natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Pojar: Rostoucí podpora americké základny není překvapením

    5. ledna 2007  8:03
    S blížícím se dnem, kdy Američané Česko možná požádají o možnost umístit zde základnu protiraketové obrany, mírně přibývá zastánců zapojení České republiky do tohoto systému. Podle náměstka ministra zahraničí Tomáše Pojara to není překvapení.  

    "Není překvapením, že česká veřejnost podporuje zapojení do obranného systému, který má chránit podstatnou část evropského kontinentu," říká náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar, podle něhož česká veřejnosti vždy brala svou bezpečnost vážně.

    Podpora základny mírně vzrostla
    O sedm procent na celkových zhruba 60 procent vzrostl za poslední čtvrtrok podle aktuálního průzkumu veřejného mínění počet lidí, kteří by souhlasili s umístěním radaru systému protiraketové obrany v Česku. Úkolem radaru je monitorovat případné nebezpečí při vystřelení balistické rakety.

    Zveřejněný reprezentativní výzkum na vzorku zhruba 1000 osob, v němž mají zastoupení všechny geografické, sociální i politické vrstvy Česka, provedla agentura Factum Invenio pro Ministerstvo zahraničních věcí ČR (MZV).

    Kromě radaru jsou další nezbytnou součástí systému i protirakety, které by případnou nepřátelskou střelu zničily. Umístění protiraket v republice ale podporuje nyní pouze třicet procent Čechů, i když i v tomto případě se jedná o desetiprocentní nárůst oproti podzimnímu výzkumu, který tehdy na zakázku MZV realizovaly společnosti GAC a Factum Invenio - více zde

    V referendu by základna prošla
    Kdyby se nyní konalo referendum, zúčastnilo by se jej skoro 60 procent obyvatel. Pokud bychom brali v úvahu pouze názory osob, které by se referenda zúčastnily, tak by podpora výstavbě americké základny s radary (bez raket) byla ještě výraznější - podpořilo by ji téměř 70 procent hlasujících.

    V názorech Čechů lze tedy za poslední tři měsíce vysledovat určitý pozitivní posun - podpora umístění základny, která by byla součástí amerického systému protiraketové obrany, jenž je zatím jediným takovým fungujícím systémem na světě, mírně roste.

    Důvody tohoto trendu vysvětlují tvůrci výzkumu jednak méně častým přetřásáním tématu základny ve vysoké politice a jednak nárůstem informovanosti obyvatel. -  více zde

    O tom, že roste informovanost obyvatel svědčí i fakt, že od září klesl o tři procenta podíl lidí, kteří na věc nemají názor.

    Vybudování základny je logický krok vpřed
    O zhruba tři procenta na dnešních 54 procent vzrostl také počet těch, kteří si myslí, že umístění protiraketového systému v Evropě je účinnou odpovědí na hrozby vypálení rakety ze zemí jako Írán a Severní Korea.

    O tom, jestli Američané nakonec požádají o možnost umístit buď radar nebo rakety právě Česko, by se mělo ve Washingtonu rozhodnout v nejbližších měsících.

    "V tuto chvíli je protiraketovou obranou chráněn severoamericky kontinent a já doufám, že díky vybudování středoevropské části systému bude brzy chráněna i podstatná část Evropy," uvedl pro natoaktual.cz Pojar.

    Podle něj je případné umístění radaru na našem území logickým příspěvkem k obraně euroatlantického partnerství.

    pz natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media