Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Pompeo: Turecko se musí „vrátit do NATO“

24. května 2018  16:21
Severoatlantická aliance | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Pompeo: Turecko se musí „vrátit do NATO“

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo chce, aby se Turecko „znovu připojilo k NATO“. Ministr uvedl, že si uvědomuje důležitost spojenectví s Tureckem, ale je podle něj třeba, aby bylo turecké chování „konsistentní s tím, čeho se NATO snaží dosáhnout, a aby jeho aktivity NATO neoslabovaly“. Pompeo prohlásil, že pracuje na tom, aby k tomu Turecko přesvědčil.

Neshody mezi USA a Tureckem trvají již několik let. V poslední době se jedná hlavně o turecký postup proti kurdským spojencům USA v Sýrii a nákup ruského protiraketového systému S-400. To by mohlo vést až k zastavení prodeje amerických stíhaček F-35 Turecku.

Kam dál?
Turecké sbližování s Ruskem oslabuje jeho vazby na USA (11.4. 2018)

Zdroj: Washington Examiner (USA)

---

V Bundeswehru se rozšířily krádeže zbraní

V posledních letech se německé armádě ztratilo velké množství zbraní a munice. Podle tajného seznamu ministerstva obrany zmizelo od roku 2010 sedmdesát pět střelných zbraní a téměř 57 tisíc nábojů. Ztráty se týkají všech typů zbraní používaných Bundeswehrem. Seznam chybějících zbraní byl vytvořen na žádost poslanců, kteří chtěli vědět, zda mohly být odcizeny vojáky s vazbami na ultra-pravici. Armáda však neví, kam zbraně zmizely a zda byly použity ke spáchání trestných činů.

Bundeswehr nechtěl zprávu uveřejnit, jelikož by mohla „způsobit ztrátu důvěry veřejnosti ve fungování armády“. To odsuzují opoziční poslanci, podle kterých se jedná o zásadní problém, o kterém má veřejnost být informována.

Kam dál?
Od roku 2007 postrádá Bundeswehr více než 160 zbraní (14.5. 2018)

Zdroj: Der Spiegel (Německo) 

---

Žádný generál nechce bojovat s Ruskem, říká ex-SACEUR

„Žádný generál se ráno nevzbudí a neřekne, že chce bojovat s Ruskem,“ prohlásil americký generál ve výslužbě Philip Breedlove. Podle Breedlova, který sloužil jako velitel spojeneckých sil v Evropě (SACEUR), nebyly alianční síly dostatečně připraveny na otevřený střet s Ruskem. Pro udržení míru je podle generála nejdůležitějším faktorem síla a připravenost jednotek.

Breedlove nepokládá Rusko za lépe připravené než NATO, jelikož Aliance má převahu v prostředcích i množství vojáků. Nicméně alianční síly podle něj stále „nejsou tam, kde by měly být“. Naopak Rusko má „výjimečnou schopnost se adaptovat“, což se podle generála projevuje v ruském úspěchu v Sýrii.

Kam dál?
NATO nemůže ignorovat ruské vojenské schopnosti, říká generál Pavel (7.5. 2018)

Zdroj: Newsweek (USA)

---

Pentagon zrušil pozvání Číny na americké vojenské cvičení

Americké ministerstvo obrany zrušilo pozvání čínské armády na americké námořní cvičení RIMPAC 2018 na Havaji. Důvodem je čínská militarizace sporných ostrovů v Jihočínském moři, kam měla údajně Čína umístit raketové systémy země-vzduch, protilodní střely a následně i bombardéry. Čína se v minulosti tohoto největšího námořního cvičení na světě účastnila.

„Považujeme to za velice nekonstruktivní krok,“ reagoval vysoký čínský diplomat Wang Yi. Wang označil čínskou aktivitu na ostrovech jako sebeobranu a přirovnal ji k postupu USA na Guamu a Havaji. Spojené státy však vyslaly do Jihočínského moře bojové lodě, a to kvůli čínským sporům o území s několika státy v oblasti.

Kam dál?
Čína nainstalovala na Spratlyho ostrovy vojenskou rušičku, tvrdí USA (10.4. 2018)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Čína se přidala ke státům vlastnícím letadla s technologií „stealth“

Čína oznámila první úspěšné testy neviditelných letounů s technologií „stealth“. Přidala se tak k USA, Rusku a několika evropským státům, které tuto nejmodernější technologii vlastní. Čínská státní media uvedla, že po úspěšných testech může být tato technologie použita na čínské stíhačky J-20. Čína dále pracuje na tom, aby mohly „stealth“ využívat i další typy letadel včetně stíhaček čínské výroby FC-31.

Čínský prezident Si Ťinping se snaží o zásadní modernizaci tamní armády právě skrze investice do nejnovějších technologií, ve kterých by se Čína vyrovnala Západu.

„USA a spojenci nesmí ztratit technologickou a vojenskou převahu nad Čínou,“ varuje nicméně strategický expert Richard D. Fisher.

Kam dál?
První v Číně vyrobená letadlová loď vyráží na moře (14.5. 2018)

Zdroj: Yahoo News (USA)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.