natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Přerovští tygři opět uspěli v elitním klubu letců NATO

    1. července 2008  11:04
    Se dvěma bronzovými medailemi se z Francie vrátila přerovská 231. vrtulníková letka z prestižního cvičení takzvaných tygřích letek NATO. Ty platí v zemích Aliance za elitu vojenského letectva.  

    "Letos naši nezískali žádné trofeje. Obsadili ale dvě třetí místa ve čtyřech soutěžních kategoriích - za nejlepší létání a ve sportovních disciplínách," uvedl mluvčí přerovské základny Milan Kouřil.

    Každoroční prestižní cvičení tygřích letek, letos pojmenované jako Ocean Tiger, se konalo na základně francouzského námořního letectva v Landivisiau, nedaleko Brestu. Během manévrů čeští armádní letci se čtyřmi bitevními vrtulníky Mi-24 soupeřili s další dvacítkou elitních letek ze 12 zemí.

    "V cvičných misích nalétali takřka 60 hodin. Šlo hlavně o podporu pozemních jednotek v ohrožení nebo přímou leteckou podporu a záchranu důležitých osob z nepřátelského území," konstatoval Kouřil.

    Stříbrnou sošku tygra, tedy absolutní vítězství mezi tygřími letkami, získala švýcarská letka Staffel 11 na letounech F-18.

    Během samotného cvičení, které se každoročně účastní až šest desítek letounů, elitní letky absolvují několik realistických misí. Piloti plní různé náročné letové manévry, jako je například doprovod vrtulníků s výsadkáři nad nepřátelským územím.

    Ve cvičných operacích spolupracují stíhači, piloti vrtulníků i speciálních průzkumných letounů včasné výstrahy AWACS a taktického letectva.

    Do elitního klubu chtějí i stíhači
    V roce 2002 právě přerovští piloti v této soutěži v Portugalsku zvítězili a byli oceněni jako nejlepší tygří letka NATO.

    Vítězstvím tehdy potvrdili právoplatné členství v asociaci tygřích letek a na rok dostali do držení trofej v podobě stříbrné sošky tygra z dílny světoznámého londýnského zlatnictví Mappin and Webb.

    Tradice tygřích letek vznikla už za druhé světové války mezi americkými piloty. V šedesátých letech minulého století se piloti tygřích letek armád členských států NATO začali na několikadenních manévrech setkávat, aby společně procvičili nové způsoby leteckého boje, vyměnili si zkušenosti či otestovali stroje svých kolegů.

    První kontakt s asociací tygřích letek navázali čeští piloti ze základny vrtulníkového letectva v Přerově v roce 1995 ve švýcarském Payerne. Zkušenosti s létáním v hornatém terénu a nad pobřežím pak získali čeští piloti vrtulníků na Tiger Meet u 74. výcvikové sqadrony britského letectva v Halley.

    V červnu 2000 uspořádala přerovská letka svůj první Tiger Meet a cvičení Tiger Eye, čímž splnila poslední podmínky pro udělení plného členství ve společenství elitních jednotek.

    Od roku 2001 jsou přerovští piloti právoplatnými členy NATO Tiger Association jako jediná letka ze vzdušných sil Armády České republiky. Zároveň se přerovská 231. letka stala vůbec první letkou z bývalého východního bloku, která získala plné členství.

    Letos poprvé se do cvičení zapojila také 211. taktická letka z Čáslavi s letouny Jas-39 Gripen. Stíhači se totiž chtějí stát členy Tiger Association.

    TRADICE TYGŘÍCH LETEK
    V roce 1961 se tehdejší francouzský ministr obrany Pierre Messner pokusil upevnit vojenskou spolupráci s USA a doporučil svým jednotkám vytvořit mezinárodní spojenectví letek.

    Další impuls vyslala 79. taktická stíhací letka americké armády působící v britském Woodbridge, která měla ve znaku velkou kočku. S podporou ministra Messnera velení americké letky hledalo francouzskou jednotku, která by měla stejné logo. Tou byla Escadron de Chasse ze základny Cambrai Epinoy pyšnící se znakem s tygří hlavou.

    V červenci 1961 pak piloti uspořádali první setkání letek, takzvaný Tiger Meet. Tradice setkání pokračovala a v roce 1977 vyrobili londýnští řemeslníci trofej - sošku Silver Tiger Trophy pro nejprofesionálnější letku.

    Postupně se do skupiny tygřích letek zapojili piloti z dalších členských zemí NATO. V současnosti má asociace tygřích letek 15 řádných členů z jedenácti členských zemí Aliance a neutrálního Švýcarska.

    Další letky pak mohou využívat čestného či zkušebního členství v NATO Tiger Association. Tygří setkání probíhá každoročně a vítěz cvičení získává na jeden rok putovní sošku tygra. Žádné elitní letce se doposud nepodařilo prvenství v soutěži obhájit.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media