Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Povstalci zničili zásoby NATO v Pákistánu

16. března 2009  16:17

Povstalci zničili zásoby NATO v Pákistánu
Pravděpodobně talibanští povstalci napadli pákistánský přepravní terminál, ze kterého jsou vysílány zásoby aliančním silám do Afghánistánu. Při útoku zapálili desítky vozidel a přepravních kontejnerů. Vzrůstající počet útoků posiluje pochybnosti o spolehlivosti zásobovacích tras vedoucích přes Pákistán. Spojené státy a Severoatlantická aliance jsou tak nuceny hledat alternativní cesty, pomocí nichž by zásobovaly svoje jednotky v Afghánistánu.

Asi čtyřicet útočníků napadlo pákistánsko-afghánský terminál s kontejnery zásob poblíž města Péšávár. Podle asistenta jednoho z řidičů, jehož nákladní vůz byl zaparkován v terminálu, útočníci přelezli zadní zeď terminálu a svázali ostrahu. Poté začali házet benzínové bomby a zápalné rakety na zaparkovaná vozidla a zahájili střelbu. Reportér agentury AP, který terminál navštívil, hovořil i o několika zničených vozech Humvee. 

Zatím není jasné, jestli zničené zásoby byly určeny pro zahraniční jednotky v Afghánistánu nebo pro afghánskou armádu.

Čtěte také:
NATO požádá Čínu o zásobovací trasu pro ISAF
Nové zásobovací trasy NATO do Afghánistánu

Zdroj: AP (USA)

---

Ministr Gates nepřijede na summit NATO
Americký ministr obrany Robert Gates si nechá ujít summit NATO, který na začátku dubna oslaví 60. výročí vzniku Severoatlantické aliance. Podle jeho mluvčího Geoffa Morrella je Gates zahlcen prací na obranném rozpočtu USA pro příští rok.

Na alianční summit však přijede americký prezident Barack Obama s manželkou Michelle. Oba poté zavítají také do Prahy.

Čtěte také:
Štrasburk se připravuje na summit NATO

Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

---

Venezuela nabídla Rusku své letecké základny
Venezuela nabídla Rusku neomezené využívání letecké základny u jejích karibských břehů pro ruské strategické bombardéry.

„Řekl jsem ruskému prezidentovi Medveděvovi, že kdykoli budou potřebovat ruské bombardéry přistát ve Venezuele, Venezuela jim bude k dispozici,“ prohlásil venezuelský prezident Hugo Chávez.

Ruský generál vzdušných sil Anatolij Zhicharev zase oznámil, že Rusko by si rádo pronajalo základny ve Venezuele a na Kubě. Podle něj zatím Moskva neuvažuje o zřízení trvalých základen v tomto regionu. Základny by mohly být využívány pro logistické zastávky na dlouhých letech patrol bombardérů, které Rusko obnovilo v roce 2007 po 15leté přestávce.

Čtěte také:
Ruské bombardéry přistály ve Venezuele
Rusko dalo Venezuele miliardu dolarů na nákup zbraní

Zdroj: Defense News (USA)

---

Austrálie dá miliony dolarů na afghánské volby
Australský ministr zahraničí Stephen Smith prohlásil, že australská vláda poskytne další tři miliony australských dolarů (1,9 milionu amerických dolarů) na uspořádání afghánských prezidentských voleb, které se uskuteční letos. Podle jeho slov poskytnuté peníze pomohou zajistit Afgháncům svobodné a spravedlivé volby.

Na otázku, zda Austrálie poskytne také další jednotky, které by pomohly dohlížet na klidný průběh voleb, Smith odpověděl, že australská vláda tuto možnost ještě zváží. 

Čtěte také:
NATO vyzvalo Austrálii, aby posílila v Afghánistánu
Austrálie: V Afghánistánu čekáme na kroky NATO

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Parkanová ocenila Madeleine Albright za vstup ČR do NATO
Ministryně obrany Vlasta Parkanová udělila Vyznamenání Zlaté lípy ministra obrany České republiky bývalé americké ministryni zahraničí a české rodačce Madeleine Albright. Spolu s ní vyznamenání převzali i generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer, vysoký představitel EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana, ředitel Rádia Svobodná Evropa Jeff Gedmin, prezident Projektu tranzitních demokracií Bruce Jackson a ředitel sekce pro plánování NATO Jamie Shea. Všechny oceněné osobnosti si vyznamenání zasloužily svým podílem na vstup České republiky do Severoatlantické aliance.

Ministryně Parkanová poté udílela ještě Pamětní odznak NATO 1999-2009, který dostala opět Madeleine Albright. Dále pak stejný odznak přijal Štefan Fale, český velvyslanec při NATO, Karel Kovanda, náměstek generálního ředitele pro vnější vztahy Evropské komise a generál John Bantz Craddock, vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR


 

epl natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.