Na vojenskou přehlídku ke 100. výročí přiletí šéf americké obrany Mattis

17. října 2018  6:24
Na připravovanou vojenskou přehlídku 28. října ke stému výročí vzniku Československa přiletí americký ministr obrany James Mattis. Během přehlídky bude po Evropské třídě bude pochodovat 2 151 vojáků. Předvede se 236 kusů techniky včetně letounů a vrtulníků českých a slovenských vzdušných sil.  
Ilustrační snímek. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Podle zástupce náčelníka generálního štábu Jiřího Balouna bude česká armáda prezentovat všechny druhy vojsk. Na Evropské třídě se představí zástupci útvarů a jednotek z celé republiky.

„Přes náročnost přípravy a provedení přehlídky jde o naprosto unikátní záležitost a veřejnost bude mít jedinečnou možnost vidět na jednom místě to nejlepší, čím se může současná moderní česká armáda chlubit,“ uvedl Baloun. Prezentace složek Integrovaného záchranného systému je pak podle něj symbolem spolupráce armády a dalších složek.

Přehlídka 2018

Oficiální web akce

Letošní přehlídka a další akce s ní spojené budou podle představitelů armády letos výrazně větší než před deseti lety, kdy se konala poslední přehlídka.

Zúčastní se jí 2 151 pochodujících vojáků, hasičů, policistů, celníků a strážníků a lidem se předvede 236 kusů techniky. Novinkou má být účast čestných stráží Slovenska, Francie, USA, Británie a Itálie. Do přehlídky bude tentokrát zapojena také aktivní záloha, počítá se i s účastí válečných veteránů.

Z armádní techniky se představí například stíhací letouny Gripen či bitevníky L-159 Alca, modernizovaný tank T72 M4CZ, obrněná vozidla IVECO, obrněné transportéry Pandur a vojenské i policejní vrtulníky.

Ze speciální techniky složek IZS pak například zásahové vozidlo URNA, zásahové hasičské vozidlo IVECO s žebříkem Magirus, speciálně upravené Tatry 815, hasičská vozidla se sklápěči a návěsy, cisternová automobilová stříkačka CAS, nebo sestava zásahových vozidel IZS včetně armádních a policejních vrtulníků.

Po skončení přehlídky návštěvníci mohou projít Dejvickou ulicí na Letnou, kde bude představena průřezová statická ukázka techniky ozbrojených sil a bezpečnostních sborů od roku 1918 do současnosti. Celkově tam bude k vidění přes 150 kusů techniky.

Přehlídky se zúčastní kromě amerického ministra obrany Jamese Mattise také další zahraniční hosté, ústavní činitelé, váleční veteráni nebo třeba zaměstnavatelé členů aktivních záloh. Pro pozvané hosty bude připraveno na tribunách 1 500 míst. Diváci budou moct přehlídku sledovat na Vítězném náměstí nebo po obou stranách Evropské mezi ulicemi Gymnasijní a Kanadskou. Začátek je naplánován na 14 hodin.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.