Před summitem NATO unikly utajované dokumenty

27. listopadu 2006  9:50,  aktualizováno  9:52
Text jednoho z utajovaných dokumentů, které má NATO zveřejnit a schválit na svém summitu až pozítří, se již dostal na veřejnost. Aliance by se podle něj měla například připravit na provádění více než jedné velké operace zároveň.  

Zástupci členských zemí NATO již týdny vedou intenzivní jednání o přesném znění deklarací, které prezidenti a premiéři všech aliančních zemí podepíší na vrcholné alianční schůzce v lotyšské Rize.

Jedním z takových dokumentů je i tzv. politický rámec (political guidance), který má určit směr transformace NATO na dalších deset až patnáct let a právě jeho znění už proniklo na veřejnost.

"Dokument už schválili ministři obrany NATO a až do teď byl tajný," píše deník Financial Times, jemuž se utajovaný text podařilo získat už minulý týden.

Kromě reakce NATO na rychle se měnící hrozby nového století, která pozměňuje a rozšiřuje strategii NATO oficiálně revidovanou naposledy před sedmi lety, by taková deklarace mohla utišit ty, kteří smysl již skoro šedesátileté aliance zpochybňují.

Podle zatím oficiálně nezveřejněného dokumentu budou největší hrozbou alianci v nadcházející dekádě terorismus a zbraně hromadného ničení, jejichž nebezpečnost je posílena i množstvím slabých států a dokonalejšími zbraněmi. NATO na tyto hrozby musí umět reagovat.

Alianci bude podle dokumentu také nutné připravit na to, aby byla schopná vést více než jednu velkou operaci najednou, píší Financial Times. Taková schopnost ale vyžaduje „plně mobilní a interoperabilní jednotky, včetně prostředků, jak je přemisťovat“ a až 40 procent pozemních sil nasaditelných v zahraničí, citují Financial Times ze zprávy. 

Takové cíle NATO ale zatím neumí naplnit – chybí např. možnosti strategické přepravy, ale i ochota většiny členských zemí NATO navýšit své obranné rozpočty, což bude k dosažení takových cílů nezbytné. Právě těmto problémům se má summit v Rize věnovat, i když analytici neočekávají, že by se je při summitu podařilo vyřešit.

Dokument, který požaduje i zaměření NATO na internetovou bezpečnost a energetické zdroje, bude členy NATO podepsán a oficiálně zveřejněn nejspíše ve středu.

Že se tak zásadní dokumenty, jako je tento politický rámec, předjednávají již týdny dopředu, není nic neobvyklého a je to dokonce nezbytnost. Na detailní jednání totiž při samotném summitu prostě není čas – i proto, že ten v Rize bude trvat necelých 24 hodin.

PZ natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.