natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Podpora NATO v Chorvatsku roste, tvrdí průzkum

    14. března 2008  6:39
    Vstup Chorvatska do NATO podporuje 59,3 procent obyvatelstva. Vyplývá to z aktuálního průzkumu veřejného mínění. Všeobecně se předpokládá, že Chorvatsko, Makedonie a Albánie dostanou pozvánku ke členství v Alianci za měsíc na summitu NATO v rumunské Bukurešti.  

    Průzkum provedla chorvatská agentura Accent. Proti členství své země v Severoatlantické alianci se vyslovilo 19,3 procenta respondentů, zhruba 21 procent dotázaných není rozhodnutých.

    Při posledním průzkumu letos v únoru podporovalo vstup do NATO 52 procent Chorvatů a do poloviny loňského roku se členstvím v Alianci souhlasila méně než polovina lidí. Po spuštění vládní kampaně však popularita členství roste.

    Všeobecně se očekává, že Chorvatsko dostane pozvánku do NATO na summitu v Bukurešti počátkem dubna. Šance dalších dvou kandidátských zemí, Albánie a Makedonie, hodnotí odborníci jako méně jisté.

    Všechny tři státy jsou od roku 2002 členy aliančního programu Partnerství pro mír (PFP), který je jakýmsi předvstupním postem pro kandidátské země.

    První "námluvy" Chorvatska s NATO se datují do května 1997, kdy Chorvatsko požádalo o připojení do programu vojenské spolupráce NATO Partnerství pro mír. Od členství v Alianci si země slibuje větší bezpečnost a stabilitu na Balkáně a rozvoj ekonomiky.

    Chorvatsko a Makedonie byly kandidátskými zeměmi už při rozšiřování v březnu 2004, kdy do NATO vstoupilo hned sedm zemí - Litva, Lotyšsko, Estonsko, Slovensko, Slovinsko, Rumunsko a Bulharsko.

    Albánii NATO vytýká nedostatky v boji proti korupci, v zajišťování svobodných voleb a v reformování soudnictví.

    Makedonské aspirace naopak blokuje letitý spor mezi Řeckem a touto bývalou jugoslávskou republikou o její název. Atény odmítají přiznat zemi právo užívat označení Makedonie, neboť se obávají, že toto pojmenování v sobě zahrnuje územní nároky na stejnojmennou severořeckou provincii. Skopje to sice popírá, Řecko přesto hrozí zablokováním přístupu Makedonců nejen do NATO, ale i do EU.

    Obě strany se snaží najít východisko pomocí zprostředkovatele OSN. V této organizaci i dalších mezinárodních institucích je Makedonie zaregistrována jako Bývalá jugoslávská republika Makedonie. Více než sto zemí, včetně USA, Ruska a Kanady, ji ale uznalo pod názvem Makedonie.

    Zájem o plné členství v Alianci však mají i další země, například Ukrajina, Gruzie, Bosna a Hercegovina, Srbsko či Černá Hora. Severoatlantická aliance už souhlasila s intenzivním jednáním o vstupu Gruzie. Zájem o členství projevila i Ukrajina. Proti možnému členství těchto dvou zemí však ostře protestuje Rusko.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media