Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Pompeo míří do Berlína. Chce řešit armádu, Huawei i plynovod

31. května 2019  14:49
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo | foto: state.gov

Pompeo míří do Berlína. Chce řešit armádu, Huawei i plynovod

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo zahájil svou pětidenní cestu po Evropě. Její první zastávkou je Berlín, kde by se měl sejít s německou kancléřkou Angelou Merkel. Německé hlavní město měl ministr navštívit již před měsícem, jeho cestu ale nakonec překazilo rostoucí napětí mezi USA a Íránem. Hlavním tématem návštěvy má být nedostatečná výše německých obranných výdajů, již Pompeův šéf Donald Trump už několikrát kritizoval.

Dalšími tématy schůzky by měly být situace okolo čínské firmy Huawei, chystaný plynovod Nordstream 2 vedoucí z Ruska do Německa i současné americko-íránské napětí. Po Německu zamíří Pompeo do Švýcarska, Belgie, Nizozemska a Velké Británie.

Kam dál?
Země NATO postupně zvyšují výdaje na obranu, Německo zaostává (15.3. 2019)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Maďarsko by nemělo blokovat rozhovory NATO s Ukrajinou, říká zvláštní americký vyslanec

Zvláštní americký vyslanec pro jednání s Ukrajinou Kurt Volker kritizuje postup Maďarska, které blokuje přístupové rozhovory na nejvyšší úrovni. Maďarská vláda NATO varovala, že bude blokovat zasedání komise NATO-Ukrajina i nadále, jakožto reakci na přijetí jazykového zákona ukrajinským parlamentem.

„Domnívám se, že Maďarsko dělá chybu, když používá NATO jako nástroj k vyvíjení nátlaku v této otázce. Ukrajina čelí významným vnějším hrozbám – útoku, invazi a okupaci Ruskem. Na to by neměl žádný člen NATO zapomínat, ani Maďarsko. Myslím si proto, že blokování jednání mezi Aliancí a Ukrajinou je chybou, “ okomentoval Volker situaci.

Kam dál?
USA žádají, aby Maďarsko přestalo blokovat jednání Ukrajiny s NATO (14.12. 2018)

Zdroj: Ukrinform (Ukrajina)

---

USA odmítají kritiku Ruska o nárůstu amerických sil v Řecku

Ruská federace kritizuje rostoucí počet amerických lodí v řeckých přístavech. Pentagon však kritiku odmítá. Dle amerického ministerstva obrany jde o součást standardní alianční spolupráce, a nikoliv o rozšiřování americké vojenské přítomnosti. „Ruská propagandistická tvrzení, že USA v Řecku hromadí své síly, jsou naprosto lživá, a jsou připravena tak, aby vrážela klín mezi USA, Turecko a Řecko,“ řekl k situaci mluvčí ministerstva Eric Pahon.

Rostoucí počet amerických lodí se nelíbí ani Turecku, které již dříve obvinilo Řecko z toho, že využívá NATO k prosazování svých zájmů v Egejském moří. Situaci neprospívá ani prohlášení předsedy sboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA Josepha Dunforda z loňského září, že by USA mělo svou přítomnost v Řecku posílit.

Kam dál?
Turecko očekává podporu NATO pro své akce ve východním Středomoří (7.5. 2019)

Zdroj: Daily Sabah (Turecko)

---

Odkaz Tobruku ožije v Polsku. Sejdou se tam protiletadlovci NATO

Od 3. do 19. června se Polsko stane dějištěm mezinárodního cvičení NATO v oblasti protivzdušné obrany, Tobruq Legacy-19. Operace se zúčastní jednotky Polska, Maďarska, Nizozemska, Německa, Rumunska, Slovenska, Spojených států, České republiky a Velké Británie čítající dohromady 4800 osob. Tobruq Legacy-19 tak bude největším cvičením protiletecké obrany v Evropě.

Součástí cvičení bude ostrá střelba z rozličných protiletadlových systémů, spolupráce s letouny AWACS i cvičení velitelských štábů. Hlavním cílem definovaným pro Tobruq Legacy-19 je potvrdit schopnosti spojenecké letecké obrany spolupracovat jako jednotná pracovní skupina v souladu s postupy NATO.

Zdroj: Defence24 (Polsko)

---

Rusko chce obnovit styky s EU a NATO

Mýty NATO-Rusko

NATO vyvrací opakující se mýty o vztazích NATO-Rusko, údajná snaha NATO o izolaci Ruska je jedním z nich.

anglicky (nato.int) / česky (forum24.cz)

Rusko doufá, že obnoví vztahy s Evropskou unií a Severoatlantickou aliancí, řekl v rozhovoru pro bulharský časopis International Relations ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle něj jsou současné vztahy mezi NATO a Ruskem ve fázi „vleklé krize“, kdy Aliance není připravena vést rovnocenný dialog o bezpečnosti v euroatlantickém prostoru. Ke konstruktivnímu jednání dle něj chybí záruky, že Aliance nebude posilovat svou bezpečnost na úkor druhých.

Těžkými časy dle ministra prochází také vztahy mezi Moskvou a Bruselem. „Doufáme, že nakonec zvítězí zdravý rozum, vztahy mezi Ruskem a EU se vrátí k normálu a budou se vyznačovat úctou a respektem k zájmům ostatních,“ sdělil Lavrov.

Kam dál?
Vyslanec USA označil ruské aktivity na východě Ukrajiny za „okupaci“ (29.5. 2019)

Zdroj: Xinhua (Čína)

luk; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.