Protiteroristická komanda chystají zásah pro diváky

12. září 2012  13:23
Protiteroristické policejní jednotky z Česka a Polska připravují unikátní ukázku společného zásahu, kterou předvedou návštěvníkům zářijových Dnů NATO v Ostravě. Podle organizátorů půjde o jeden z divácky velmi atraktivních bodů programu připravované dvoudenní show.  
Osvobození rukojmí z uneseného dopravního letadla | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

"Neprozradíme podrobnosti, bude to překvapení. Půjde o divácky velmi atraktivní společný zásah s podporou vrtulníku," naznačil Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, které akci na mošnovském letišti organizuje.

Dny NATO v Ostravě

Letošní dvanáctý ročník proběhne 22.- 23. září na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově. Diváci neplatí žádné vstupné. Přehlídky vojenské a letecké techniky, bezpečnostních a záchranářských složek se letos zúčastní rekordních 20 zemí. Loni Dny NATO v Ostravě & Dny vzdušných sil Armády České republiky během dvou dnů navštívilo 225 tisíc lidí.
Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

Už v minulých letech se na Dnech NATO v Ostravě obě protiteroristické jednotky předvedly s velmi akčními ukázkami. Elitní komanda jen pár metrů před diváky například vysvobodila rukojmí z autobusu nebo zasahovala na unesený dopravní letoun. Každou z takových ukázek vždy doprovází odborný komentář a pyrotechnické efekty.

Dny NATO v Ostravě & Dny vzdušných sil Armády České republiky proběhnou o víkendu 22. - 23. září. Vstup na akci je zdarma. Akce je za jedenáct let trvání proslulá unikátním spojením leteckého dne a dynamických pozemních ukázek. Těm organizátoři podle Pavlačíka věnují pokaždé velkou pozornost.

Diváci se tak letos mohou těšit například na společnou ukázku české Celní správy a slovenské Jednotky služebních zákroků.

Mezi atraktivní bude patřit také prezentace armádní 53. brigády průzkumu a elektronického boje. Elitní vojáci ze 102. průzkumného praporu, který je součástí brigády, předvedou přepad se vzetím zajatce.

Podle plánu ukázka začne průletem bitevního vrtulníku Mi-24, který zabezpečí prostor pro vysazení jednotek. Poté přiletí dva vrtulníky Mi-171Š, vysadí dvě úderné skupiny průzkumníků po opětovném vzlétnutí je budou podporovat palbou z palubních zbraní na bocích vrtulníků.

První úderná skupina se postupně přiblíží k nepřátelskému objektu, zatímco se druhá bude snažit odpoutat pozornost nepřátel palbou. Po zničení objektu, vzetí zajatců a dokumentů se úderné skupiny stáhnou a vyzvednou je opět vrtulníky.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.