivnilo výcvik a zároveň snížilo náklady, protože většího rozsahu cvičení by bylo dosaženo za menší účasti letectev jednotlivých zemí.

    Přečtěte si další materiály Petra Zlatohlávka pro natoaktual.cz:

    Pokud se podaří tyto tři oblasti spolupráce prosadit, k čemuž se letectva V4 zdají být odhodlána, proces v důsledku přispěje k vyšší efektivitě výcviku, posílení schopností letectva a konečně i ke snížení nákladů. Každá z těchto věcí jednotlivě by měla svůj smysl a opodstatnění. To, že se na jejich zpracovaní shodli v duchu nové strategické koncepce velitelé V4 ještě před summitem NATO, dává naději, že své odhodlání myslí vážně a dovedou je do konce. Šanci zhodnotit pokrok budou mít už na své další schůzce, která proběhne za rok na Slovensku.

    Schůzky velitelů letectev V4 byly iniciovány loni v Polsku, letos se schůzka konala v Česku, v příštích letech bude na Slovensku a v Maďarsku.

    Petr Zlatohlávek
    autor je výkonným ředitelem Informačního centra NATO

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media