Podívejte se na práci českého rekonstrukčního týmu v Afghánistánu

7. února 2009  10:51
Za pár týdnů se vrátí z šestiměsíční mise v Afghánistánu. Dvě stovky českých vojáků a několik civilních expertů mají na starost obnovu a rozvoj celé provincie Lógar. Podívejte se na exkluzivní snímky z jejich půlroční práce.  
FOTOGRAFIE

V provincii Lógar působí na americké základně Shank český provinční rekonstrukční tým složený ze 190 vojáků a desítky civilních expertů na zemědělství, stavebnictví nebo hydrologii. Jde o historickou misi, Češi mají poprvé na starost obnovu a rozvoj celé provincie. - více o rekonstrukční misi čtěte zde

Kromě výstavby škol nebo nemocnic, český rekonstrukční tým zavádí elektřinu, buduje zavlažovací kanály, učí místní zemědělce sušit ovoce nebo se podílí na výcviku afghánských bezpečnostních složek.

Humanitární projekty financoval soukromý subjekt
V posledních týdnech dokončili příslušníci rekonstrukčního týmu i čtyři humanitární projekty financované z daru soukromého subjektU v Česku.

Za 150 tisíc korun vojáci pořídili dataprojektory pro odbor školství v Lógaru, vybudovali veřejnou studnu v obci Qal-a Wazir, kde sídlí centrum pro uprchlíky, nakupili palivové dříví pro zabezpečení zimní výuky ve školách a pořídili školní pomůcky pro děti.

"Skutečnost, že námi poskytnuté peníze na humanitární účely našly takovéto uplatnění, nás těší a dává nám impuls v obdobných aktivitách pokračovat," řekl Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000.

Symbolický šek na 150 tisíc korun předalo zástupcům armády sdružení loni během Dnů NATO v Ostravě. Podle organizátorů totiž tato prestižní mezinárodní akce není pouze ojedinělou show pro veřejnost, ale zároveň umožňuje vysvětlovat lidem důležitá bezpečnostní témata.

"A mezi ně bezesporu patří rovněž otázka naší angažovanosti v Afghánistánu," vysvětlil Pavlačík důvody, které vedly k rozhodnutí věnovat peníze na humanitární účely.

Armáda posílá do Lógaru čerstvé síly
Armáda začala tento týden se střídáním jednotky. V noci na pátek do Lógaru odletělo prvních 41 vojáků, kteří na základně vystřídají své kolegy. Rotace skončí podle plánu v polovině března.

"V tuto chvíli je podstatné, abychom co nejrychleji dostali všechny lidi i materiál na místo," řekl před odletem velitel 3. kontingentu PRT Petr Procházka.

Jednotka bude nadále působit na americké základně Shank. Nový kontingent bude posílen o několik desítek lidí.Vojenskou část týmu tvoří 275 osob včetně desítky žen. Jádro tvoří vojáci z 41. mechanizovaného praporu z Žatce a ostatních útvarů 4. brigády rychlého nasazení.Civilní část tvoří deset expertů, které do mise vysílá ministerstvo zahraničí.

"Na území Afghánistánu jsem již pracovala, takže se vlastně vracím na známá místa. Práce v provinčním rekonstrukčním týmu bude bezesporu zajímavá a věřím, že prožijeme úspěšný rok," uvedl vedoucí civilní části rekonstrukčního týmu Bohumila Ranglová.

pb, inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.