Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Poprvé v historii vedou ministerstva obrany pěti zemí NATO ženy

27. února 2014  13:14
Pět ministryň obrany zemí NATO během zasedání alianční osmadvacítky v Bruselu. | foto: NATO

Poprvé v historii vedou ministerstva obrany pěti zemí NATO ženy

Na schůzce ministrů obrany členských zemí Severoatlantické aliance v Bruselu vyšlo najevo, že rovnou pět křesel obsadily ženy. Takto rekordní účast ministryň letitá historie Aliance nepamatuje. Poslední jmenovanou je Italka Roberta Pinotti, jež se ujala úřadu v sobotu jako první žena v zemi.

Komentář

Pinotti se tak přidala k Mimi Kodheli z Albánie, Ursule von der Leyen z Německa, Ine Marie Eriksen Soreide z Norska a nizozemské ministryni Jeanine Hennis-Plasshaert. Před začátkem schůzky s jejich mužskými kolegy ochotně zapózovaly fotografům. Na první fotce však chyběla Mimi Kodheli. Naštěstí si toho norská ministryně včas všimla, zavolala ji a focení mohlo pokračovat.

Kam dál?
Ženy dobývají NATO. Řídí politiku, bojují, létají ve stíhačkách (13.7. 2010)

Zdroj: Malaysian Digest (Malajsie)

---

Dveře do NATO zůstávají Ukrajině otevřené

Dveře do Severoatlantické aliance zůstávají pro Ukrajinu nadále otevřené, musí se však nyní zaměřit na reformy, uvedl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. „Rozhodnutí je na Ukrajincích. Nicméně si nemyslím, že vstup Ukrajiny do NATO je to nejnaléhavější, co nové vedení země musí řešit,“ domnívá se Rasmussen.

„Na summitu v Bukurešti jsme se shodli, že Ukrajina se jednou stane členem Aliance, samozřejmě pokud tak bude chtít učinit a splní potřebná kritéria. Rozhodnutí je jen a jen na ní,“ dodal šéf NATO.

Kam dál?
Vstup Ukrajiny do NATO teď není priorita, ale spojenci se tomu nebrání (26.2. 2014)

Zdroj: Euronews (Francie)

---

Vztahy Ruska a NATO jsou na ostří nože kvůli Krymu

Vztahy Ruska a Severoatlantické aliance jsou kvůli situaci na Ukrajině nejnapjatější od dob konfliktu v Gruzii v roce 2008. Situace na Krymu donutila ruského prezidenta Vladimira Putina nařídit bojovou pohotovost, na což zástupci NATO okamžitě odvětili, že budou bránit „nedotknutelnost ukrajinských hranic“.

Analýza

Odvážná slova přicházejí nedlouho poté, co se objevily zvěsti, že se bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč oddává odpočinku v luxusním sanatoriu nedaleko Moskvy. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu nařídil jednotkám v západním Rusku u hranic s Ukrajinou zahájit cvičení, které prověří „připravenost v případě krize, jež by ohrozila národní bezpečnost“. Americký ministr zahraničí John Kerry varuje Moskvu, že vojenský zásah na Ukrajině by byla „zásadní chyba“.

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

NATO je připraveno se kompletně stáhnout z Afghánistánu

Ministři obrany zemí Severoatlantické aliance varují, že jsou připraveni stáhnout všechny své vojáky z Afghánistánu na konci letošního roku, pokud prezident Hamíd Karzáí nepodepíše bilaterální bezpečnostní dohodu.

„Všichni víme, o co jde,“ podotknul generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen, když se s ministry odebral na jednání za zavřenými dveřmi. Bez bilaterální bezpečnostní dohody mezi Spojenými státy a Afghánistánem nebude ani dohoda mezi NATO a Afghánistánem. „A bez ní nebude v Afghánistánu po roce 2014 ani jeden alianční voják,“ dodal Rasmussen.

Kam dál?
Obama počítá s úplným stažením z Afghánistánu (26.2. 2014)

Zdroj: Washington Post (USA)

---

USA podporují Akční plán členství pro Gruzii

Americké ministerstvo zahraničí podporuje začlenění Gruzie mezi země Akčního plánu členství Severoatlantické aliance. Děje se tak během návštěvy gruzínského premiéra Irakli Gharibašviliho ve Spojených státech. Washington tak dal úplně poprvé explicitně najevo, že je Akčnímu plánu členství pro Gruzii nakloněn.

Komentáře

Americký ministr zahraničí John Kerry navíc oznámil, že Spojené státy poskytnou Gruzii „další asistenci“. „Spojené státy pomohou Gruzii naplňovat evropskou a euroatlantickou vizi, budou se snažit vyjednat bezvízové cestování do Evropské unie a zmírnit těžkosti způsobené výstavbou bariér kolem okupovaných území,“ slíbil Kerry gruzínskému premiérovi.

Kam dál?
Gruzie pokročila na cestě k členství v NATO (7.2. 2014)

Zdroj: EurasiaNet (USA)

zuk; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.