natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Polsko se musí spoléhat na sebe, ne na USA

    30. května 2011  15:13
    Víkendovou návštěvu prezidenta Baracka Obamy provázela v Polsku obrovská očekávání. Už to, že si Obama vybral Polsko a strávil tam protokolárně dva dny, vyvolalo například v sousedním, dvakrát větším Německu pocit žárlivosti. Například němečtí opoziční sociální demokraté se znepokojením konstatovali, že Obama "dvakrát přeletěl nad Německem".  

    Polsko svoji přitažlivost pro Obamu zvýšilo i svoláním summitu "středoevropských prezidentů", na který přijely hlavy států dvaceti zemí regionu, včetně prezidenta Spolkové republiky, či Itálie. Kvůli přítomnosti prezidentky Kosova chyběly hlavy Rumunska a Srbska, ale to byla jen drobná organizační potíž.

    Jen slabá náplast
    Od Obamovy návštěvy se čekalo, že odstraní pachuť z americko-polských vztahů, kterou vyvolalo rozhodnutí nové americké administrativy nepokračovat v Bushově projektu protiraketové obrany, jež počítala se základnou v Polsku a radarem v Česku. Velice nepříjemné bylo pro Poláky i to, že USA pak sice dodaly Varšavě baterii protiraketového systému Patriot i s americkou vojenskou "obsluhou", ale ne v plnohodnotném bojovém vybavení. "To jste nám mohli dodat kytky v květináčích," měl se vyjádřil vysoký činitel polského ministerstva obrany.

    Teď přijížděl Obama s jiným dárkem, ve Varšavě měla být během jeho návštěvy podepsána smlouva o vytvoření americké cvičné letecké základny v Polsku, na níž by měly být umístěny stíhačky F-16 z italského Aviana a také transportní letouny C-130 Hercules. S tou základnou se to má trochu jako s Patrioty, letouny nebudou v Polsku na stálo, ale budou sem čtyřikrát ročně létat na cvičení. Ale dvacítka amerických vojáků v Polsku na stálo bude.

    Dohoda ale podepsána nebyla. Jak se vyjádřil šéf polského ministerstva obrany Bogdan Klich, je už připravená k podpisu a vše je jen otázkou krátkého času. "Prezident Obama vyjádřil připravenost projekt dokončit," tvrdil zase premiér Donald Tusk a polské zdroje uvádí, že by se tak mělo stát v řádu týdnů. V řádu roků je pak polská účast na Obamově projektu protiraketové obrany, kde se s rozmístěním antiraket v Polsku počítá kolem roku 2018 – v druhé fázi, hned po Rumunsku. Pro Polsko asi úplně příjemně nezněla Obamova věta, že na celém projektu by mělo spolupracovat Rusko. Představy o tom, že by i za Obamy mohlo být Polsko, jak se někdy psalo, "americkou letadlovou lodí v Evropě", mírnil i polský prezident Bronislaw Komorowski. "Vztahy mezi armádami Polska a Spojených států jsou proces. Proto musím varovat před příliš daleko jdoucími zbožnými přáními," uvedl po setkání s Obamou Komorowski.

    Polský realismus je na čase
    V posledních letech se totiž zdálo, že Polsko chce "strategickými vztahy" s USA nahradit nedostatky své obranné politiky. Polsko dnes vydává na svoji armádu 1,95 procenta HDP, čímž stále zaostává za doporučenou výší obranného rozpočtu v rámci aliance. Polský rozpočet si sice bezkonkurenčně drží první místo na čele pelotonu obranných rozpočtů postkomunistických zemí, avšak díky sice rostoucí, ale pořád slabé výkonnosti ekonomiky, je i polská armáda podfinancovaná a rozhodně ve svém průměru nedohání armády západoevropských států. Malou útěchou je, že ve většině Evropy je to ještě horší a v armádních rozpočtech se jen škrtá – například v Německu o jednu miliardu euro.

    Jediným větším kladem Polska posledního desetiletí bylo výrazné nasazení polské armády v zahraničí, především v Iráku a Afghánistánu, díky němuž získaly tisíce polských vojáků bojové zkušenosti, které většina armád ve střední Evropě v takové míře nemá.

    Další původní materiály Luboše Palaty pro natoaktual.cz:

    Dnešní Polsko se po létech "expedičních tažení" a snech o "strategickém spojenectví" s USA vrací zpátky na zem. Pomohla k tomu i Obamova návštěva, která opět nepřinesla to, v co velká část Poláků doufala - tedy alespoň příslib polské výjimečnosti v rámci Evropy.

    Oslabené a válkami finančně vyčerpané USA potřebují silnější Evropu jako svého klíčového bezpečnostního spojence. Polsko to, zdá se začíná chápat. A bylo by dobře, kdyby vedle snů o "Američanech u Visly", začalo Polsko tvrdě pracovat na reformě svých ozbrojených sil, které by se mohly stát příkladem přinejmenším pro střední a východní Evropu a možná i pro bezpečnostně slábnoucí západní polovinu kontinentu. Podmínky pro to Polsko má nejlepší ve své novodobé historii.

    Luboš Palata
    autor je redaktorem Lidových novin

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media