natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Povstalci Talibanu skládají zbraně. Je to taktika, vzkazují jejich vůdci

    27. ledna 2011  17:32
    Jen za poslední měsíc podle údajů mezinárodních sil NATO v Afghánistánu složilo zbraně zhruba sto povstalců Talibanu. Výměnou za odevzdání svých kalašnikovů chtějí nastoupit do takzvaného reintegračního programu afghánské vlády a získat beztrestnost a práci.  
    S mírným optimismem proto afghánské úřady i mezinárodní síly sledují trend posledních týdnů. Podle posledních zpráv například 18. ledna složilo zbraně 50 povstalců v oblasti Darzábu severoafghánské provincie Džuzdžán. Dalších 11 povstalců se mělo vzdát na severu provincie Tachár, tři desítky talibů zase v provincii Ghór. Hlášení o přeběhlících přicházejí rovněž z provincií Baghlán, Farjáb a Balch.

    Na první pohled se jeví taková čísla jako velmi nízká, vzhledem k tomu, že v Afghánistánu operuje podle odhadů až 30 tisíc povstalců různých skupin. Na druhou stranu jde však zatím asi o nejmasovější příliv povstaleckých přeběhlíků za zhruba rok fungování zvláštního programu afghánské vlády na znovuzačleňování povstalců do společnosti.

    V rámci ambiciózního plánu reintegrace se vláda afghánského prezidenta Hamída Karzáího s podporou mezinárodního společenství snaží přimět "obyčejné povstalce", aby složili zbraně výměnou za peníze, beztrestnost a práci.

    Za celý loňský rok takto opustilo řady Talibanu zhruba 800 povstalců, připustil nedávno britský generál Phil Jones, který na reintegrační proces dohlíží v rámci mezinárodních sil ISAF. Upozornil zároveň, že z řad Talibanu odcházejí tímto způsobem jen řadoví bojovníci, na nejnižších úrovních složité hierarchie povstaleckých sítí, kteří mnohdy začali bojovat jen proto, aby za peníze Talibanu uživili sebe a svou rodinu.

    Taliban prý o přeběhlících neví
    První "přeběhlíky" afghánské úřady i mezinárodní jednotky zaregistrovaly hned krátce po spuštění programu loni na jaře například v provincii Baghlán. Šlo však vždy jen o nepočetné skupinky, nanejvýš pět nebo šest talibanských "pěšáků".

    V reakci na zprávy o skládání zbraní se teď ozval i Taliban. Tvrdí, že "o žádných přeběhlících nic neví". Jeho mluvčí Zabiulláh Mudžáhid sice nevyloučil, že "někteří z bojovníků složili zbraně", ale udělali to podle něj prý jen dočasně. Buď kvůli zimě, nebo v rámci bojové taktiky. Faktem však zůstává, že hned několik mužů, kteří se vzdali, bylo krátce poté zavražděno.

    Podle mluvčího afghánského Národního bezpečnostního úřadu Lotfulláha Mašala je právě nedůvěra povstalců, že je afghánská vláda dokáže ochránit před pomstou Talibanu, hlavní překážkou proto, aby počty narůstaly. "Snažíme se v celé zemi přesvědčovat bojovníky, aby složili zbraně," uvedl.

    Mezi povstalci možná zuří boj o moc
    A zdá se, že pro takový postup nastala velmi příhodná doba. Střípky zpravodajských informací, které tu a tam uniknou do světa, stále častěji naznačují, že v nejužším vedení Talibanu se schyluje k tvrdému vnitřnímu boji o moc a rivalita vůdců různých povstaleckých frakcí řadové bojovníky demoralizuje.

    Možné spory mezi nevyššími vůdci povstalců potvrdil tento týden i vrchní velitel mezinárodních sil v Afghánistánu David Petraeus. "Máme četné zprávy o bezprecedentních rozporech mezi členy Kvétské šúry, nadřazeného orgánu Talibanu," napsal americký generál v otevřeném hodnotícím dopise vojákům.

    A demoralizující mohou být i poslední vojenské úspěchy koaličních a vládních sil. Během ledna spojenci zabili nebo zadrželi přes sto povstaleckých velitelů. Podle mluvčího mezinárodních sil Josefa Blotze šlo hlavně o "střední a vyšší" velitele Talibanu a sítě Hakkání. Během přesně naplánovaného úderu například přišel o život 23. ledna šéf logistiky Talibanu v provincii Lógar Abdul Bari.

    Nejmocnější mezi povstalci
    Kvétská šúra
    (rada), nazvaná podle stejnojmenného města v Pákistánu nedaleko od afghánských hranic, je nejmocnějším orgánem povstalců. Právě tam se také údajně ideologická a duchovní elita povstalců čas od času schází.

    Tomuto koncilu nejmocnějších povstaleckých velitelů má údajně předsedat tajemný jednooký vůdce Talibanu mulla Umar. Zde se má rozhodovat o strategii dalších bojů i o těch největších chystaných akcích.

    Scházet se zde mají například velitel jedné z nejaktivnějších skupin v Afghánistánu Siradžudin Hakkání, šéf pomyslného mediálního křídla Talibanu Amír Chán Muttakí, bývalý guvernér Kábulu a Herátu Abdul Manan, bývalý šéf letectva za vlády Talibanu Achtar Mohammed Mansúr nebo údajný horký kandidát na post faktického šéfa Talibanu Abdul Zákir.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media