Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Polský premiér: Energetická bezpečnost je stejně důležitá jako ta vojenská

30. ledna 2019  23:26
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a polský premiér Mateusz Morawiecki (květen 2018). Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Polský premiér: Energetická bezpečnost je stejně důležitá jako ta vojenská

Polský premiér Mateusz Morawiecki oznámil nový návrh zákona, který by umožnil investice do ropovodů či plynovodů. To by mohlo zajistit stavbu nového ropovodu mezi přímořským Gdaňskem a vnitrozemským Płockem. Morawiecki k tomu dodal: „Energetická bezpečnost je dnes nesmírně důležitá. Je téměř stejně důležitá jako bezpečnost vojenská. Proto musíme klást velký důraz na nová řešení.“

Dlouhodobá smlouva o dodávkách plynu mezi Polskem a Ruskem skončí na konci roku 2022, po níž chce země maximalizovat využití svého severozápadního terminálu na zkapalněný zemní plyn Świnoujście a také využívat vlastní zdroje a dovoz plynu prostřednictvím baltického plynovodu spojujícího Polsko s Norskem přes Dánsko.

Kam dál?
Polsko volá po „společném stanovisku“ EU a NATO ke kauze Huawei (14. 1. 2019)

Zdroj: Radio Poland (Polsko)

---

Německému Bundeswehru chybí vybavení i lidé

Německá armáda je nedostatečně vybavená, nemá dostatek personálu a trpí přebujelou byrokracií. To alespoň tvrdí zpráva německého parlamentu. Například vrtulníky v Afghánistánu si musí armáda pronajímat od soukromých provozovatelů a základní vybavení jako jsou neprůstřelné vesty si musí vojáci půjčovat. Opozice ke zprávě dodává, že ignoruje problémy s pravicovým extrémismem.

Za jeden z největších problémů byl označen stav těžké techniky. Dle parlamentního komisaře pro armádu Hanse-Petera Bartelse je více než 50 % německých tanků, lodí a letadel neschopno zapojení do výcviku či vojenských operací.

Kam dál?
Německo: dopady politických rozhodnutí na obranu země (27. 8. 2018)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Připojení k EU a NATO jako jedno z hlavních témat voleb na Ukrajině

Ukrajinský prezident Petro Porošenko zahájil kampaň za své znovuzvolení v březnových volbách. Ty by se měly stát soubojem mezi ním a někdejší ukrajinskou premiérkou Julií Tymošenkovou. V případě svého vítězství doufá ve větší sblížení Ukrajiny s EU a NATO.

Porošenkova rivalka Julia Tymošenková vstoupila do souboje o prezidentské křeslo minulý týden. Slibuje, že znovu získá kontrolu nad Ruskem anektovaným Krymským poloostrovem a separatistickými oblastmi na východě. Svého soupeře a jeho spolupracovníky obvinila, že probíhajícího separatistického konfliktu využívají ve svůj prospěch.

Kam dál?
Většina Ukrajinců podporuje vstup do EU a NATO (31. 12. 2018)

Zdroj: Independent (Irsko)

---

NATO vítá rozhovory mezi USA a Tálibánem

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg řekl, že Aliance nechce působit v Afghánistánu déle, než bude nutné. Zdůraznil však, že přítomnost NATO v Afghánistánu je zaměřena na vytvoření podmínek pro mírové řešení probíhajícího konfliktu v zemi. „Jsme tam, abychom poskytovali výcvik, rady a pomoc afghánským vojákům, aby se mohli postarat o bezpečnost a stabilitu Afghánistánu,“ dodal.

Afghánské ministerstvo obrany uvedlo, že vojenské operace proti Tálibánu budou pokračovat současně s mírovým úsilím, aby byl Tálibán nucen jednat i s afghánskou vládou. Dále se rozhodlo o prodloužení základního výcviku z deseti na dvanáct týdnů, ve snaze snížit vysoký počet ztrát.

Zdroj: The News International (Pákistán)

---

Dánsko navyšuje své výdaje na obranu

Dánské království zvýší do roku 2023 své obranné výdaje ze současných 1,35 procenta na 1,5 procenta HDP.

Spojené státy tlačí na členské státy Aliance, aby své výdaje na obranu navýšily alespoň na dvě procenta HDP.

Kam dál?
Evropa zvyšuje výdaje na obranu, Česko je v nich šesté od konce (11. 7. 2018)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

luk; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.