natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Přinese nová smlouva reformu zahraniční a bezpečnostní politiky EU?

    26. června 2007  9:36
    Po šestatřicetihodinovém vyjednávacím maratónu schválila Evropská rada v sobotu nad ránem základní parametry nové „reformní smlouvy“. Ta má nahradit evropskou ústavní smlouvu odmítnutou v referendech ve Francii a Nizozemí před dvěma lety. Přináší nový text v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky EU zásadní změny proti původnímu textu ústavní smlouvy?  

    Přestože se v průběhu dlouhého jednání několikrát zdálo, že dohody ohledně znění nové smlouvy nebude dosaženo, a Polsko hrozilo vetem kvůli definici kvalifikované většiny v Radě, šéfové států a vlád se nakonec dokázali shodnout na pro všechny přijatelném kompromisu. Ačkoli je schválený dokument zatím pouze podkladem pro mezivládní konferenci, která proběhne během portugalského předsednictví v příštím pololetí, obsahuje dohodu v klíčových bodech, takže lze předpokládat, že práce na novém textu už žádná velká překvapení nebo změny nepřinese.

    Zahraniční a bezpečnostní politika Evropské unie je považována za jeden z klíčových projektů, které ženou v posledních letech integraci kupředu. Je tedy na místě ptát se, jestli se reformní smlouva této oblasti nějak významně dotýká, popřípadě jestli přináší zásadní změny proti původnímu textu ústavní smlouvy.

    Nově bez ministra zahraničí EU
    Z institucionálního hlediska zachovává reformní smlouva stálého předsedu Evropské rady a mění způsob rotace předsednictví v Radě zcela ve shodě s ústavní smlouvou. Na rozdíl od ní, ale nezřizuje novou funkci ministra zahraničních věcí Evropské unie. Tato nová instituce byla vyškrtnuta v rámci odstraňování všech klauzulí, které příliš evokovaly „státnost“ unie a které vadily některým státům, jako například Velké Británii nebo České republice. To ovšem neznamená, že reformní smlouva neřeší rozpolcenost zahraniční reprezentace EU mezi první a druhý pilíř. Zavádí totiž vysokého představitele pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, jehož funkce jsou shodné s ministrem zahraničních věcí EU, jak jej ukotvovala ústavní smlouva. Vysoký představitel má mít k dispozici Evropský útvar pro vnější činnost, zcela v intencích ústavní smlouvy. Je tedy možné říci, že institucionální zajištění navržené ústavní smlouvou nemá doznat žádných faktických změn.

    Obranná politika bez velkých změn

    "Nově reformní smlouva výslovně zmiňuje solidaritu mezi státy v případě vážného ohrožení dodávek energie. (...) To by přinejmenším mohlo zmírnit polské obavy z přehnaného rusko-německého sbližování a nově stavěného plynovodu pod Baltským mořem."


    Ještě jednoznačnější je situace v oblasti evropské bezpečnostní a obranné politiky. Část změn obsažených v ústavní smlouvě již byla implementována mimo rámec primárního práva. Evropská obranná agentura již funguje od roku 2004, spouštěcí fond umožňující financování rozbíhajících se operací pracuje v rámci mechanismu ATHENA, rozšířené petersbergské úkoly obsahuje již Hlavní cíl 2010 schválený taktéž v roce 2004. Zbytek novinek zaváděných ústavní smlouvou současná reformní smlouva přebírá. To se týká nejen strukturované spolupráce v oblasti obrany, ale i klauzule vzájemné obrany včetně formulace o prioritě Severoatlantické aliance a doložky solidarity.

    Nově reformní smlouva výslovně zmiňuje solidaritu mezi státy v případě vážného ohrožení dodávek energie. O takovém závazku se diskutovalo již delší dobu v reakci na postup Ruska vůči některým státům bývalého Sovětského svazu. Bude sice ještě záležet na přesné formulaci dohodnuté na mezivládní konferenci, závazek energetické solidarity ale může mít na budoucí zahraniční politiku EU, a to zejména vůči Rusku, významný dopad. Přinejmenším by mohla zmírnit polské obavy z přehnaného rusko-německého sbližování a nově stavěného plynovodu pod Baltským mořem.

    Méně "státotvornosti"
    V rámci odstraňování přílišné „státotvornosti“ ústavní smlouvy bude reformní smlouva zřejmě na několika místech výslovně zmiňovat odlišný charakter spolupráce členských států v oblasti zahraniční politiky v porovnání s ostatními oblastmi

    "Až na kosmetické úpravy v názvosloví se tak reformní smlouva v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky Evropské unie nebude od zamítnuté ústavní smlouvy nijak odlišovat."
    integrace. I ústavní smlouva ovšem de  facto odlišnost společné zahraniční a bezpečnostní politiky zachovávala. Přestože ji reformní smlouva bude více akcentovat, omezená role Komise, Parlamentu i Evropského soudního dvora nebo jednomyslnost jako standardní způsob rozhodování nejsou novinkou. I reformní smlouva navíc dá Evropské unii právní subjektivitu, což byla jedna z klíčových změn zavedených ústavních smlouvou při odstraňování pilířové struktury EU.

    Až na kosmetické úpravy v názvosloví se tak reformní smlouva v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky Evropské unie nebude od zamítnuté ústavní smlouvy nijak odlišovat. To ovšem znamená, že stále zůstane relevantní kritika těch, podle nichž změny navržené ústavní smlouvou znamenaly celou řadu dalších nejasností (např. dvojí loajalita vysokého představitele, postavení útvaru pro vnější činnost).

    Pro autory i čtenáře to znamená jednu dobrou zprávu – to, co již napsali nebo přečetli o změnách ve druhém pilíři po podpisu ústavní smlouvy, je až na terminologické změny stále platné. Ani jedni ani druzí tedy nemusí vynaloženého času litovat.

    Tomáš Weiss
    Institut pro evropskou politiku Europeum

     

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media