natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Případná základna budí spíše skepsi

    17. srpna 2006  11:26
    Především proto, že vlastně nevíme, o čem diskutujeme, a vyjadřujeme se jen z hlediska principů, přesvědčení a vyznání, není mé stanovisko vyhraněné, ale je spíše skeptické, píše v komentáři pro natoaktual.cz Jan Eichler. Do podstaty věci (tedy co by v ČR mohlo vzniknout) je totiž zasvěceno jen málo lidí, kteří jsou navíc vázáni povinností zachovávat tajemství.  

    ČTĚTĚ TAKÉ TÉMA NATOAKTUAL.CZ:
    Protiraketová základna USA v Česku?


    Mezi nezasvěcené patřím, ale to by mi snad nemělo bránit, abych upozorňoval na úskalí dokola opakovaných argumentů. V rovině politické se masově hovoří o íránské a severokorejské hrozbě. Úskalí tohoto argumentu vidím v pomíjivosti bezpečnostních hrozeb. Vždyť ještě před 30 let byl Írán jedním z klíčových spojenců USA, dnes je pro ně hrozbou, ale my těžko můžeme vědět, zda tomu tak bude i za 10 či 15 let. Co budeme říkat v případě zásadní změny režimu v Íránu a jeho zahraniční politiky?

    Ještě větší úskalí vidím v rovině vojensko – strategické. Spolu s mnoha dalšími si myslím, že v dohledné době by se nikdo v Íránu ani v KLDR neodvážil rozpoutat válku proti USA ani proti jeho spojencům. I íránským politikům je jasné, že by to byla jistá sebevražda, že taková válka by znamenala zkázu nejen pro ně, ale i pro velkou část jejich země.

    Pokud tedy usilují o získání zbraní hromadného ničení, pak ne proto, aby zahájili válku proti USA, nýbrž kvůli deterrentu, tedy kvůli odstrašování. Myslí si, že když by tyto zbraně měli, pak už by jim nehrozil vojenský úder ze strany USA zasazený s cílem svrhnout nepřátelskou tyranii a nahradit ji demokratickým zřízením (v Bushově doktríně se tomu říká Regime Change Policy).  Je tedy vhodné uvádět právě Írán jako jeden z nosných důvodů pro případné budování protiraketové základny v naší zemi?

    Hovoří se též o hrozbě globálního terorismu, ale dosavadní vývoj ukázal, že před tou nás žádné takové systémy nemohou ochránit. I kdyby si teroristé pořídili tzv. špinavou bombu (čemuž zatím nic nenasvědčuje),  nebylo nutné kvůli tomu budovat protiraketové základny. 

    Na závěr to nejdůležitější – vždy vyjadřuji svoje osobní názory, za které v žádném případě nenese ani tu nejmenší odpovědnost ústav, ve kterém pracuji.

    Jan Eichler
    Autor je historikem
    v Ústavu mezinárodních vztahů

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media